1006. Veszettség és toxoplazmózis: macskáról emberre terjedő betegségek
Hogyan terjedhet át macskáról emberre a toxoplazmózis, és mit tehetünk azért, hogy megelőzzük? Válaszok a cikkben!
Hogyan terjedhet át macskáról emberre a toxoplazmózis, és mit tehetünk azért, hogy megelőzzük? Válaszok a cikkben!
Azok a saláták, amiket sokszor a szupermarketekben veszünk, bizony meg sem közelítik az igazi salátákat. Nem véletlen, hogy olyan tévhitek keringenek, miszerint a saláta nem laktat. Ez nem igaz! Ha igazi salátát eszel, akkor bizony jól fogsz lakni!
Milyen a collie természete, mennyire könnyen tanítható, és hogyan ápoljuk a szőrét? A cikkben mindenre választ kapsz!
Ahogy egyre gyorsul a világ és vele az életmódunk, egyre nagyobb jelentősége lesz a lelki egészségnek is. A szorongásos tünetek ma már rendkívül sok embert érintenek hosszabb-rövidebb ideig.
Mi a legjobb megoldás kullancs ellen? Nyakörv, cseppentős folyadék, vagy szájon át adható kullancs elleni készítmény a jobb?
Kedves Gazdi! A pajzsmirígy alulműködés tünetei a lelassult anyagcsere, elhízás, aluszékonyság, szőrritkulás stb. Ezek nem nagyon illenek bele az Öb által leírtakba. A T4 nevű pajzsmirígyhormon egyszeri mérésének nincs diagnosztikai értéke. Ezt egyég hormonokkal kiegészítve (pl. TSH) és minden körülményt egybevetve mondható ki a hipotireosis (pm. alulműködés) diagnózisa. A kezelést is csak ez után kell elindítani. Az emésztési zavarokat nem valószínű, hogy ez okozná. Ennek számtalan egyéb oka lehet pl. hasnyálmirígy alulműködés, gyulladásos bélbetegség stb. Tehát én tovább vizsgáltatnám a kutyust az okok kiderédése végett. A vakaródzást egyébként allergia is okozhatja, de ennek is lehet jónéhány egyéb kiváltótényezője. A humán thyroxin nem ártalmas, de szerintem diagnózis hiányában egyenlőre fölöslegesnek tűnik. Tisztelettel Dr. Szaniszló Ferenc www.vetlabor.hu
Kedves Gazdi! Az 5 hónapos cica egy nap még 2-3-szor eszik, kisebb adagokban. Lassan ivarzani is fog, lehet majd ivartalanítani és az oltásokat is meg kell kapnia. Az egészséges macskáknak az életkoruknak és az életmódjuknak megfelelő eledelt kell adni, mégpedig a lehető legjobb minőségben. Ez sokszor olcsóbb, mint a közepes minőség és hozzásegíti a macskát a hosszabb és egészségesebb élethez. Emellett a macska etetésének fontos szabályai még: a rendszeresség, vagyis az, hogy lehetőleg a napnak mindig ugyanabban a szakaszában etessék, a következetesség is, vagyis hogy a tulajdonos ne hagyja a választást egyedül a macskára, ugyanis ha a kénye-kedve szerint ehet, akkor elhízik vagy válogatós, étvágytalan lesz, valamint a fokozatosság is, vagyis ha váltogatják a különböző tápokat, akkor az átmenet mindig fokozatos legyen. Legalább egy hétig keverve adja a régi és az új eledelt.A macskák különböznek tőlünk abban, hogy inkább az egyféle étrendhez vonzódnak. Ezért is jobb, ha egy jó minőségű, komplett eledelhez szoknak, ami hosszú távon sem okoz egészségkárosodást. Ugyanez nem mondható el a házi kosztról, amivel nem lehet minden szempontból kiegyensúlyozott táplálást biztosítani. A száraz és a konzervtápok etetése egyaránt elfogadható. Mindegyiknek van előnye, de hátránya is. A száraz tápok sokkal olcsóbbak (akár 10-20-szor is többe kerülhetnek a konzervek!), ezért minden macskatartónak azt ajánljuk, hogy inkább valamelyik prémium minőségű száraz táppal etesse a macskáját, mint a szupermarketekben kapható divatos, de valójában gyenge minőségű és drága konzervekkel. A száraz tápok további előnye, hogy elől lehet hagyni őket, így macskák az igényük szerint fogyaszthatnak belőlük. A legtöbb macska ugyanis, ha teheti, sokszor és egyszerre keveset eszik. Hátrányuk, hogy a gyenge minőségű száraz tápok alsó húgyúti betegségekre hajlamosíthatnak, de a prémium minőségűek esetében ettől egyáltalán nem kell tartania. A konzerv tápok is megfelelőek, de jóval drágábbak és inkább hajlamosítanak elhízásra, cukorbetegségre és fogkövességre. Az alábbi cikkek segítenek: http://www.haziallat.hu/macska/taplalkozas/kiscica-etetese/3279/ Ajánlott oltási program macskáknak
Kedves Gazdi! A kutyát mindenképpen el kell vinni mielőbb a kezelő állatorvosukhoz, aki alapos fizikális vizsgálat után elvégzi az ilyenkor szokásos kiegészítő vizsgálatokat (bőrkaparék-vizsgálat, baktérium- és gombatenyésztés, vérvizsgálat). A bőrbetegségek mindik komplex oktanúak, az Ön kutyája esetében is lehet általános szervi megbetegedés a háttérben vagy táplálkozási eredetű hiánybetegség. A tünetek ellenére felmerül még a gombás, illetve a parazitás háttér is. Mindenképpen fontos kideríteni a kiváltó okot, hogy célzott kezeléssel meg lehessen gyógyítani.
Kedves Érdeklődő, A joghurt, túró és sajt nyugodtan etethető a kutyával. A tejtől egyes kutyáknak hasmenése van. Ha ez sem okoz gondot, kaphat tejet is. A szürkehályog a kutyák egyik leggyakoribb szembetegsége. Több különböző formája van, és számos kiváltó oka lehet. Mindegyik fajtájú kutyát egyaránt érinti, bár egyes fajták hajlamosabbak a betegségre. Leggyakrabban a kor előrehaladtával jelentkezik a hályog, de bármely életkorban kialakulhat. A szürkehályog többnyire örökletes megbetegedés. Akár néhány hét alatt is kialakulhat, vagy évek hosszú során, az egyik vagy mindkét szemet érintve. A szem elhomályosulása komoly látási problémákat okozhat, súlyos esetben sajnos vaksághoz is vezethet. A korral együtt előrehaladó örökletes betegséget sokszor nem lehet gyógyítani. Ha arra van gyanúja, hogy a kutyájának ilyen baja lenne, mindenképpen meg kellene mutatni szemészettel foglalkozó állatorvosnak (ma már sok helyen van ilyen szakrendelés).
Kedves Gazdi, adjanak időt a kiscicának, hogy megszokja az új helyet és elfogadja az új gazdikat, még csak két napja hozták el, idő kell, hgy bizalmába fogadja Önöket. Kicsi még, és ilyenkor gyorsan változik, hamarosan játszadozó kis ördög lesz :) ebben kis társa is segítségére lesz.