1006. Veszettség és toxoplazmózis: macskáról emberre terjedő betegségek
Hogyan terjedhet át macskáról emberre a toxoplazmózis, és mit tehetünk azért, hogy megelőzzük? Válaszok a cikkben!
Hogyan terjedhet át macskáról emberre a toxoplazmózis, és mit tehetünk azért, hogy megelőzzük? Válaszok a cikkben!
Azok a saláták, amiket sokszor a szupermarketekben veszünk, bizony meg sem közelítik az igazi salátákat. Nem véletlen, hogy olyan tévhitek keringenek, miszerint a saláta nem laktat. Ez nem igaz! Ha igazi salátát eszel, akkor bizony jól fogsz lakni!
Milyen a collie természete, mennyire könnyen tanítható, és hogyan ápoljuk a szőrét? A cikkben mindenre választ kapsz!
Ahogy egyre gyorsul a világ és vele az életmódunk, egyre nagyobb jelentősége lesz a lelki egészségnek is. A szorongásos tünetek ma már rendkívül sok embert érintenek hosszabb-rövidebb ideig.
Mi a legjobb megoldás kullancs ellen? Nyakörv, cseppentős folyadék, vagy szájon át adható kullancs elleni készítmény a jobb?
Olyan esetekben, amikor klinikai vizsgálattal nem lehet megállapítani a betegség (levertség, gyengeség, elesettség) mindenképpen indokolt a vérvizsgálat. A láztalanság melletti levertség, hasmenés akár mérgezésre is utalhat. De az utóbbi időben találkoztunk láz nélküli babéziózisos esettel is (levertséggel, gyengeséggel jár). Amennyiben felmerült a gyanú a hasi fájdalomra, mindenképpen hasznos lehet az ultrahang- vagy röntgen (esetleg mindkettő) vizsgálat is. Azaz ilyen esetekben mindenképpen tovább kell folytatni a vizsgálatokat.
Kedves Gazdi ! Javaslom menjen másik állatorvoshoz! Egyáltalán nem jó, ha akutya kergeti vagyrágja a farkát/lábát... Farok kergetése: Az Ön által leírt klinikai kép spontán generálódó fájdalomtünteket jelez a kutyán. A tüntetek hátterében nagyon sokféle kórok állhat. Első lépésben ki kellene zárni az orthopédiai hátteret, egy gerincröntgen segítségével. Vérvétel is szükséges, általános rutin, illetve a Lyme-teszt lekérésével. A röntgen vizsgálat negativitása esetén szóba jöhet a greincvelő idegeinek a gyulladása, pszichés betegség esetén kényszeresség, illetve az agy érzőkérgéből kiinduló ún.szenzoros roham. A leírt tüntetek alapján valóban idegesíti a kutyát a faroktájékon lassan kialakuló égető, esetleg viszekető érzés, emiatt pörög és rágja a farkát. Gyors kivizsgálásra van szükség, mert nagyon szenved a kutya. Farok rágása: A farok kergetése, rágása, vagy a végtagok túlzott nyalása, rágása minden esetben egy un. pótcselekvés. Kezdetben csak mint nem kívánatos viselkedés jelentkezik, de amennyiben az okok nem szűnnek meg, akkor viselkedészavarrá, stereotypiai jellegű idegrendszeri zavarrá fokozódik. Maga a jelenség, a kényszermozgás (stereotypie, Compulsive Behavior Disorder, CBD ) a hiperaktivitásnak egy különleges, szélsőséges változata. Egy alapos állatorvosi vizsgálattal kideríthető, hogy az ok szervi problémára vezethető vissza (pl: bolhaekcéma: amikor a bolha nyálásra allergiás a kutya, ezért rághatja a farkát), vagy sem. Amennyiben ennek eredménye negatív, akkor a tartási körülményekből, esetleges idegrendszeri, pszichikai okokból ered a viselkedést kiváltó ok. Az állatorvosi vizsgálat és laboreredmények utáni helyszíni megfigyelés után lehet egy hatékony kezelési stratégiát (tartási körülmények megváltoztatása, étrendváltoztatás, gyógyszeres kezelés, Bach-virág terápia, stb.) megállapítani.
Kedves Gazdi! Milyen vizsgálat volt? Vérkép, röntgen vagy csak ránézés? A szőrhullás (nem betegség, hanem tünet) hátterében többféle ok is lehet. Meg kéne próbálni kideríteni (vizsgálatokkal), hogy mi ez az ok. Amennyiben a vélt ok kezelésére adott szer nem hat, tovább kell vizsgálni az esetet. Mindenképpen ajánlott ilyenkor egy teljes körű vizsgálat és ha lehet mihamarabb! Ez azért fontos, mert e nélkül csak találomra lehet megpróbálni kezelni, ami nem hiszem, hogy jó lenne. Ezért a vizsgálatért még akár messzebbre is érdmes elutazni vele.
A nyúlszáj recesszíven öröklődő betegség, csak akkor jelenik meg a kölykökben ha a hibás gént mindkét szülő hordozza. Ugyan ezzel a kannal fedeztetve ismét beteg utódok születnének. Meg kell vizsgáltatni a méhet hogy nem maradt-e benne magzatburok darab vagy nincs-e valamilyen váladék az üregében. Erre egy ultrahang vizsgálat lehet alkalmas.
Kedves Karóczaki Zsuzsanna! A levele alapján, sajnos valóban epilepszia betegséggel állunk szemben mindkét kutyán. A rohamtünetek azért különböznek, mert mindkét kutyusnak más-más agyterületen található az epilepsziás góc. Az Ön kutyusának, tipikus francia buldogokra is jellemző roham tünete van, mely ébredési roham formájában jelentkezik. Nagyon sok ilyen típusú epilepsziában szenvedő beteget tartok epilepszia gondozásban, Ha a honlapomon, www.kutyaepilepszia.hu, megnézi a videók között Borisz 3-as videót feltehetően ismerős lesz a rohamtünet. Természetesen a hormonális folyamatok, nagy fokban befolyásolják az első roham jelentkezést, gyakori az ivarérés elérése körüli rohamindítás, azután már spontán generálódnak a rohamok az agyban. Jómagam, 23 éve foglalkozom epilepsziás kutyák és macskák kivizsgálásával és gyógyításával, nagyon szívesen vállalom az Ön kutyusának is a kezelését. Ezzel a rohamtípussal igen gyakran találkozom és nagyon jól reagál a tartós antiepileptikus kezelésre , gyakori a végleges gyógyulás is. Üdvözlettel: Dr. KIss Gabriella kissgabriella@vipmail hu.