91. A borneói orángután
Nemrég a tudósok még minden egyes orángutánt egy fajhoz soroltak, Pongo pygmaeushoz. De a genetikai vizsgálatok elég különbséget mutattak ki Borneo és Szumatra szigetén ahhoz, hogy két különálló fajra osszák őket.
Nemrég a tudósok még minden egyes orángutánt egy fajhoz soroltak, Pongo pygmaeushoz. De a genetikai vizsgálatok elég különbséget mutattak ki Borneo és Szumatra szigetén ahhoz, hogy két különálló fajra osszák őket.
A mézrabló erszényes nevéhez illően kizárólag nektáron és virágporon él. Annyira apró méretű, hogy nem törik le alatta a virág szára. Hosszú orra és nyelve van, ennek segítségével szívja a virágból a nektárt.
Az állatvilágban nem csupán különleges megjelenésű, hanem speciális látással megáldott állatokat is találhatunk. Tudod, hogy a béka szemei miért düllednek ki, és hogyan tudja becsukni? És azt, hogy a víziló hogyan lát a víz alatt? Íme néhány érdekesség az állati szemek világából!
Ki ne vágyott volna már arra, hogy láthatatlan legyen legalább egy napra? Hát a rovarok már jóval meghaladták az embereket ezen a téren, egyesek közülük nap mint nap játszadoznak a láthatatlansággal. Ezeket üvegszárnyú rovaroknak hívják, mert a szárnyuk bizonyos részei átlátszóak. De miért is van szükségük rá? Azért, hogy a kisebb rovarok nekirepüljenek? Vagy egy fadarabnak álcázzák magukat és aztán elrepülnek? Tudjunk meg még többet ezekről a pimasz kis rovarokról...
A lugasépítő madarak gazdagon díszített lugasokat építenek, így próbálják elcsábítani a tojókat. A díszítéshez bármit felhasználnak, ami elég színes és fényes ahhoz, hogy magára vonzza a figyelmet. A hímek csalfák: sok tojót elcsábítanak, de egyik mellett sem maradnak meg.
Ha játék közben durván kap a keze után, vagy üssön az orrára egy tiltó szóval együtt ("rossz", "pfuj", "nem szabad"), vagy egyszerűen nyomja a kutya szájába a kezét addig, míg az kellemetlen lesz a számára, és szabadulni szeretne tőle. Én mindenesetre nem engedném meg, hogy harapdáljon akár kezet, nadrágot vagy cipőt. Inkább vegyen madzagos labdát, hurkát vagy akár egy fadarabot vagy rongyot, és azzal játsszanak.
Igen, kit tudják mutatni érzéseiket, és azt is érzik, ha jól bánnak velük. De ettől függetlenül a nyalogatás lehet vitamin- és ásványianyag-hiány jele is. Kellene venni neki vitaminkiegészítőket és ásványi anyagos nyaló-rágó tömböt.
Mert imádja a mentolt! Macskáknál ez gyakori! A sportkrém helyett javasolnám, hogy állatpatikában vásároljanak neki mentolos macskatablettát. Mert van ilyen!
Igazából nem tudom, miért csinálja. Jó minőségű széna, nyuszitáp, rágóka és némi vitamin, valamint ásványianyag-kiegészítő csepp legyen neki és akkor biztos mindent megkap, amire szüksége van. Ja és most tavasszal feltétlenül be kell oltatni myxomatosis (szúnyog terjeszti!) ellen!
Az akácfa ága szálkásan törik, ami sérülést, okozhat, nem beszélve a kéregben található anyagokról, amik ténylegesen károsak lehetnek a kis állatra. Szívesebben javasolnám alma-, cseresznye- vagy meggyfa ágait. Állatkereskedésekben lehet is kapni ehhez hasonló rágófákat.