6. Karácsony: Ajándékba állatot?
Karácsonykor minden évben állat-stopot hirdetnek az állatvédők – sajnos mindhiába, hiszen évről-évre egyre többen vásárolnak ajándékba kutyát, macskát gyermekeiknek.
Karácsonykor minden évben állat-stopot hirdetnek az állatvédők – sajnos mindhiába, hiszen évről-évre egyre többen vásárolnak ajándékba kutyát, macskát gyermekeiknek.
Az állattartók, főleg ha férfiak, már az ivartalanítás szó hallatán magukhoz kapnak, és közlik, hogy szó sem lehet róla...
A Lyme-kór az egyik leggyakoribb, kullancsok által terjesztett betegség a világon. A kórokozó egy baktérium, a Borrelia burgdorferi, amely Európában és Észak- Amerikában honos. Fogékony az ember és a házi- illetve vadon élő állatok jelentős hányada.
A Magyarországon honos kullancsfajokból kutyák esetében két kullancsfaj, a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) és a kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) jelentősége a legnagyobb.
A kullancs, ez az aprócska ízeltlábú állat méretéhez képest komoly riadalom forrása. Jogosan, hisz miközben a bőrbe fúródva hajszálerekből, vérből táplálkozik, nyálát visszaöklendezve fertőzhet.
Kedves Dóra! Látatlanban erre nem lehet mondani semmit, állatorvoshoz kellene vinni a kutyát! Milyen tünetekre kell figyelemmel lennünk kullancs-csípés után? Lyme-kór A lappangási idő általában 1-4 hét, de ez az idő kitolódhat akár néhány hónapig is! Mivel a Borreliák a bőrben, izomban, ízületekben, nyirokcsomókban fordulnak elő nagyobb számban, az észlelhető tünetek is főleg ezen szervekre korlátozódnak. Az első legszembetűnőbb tünet - emberben és rövidebb szőrű kutyákon - a kullancs-csípés helyén kialakuló kör alakú bőrpír, ezenkívül levertség, étvágytalanság, magas láz hívja fel figyelmünket a fertőzésre. Izomfájdalmak, egyes ízületek megduzzadása és fájdalmassága tapasztalható. A gyulladás általában csak egy-egy ízületet érint, majd néhány nap után más ízületekben észlelünk gyulladást és fájdalmat. Ezek a tünetek néhány hét leforgása alatt elmúlhatnak, azonban sok esetben állandó sántítással járó, több ízületet is érintő idült ízületgyulladás alakulhat ki. Egyes esetekben - akár önállóan - szívizomgyulladás is előfordul. Ilyenkor is tartósan magas lázat mérhetünk a betegekben. A nyaki és térdhajlási nyirokcsomók megnagyobbodása is gyakori tünet. Ritkán, immunológiai reakciók miatt vesekárosodás és annak következményei: hányás, hasmenés, fogyás, gyakori bőséges vizeletürítés is tapasztalható. Emberekben kialakulhatnak még idegrendszeri tünetek is, a kutyáknál viszont nem bizonyítható - még kórszövettani vizsgálattal sem - a központi idegrendszer károsodása. Babesia Heveny esetben: kezdetben bágyadtság, étvágytalanság, láz (ez utóbbi gyakori, de nem feltétlenül megjelenő tünet), vérfogyottság. Ezt követően vérfestékvizelés, sárgaság, és a veseelégtelenségre jellemző tünetek (bűzös lehelet, hányás, stb), az elhullás néhány napon belül bekövetkezhet. Idegrendszeri tünetek jelentkezhetnek. A súlyos elváltozások arra vezethetők vissza, hogy a babesiák a vörösvértesteket szétrombolják, a szétesett vörösvértestekből a keringésbe jutott vérfesték a vesék finom szűrőrendszerét tönkreteszi, a mérgező anyagok kiszűrése a szervezetből leáll.
Kedves gazdi! Nagyon sajnélatos eset, de sajnos azt, hogy mi okozta a halálát, így nem lehet megmondani, erre a kérdésre csak akkor lehetett volna válaszolni, ha felboncolásra került volna. A legvalószínűbb azonban a mérgezés.
Kedves Érdeklődő! Elég hiányos a kérdés: kan vagy szuka? ivarzik? Ivartalíntva van? kapott oltásokat? Hol vérzik? Javaslom vigyék állatovoshoz!
Kedves Tamás! Nagyon sajnálatos az eset. A leírásból nem derült ki, hogy kapott-e védőoltásokat, milyet és hányszor. A biztos diagnózist csak boncolással lehetett volna tisztázni. Üdvözlettel és együttérzéssel Háziállat.hu
Kedves Gazdi! Mindenekelőtt tudni kéne, hogy mi a baja az állatnak. Hogy ez kiderüljön, körültekintő, alapos állatorvosi vizsgálatra lenne szükség, kiegészítve vérvizsgálattal, és (ajánlott!) ultrahang vizsgálattal is. Mindazonáltal egy jó étvágyú (a soványságon kívül betegnek nem látszó) állat esetében a lesoványodást a takarmány adag növelésével is meg lehet próbálni orvosolni... Bizonyos körülmények (pl. vemhesség, hideg környezet, stb.) fokozott energia felhasználással járnak, amit a takarmány adag növelésével lehet kompenzálni. A legjobb, amit tehetnek, hogy felkeresik az állatorvosukat, és az ő segítségével próbálják megoldani a problémát.