6. Vadászgörény: intelligens, strapabíró és kedves
Mostanában egyre többen tartanak kedvtelésből vadászgörényt (Mustela putorius furo) gyors alkalmazkodóképessége miatt. A görény intelligens, sok mindenre megtanítható.
Mostanában egyre többen tartanak kedvtelésből vadászgörényt (Mustela putorius furo) gyors alkalmazkodóképessége miatt. A görény intelligens, sok mindenre megtanítható.
Ezek a gekkók, ahogy a nevükből is következik, nappal aktívak, így táplálkozási szokásaik és a fajokon belüli interakciójuk is ekkor figyelhető meg.
A vadászgörény ideális étrendjét sokan megmosolyogják: sok fehérje és zsír, viszont SEMMI zöldség.
Hirdess ott, ahol az állatok gazdái böngésznek!
A Háziállat.hu szaknévsori oldalait 300 ezernél több olvasó lapozza végig hónapról hónapra. Hobbiállatukkal aktívan foglalkozó emberek, akiket a szaknévsor tagjai könnyedén megszólíthatnak. Hogyan jelentkezhetsz a szaknévsorba?
Sajnos ez sok kutyánál előfordul. Tulajdonképpen az erős, állandó fizikai igénybevételnek kitett bőrterületek (könyök, boka) megvastagodásáról van szó. Ha a kutya nyalogatja, akkor felpuhítja ezt a területet és ezért nedvedzhet, vérezhet is. Végleges megoldás tényleg nincs. Meg lehet próbálni különböző bőrpuhító krémekkel kezelni (neogranormon kenőcs, panaveyxal krém (ez állatgyógyászati készítmény). Ha tényleg nagyon csúnya a terület és sokat nyalja a kutyus, akkor otthon lehet készíteni egy egyszerű "nyalásgátló" kötést a könyökére, például ragtapasszal könnyedén rögzített levágott végű zokniból, amit csak sétánál kell levenni.
A legvalószínűbb, hogy valamiféle fájdalom jelentkezik azon a területen, ezért ül le rögtön. Ilyen fájdalmat okozhat az ágyéktájéki gerincszakaszon jelentkező probléma, esetleg csípőízületi elváltozás. Ennek eldöntéséhez azonban mindenképpen el kellene vinni állatorvoshoz, aki megvizsgálja, esetleg röntgenfelvételt csinál.
A cataracta szürkehályogot jelent, ami tulajdonképpen a szemlencse "homályosságában", fehérségében mutatkozik. Ez rontja a látást, esetleg vakságot is okoz, de ettől az állat még szépen élhet, főleg szaglására hagyatkozva. Előrehaladott cukorbeteg állatokban és emberekben is jelentkezhet. A cukorbetegség tényét és fokát, valamint prognózisát viszont csak vérvételekkel lehet eldönteni (ami degunál nagyon nehéz), enélkül csak valószínűsíthető. Ténylegesen cukorbeteg kisállatok (rágcsálók) kezelése nagyon nehéz, mondhatnám lehetetlen.
Főleg törpenyulaknál gyakori az úgynevezett "spay-leg" (magyarul: lábszétcsúszás) szindróma, ami a hátsó lábak különböző mértékű bénultságával jár. Innen a távolból persze nem vagyok biztos benne, hogy erről van szó, de ha igen, akkor sajnos nem sok javulásra lehet számítani. Mindenképpen ajánlanám azért, hogy mutassák meg személyesen is állatorvosnak, hátha mégis más van a probléma hátterében.
A leírt tünetek nem csak mérgezésre, hanem például fertőző betegségre is utalhatnak. Javaslom, hogy mielőbb forduljon állatorvoshoz, amíg nem késő.