Kedves ZSuzsa,
azt nem írja, hogy a aszülei otthon vannak-e egész nap (nyugdíjasok) vagy elmennek dolgozni napközben. Mert ha az utóbbi akkor a kutya többszörösen is új helyzetben van: költözés, új hely, eddigi gazdi elvesztése, egyedülllét
Ha a kutya fél a magánytól (szeretett gazdi nélkülözésétől), az leggyakrabban a következő tünetekben nyilvánul meg:- kaparás, rágás, ásás az ajtó vagy ablak közelében, azzal a szándékkal, hogy a gazdi után mehessenek;- üvöltés, ugatás, sírás, hátha visszajön a gazdi;- bepisilés, bekakilás (még szobatiszta kutyáknál is) a stressz következtében.
Az egyedülléttől való félelem gyakran akkor jelenik meg, amikor:- az állandó emberi társasághoz szokott kutya először marad egyedül; - hosszabb időszak után (pl. szabadság), amit a gazdi és a kutyafolyamatosan egymás társaságában töltött; - a kutya szempontjából traumát okozó esemény után, mint pl. panzióban vagy menhelyen töltött idő; - a család életében vagy szokásaiban beálló változás hatására (pl. a gyermek kollégiumba vonulása, munkarend megváltozása, költözés, új kisállat érkezése)
Honnan tudhatom, hogy a kutyám fél a magánytól?Mivel sokféle viselkedés hozható összefüggésbe a magánytól való félelemmel, pontosan kell diagnosztizálni a magatartásformát, mielőtt kezelni kezdjük a problémát. Amennyiben a következő állítások mindegyike vagy nagy része igaz a kutyára, akkor bizony fél a magánytól:- a probléma kizárólag, vagy elsődlegesen akkor merül fel, ha egyedül hagyjuk;- ha a gazdi otthon tartózkodik, a kutya folyton a sarkában van;- túlcsorduló örömmel üdvözli a gazdi hazatérését; - a viselkedési probléma minden alkalommal - rövidebb-hosszabb időre - felmerül, ha a kutya egyedül marad - izgatottá, lehangolttá vagy idegessé válik, ha látja a gazdi távozásának előkészületeit;- séta alkalmával vagy a kertben nem önálló.Mit lehet tenni, ha a kutya fél az egyedülléttől?Kisebb viselkedési problémák esetén az alábbi technikák önmagukban is elégnek bizonyulhatnak a megoldásra. Komolyabb bajoknál a következő fejezetben tárgyalt érzékenység-csökkentő eljárásokkal együtt kell őket alkalmazni.- Csökkentsük az elindulás, illetve hazaérkezés ingerszintjét. Például hazaérkezéskor először ne is vegyük észre a kutyát, kicsit később nyugodtan simogassuk meg. Ez biztosan nagyon nehéz lesz, de fontos megtenni! - Hagyjunk otthon a kutyusnak egy rongydarabot, amin rajta van a gazdi szagmintája (egy hálóruhának használt póló például tökéletesen megteszi). - Találjunk ki egy "biztonsági kódot" - egy olyan szót vagy tevékenységet, amit minden egyes távozáskor használunk, s amelyben arról biztosítjuk, hogy visszatérünk hozzá. A kutyák hamar összekapcsolnak egy-egy cselekvést az ember rövid távollétével: pl. ha a gazdi kiviszi a szemetet, a kutya tudja, hogy nemsokára visszajön, és nem idegeskedik. Ezért érdemes kitalálni valamilyen kódot a rövid idejű távollétekhez.
Ilyen kód lehet például a rádió, tévé bekapcsolása, vagy egy játék (amit nem lehet széttépni, és nincsenek veszélyes részei). A kódot először gyakorlásként használjuk. Ne feledjük, hogy ezt a kódot csak akkor használhatjuk, ha olyan hosszúságú időre megyünk el, amit a kutya még tolerálni tud. Ellenkező esetben a kód értelmét veszti. A rádió bekapcsolva hagyása, csak azért, hogy a hang a társaság érzetét keltse a kutyában, önmagában nem elég: a rádiós trükk csak akkor használható kódként, ha azt következetesen használtuk a gyakorlás alatt. Ha a kutyus az egyedüllét félelmét rágással reagálta le, akkor egy rágcsálható játék jó kódnak bizonyulhat. Vigyázzunk, milyen terméket választunk, nehogy veszélyes legyen!