1026. Gorillákat terveznek leölni több európai állatkertekben
Az állatvédők szerint ezeket az egyedeket vissza kellene engedni a vadonba.
Az állatvédők szerint ezeket az egyedeket vissza kellene engedni a vadonba.
A fogszuvasodás, a fogínybetegségek vagy a fogcsikorgatás egyaránt nagyon kellemetlenek tudnak lenni. Komoly gondot okozhatnak a mindennapjaidban. Bármilyen hihetetlennek tűnik, de a fogbetegségek is kialakulhatnak lelki tényezők miatt.
A magánszemélyi önrendelkezéssel kapcsolatos ügyintézés közé tartoznak egyrészt a saját magunkról való rendelkezés olyan helyzetekre előre, amikor már erre nincs lehetőségünk, másrészt a halálunk utáni vagyoni helyzet rendezésére szolgáló végrendelet. Ma már online intézheted mindkettőt.
Azt a régi tapasztalatot, mely szerint a szorulás kellemetlen, egy bölcs magyar szólás is megörökítette: “Fejedet hidegbe, lábadat melegbe, hasadat hígan, úgy élsz vígan”. A “hasadat hígan” jó tanács, mert azt jelenti, hogy a kínzó helyzet elkerülése érdekében a széklet lazítása az egyik legfontosabb feladat.
A kutyák számára rendkívül fontos egészségük megőrzése érdekében a rágás, azonban az korántsem mindegy, hogy milyen minőségű táplálék és táplálékkiegészítő kerül a szervezetükbe.
A leírás alapján a tartás körültekintő és alapos. Az állatorvosnál jobbat látatlanban aligha tudnék mondani :), feltételezem, hogy ha semmit nem talált, akkor valószínűleg ő is a gümőkór kezdeti stádiumát tette valószínűvé, ez esetben pedig a legjobb dolog, amit tehet, az elkülönítés (de a hal korától függően akár egyszerű öregedés is lehet). Sajnos jó tartási körülmények között is előfordul, hogy egy-egy gyengébb immunrendszerű egyed elkap valamilyen betegséget, azonban ez esetben ajánlatos megvizsgálni a további tartási körülmények helyességét (vízparaméterek, szűrés, zsúfoltság stb).
Vízben élő teknősökön időnként előfordulhatnak különféle foltok. Tarajos teknősök esetében ez legtöbbször vízkő szokott lenni. Ilyenkor a teknős páncéljának alapos tisztítása a megfelelő megoldás. Mindenképp javasolt azonban a teknőst megmutatni egy hozzáértő szakembernek, mert fehér foltot egyéb gond is okozhat (pl. bakteriális vagy gombás fertőzés). Az étvágytalanság hátterében számtalan tényező állhat. Ilyenkor télen leggyakoribb a teknős számára nem megfelelő környezet. Sajnos a levélből nem sok minden derül ki a teknős tartására vonatkozólag, így szinte bármi okozhatja az étvágytalanságot (betegség, tartási hibák, stb.) Alapos vizsgálat szükséges a probléma kiderítése érdekében.
Miért nem viszi állatát állatorvoshoz, vizsgálat nélkül nem lehet választ adni kérésére. Ezért vannak az állatorvosok.
A leírt tünetek hátterében többféle ok is lehet. A torokgyulladás és a magas kor mellett (szív- érrendszeri problémák, emésztési zavarok, máj- és vesebetegségek) szóba jöhet pl. a gyógyszermellékhatás is. A Karsivan ritkán, de okozhat hányást. Talán érdemes lenne néhány napig felfüggeszteni az adagolását, és később - amennyiben szükséges - tört adagban (1/4 tabletta naponta) folytatni. A naponta többszöri, kis adagokban történő etetés, a könnyen emészthető, nedves takarmányok adása is jó hatású lehet.
A szőrhullás (nem betegség, hanem tünet) hátterében többféle ok is lehet. Meg kéne próbálni kideríteni (vizsgálatokkal), hogy mi ez az ok. Amennyiben a vélt ok kezelésére adott szer nem hat, tovább kell vizsgálni az esetet. A foltokban történő szőrhullás hátterében pl. akár gombás megbetegedés is lehet. Mindenképpen ajánlott ilyenkor egy bőrkaparék- és szőr vizsgálat, de vérvizsgálatra is szükség lehet.