1016. Macskafajták: perzsa, birman, ragdoll, maine-coon, brit
Számos macskafajta létezik a világon. Mi most összegyűjtöttünk néhányat!
Számos macskafajta létezik a világon. Mi most összegyűjtöttünk néhányat!
A házimacska testének felépítése lényegében ugyanolyan maradt, mint a legtöbb macskaszerű, vadon élő ragadozóé. Az egyes macskafajták típusban különböznek egymástól.
A macska ivarérettségének ideje fajtától, ivartól, tápláltságtól, ápoltságtól függ, amelyet nagyjából 6-9 hónapos korban ér el. A bizonyos időközönként jelentkező párzási vágyat ivarzásnak vagy tüzelésnek nevezzük, ez általában 6-8 napig tart. A kandúr mindig kész a párosodásra.
Honnan hozzuk a cicát? Kandúrt vagy nőstényt? Kölyök vagy felnőtt macska? Fajmacskát vagy közönséges cicát? Egy macskát vagy többet? Hosszú- vagy rövid szőrűt?
Számtalan olyan családot ismerünk, ahol a macska jól kijön a kutyával, sőt időnként a legjobb barátokká válhatnak. Fontos azonban, hogy jól elkülönített felségterületük legyen, ne kelljen osztozkodni az élelmen és az alvóhelyen.
Igen, előfordulhat, hogy vemhesült. Íme pár jel, amiről felismerheted, ha vemhesült a macskád: A macskáknál a vemhességi idő 60-67 napot vesz igénybe. Átlagosan 63 napot szeretek számítani, mert könnyebb egyenlővé tenni az emberi terhességgel (kilenc hét vagyis kilenc hónap). A tüzelési ciklusok megszűnése Ez lesz az első jel, melyet minden bizonnyal észreveszel. Ha a cicád minden tizedik naptól egy pár napig tüzelt és most váratlanul megszűnik a tüzelés, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy vemhes. A mellbimbói megduzzadnak és rózsaszínűbbé válnak A tenyésztők ezt "rózsaszínűvé válásnak" nevezik és ez az első látható fizikai jel. Megnövekedett étvágy A vemhes macskának több élelemre lesz szüksége. Végsősoron több macskakölyök helyett eszik. Hányás is lehetséges. Csakúgy, mint a terhes nők esetében, a vemhes macskáknál is felléphet a "reggeli rosszullét". Ez önmagában nem ad okot az aggodalomra, viszont ha folytatódik vagy gyakori, akkor szükség lesz az állatorvoshoz fordulni. A hasüreg megnagyobbodása Körülbelül a terhesség ötödik hetében a cica hasürege kezd szemmel láthatóan megnagyobbodni és a megnagyobbodás folytatódik egészen az ellés időpontjáig. Jellemváltozások a vemhes macskánál Túlzott ragaszkodás Az átlagosnál ragaszkodóbb a cicád és ugyanakkor több törődést igényel. Mindenképp add meg neki amire szüksége van! A vemhes cica több törődést igényel A tökéletes "szülőszoba" Ez nem egy korai jele a vemhességnek, de ahogy közeledik a szülés ideje, a vemhes macskádat megfigyelheted amint éppen egy eldugott, csendes helyet keresgél, ahol a szülés lezajlodhat. A vemhesség klinikai diagnózisa Ha a cicádnak rendszeres állatorvosi gondozásban volt része és a vemhességre utaló jelek szembetűnőek, akkor nem szükség állatorvoshoz fordulni a "hivatalos" diagnózis felállításának érdekében, csak ha attól tartasz, hogy valami nincs rendben. A cica hasüregének a megtapintása A vemhesség 17-20-ik napján az állatorvos már érezheti a magzatokat a cica hasüregének a megtapintásával. A cica hasüregének ultrahangos vizsgálata Az ultrahangos vizsgálat segítségével már a vemhesség második hetében meglehet nézni a magzatokat, a szívverést pedig kb. a harmadik hét után lehet hallani. Ha a cicádról kiderül, hogy vemhes, akkor ez komoly döntések meghozatalát eredményezi!
Kedves Író Úr! Azt gondolom, így nem lehet a kérdést leegyszerűsíteni. Egyetlen emlős állatban (és az emberben) sem csak a hormonok irányítják az anyai ösztönök működését, sőt, ezeknek az ösztönökhöz legkevésbé a hormonoknak van köze. A hormonok csak bizonyos folyamatok elindításban, vagy befejezésében játszanak szerepet. A lényeg a génekben van, így az örökletes folyamatokban, az évezredek alatt kialakult és az adott fajba beivódott viselkedésformákban lehet a kérdés nyitja. Azt gondolom, hogy ebben a témában leginkább az etológusok tudnának Önnek segíteni. Javaslom, keresse meg az ELTE Etológiai tanszékét, bizonyára szívesen segítenek Önnek.
A macskát valami, feltehetően valamilyen illatanyag zavarja a pléden. Szüntesse meg a plédet az etetőedények alatt.
A macska erős domináns viselkedése és a nevelési hiányosságok fölerősítették egymást az évek során. Javaslat: • ivartalanítás• szigorú szabályok bevezetése az élettéren belül, hogy tartózkodhat a macska és hol nem, milyen helyiségeket használhat és melyeket nem• Szigorúan csak a saját etetőtáljából kapjon ételt, megszabott időszakban • Napközben ne legyen a macska számára elérhető étel a lakásban • A párjának kell kijelölnie azokat a határokat és szabályokat a macskának, amelyeket nem szeghet meg.
A fogváltás miatt nem jellemző a bűzös szájszag. Nézesse meg állatorvosával a cica szájüregét, nincs-e valami rendellenesség benne?