1026. Macska etetése: kiscica, felnőtt, vemhes és idős
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
A macska vitaminigénye jelentősen nem különbözik a többi húsevő állatétól, kivéve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud előállítani karotinokból (például répából).
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Kedves Gazdi ! A leírása alapján, a cicán jelentkező paroxyzmalis jelenségek, az epilepszia diagnózisa mellett szólnak. Mivel ez a típusú roham, rendkívül kellemetlen viszkető, fájdalmas érzéssel jár, minél hamarabb keressék fel állatorvosukat, a tartós antiepileptikus gyógyszerbeállítás érdekében. Üdvözlettel dr.Kiss Gabriella
A rendellenes ("perverz") étvágy rendszerint olyankor alakul ki, ha ásványi anyag- és/vagy vitamin hiány van, illetve ha ezek egyensúlya valamilyen oknál fogva megbomlik. Miután az állat a leírtak alapján többféle kiegészítőt is kap, előfordulhat, hogy valamelyik kiegészítőből a szükségesnél többet kap. Annak eldöntésére, hogy valójában mi lehet a háttérben, egy alapos elemzés segíthet talán. A szükséges anyagok milyensége és mennyisége szempontjából lényeges elem, hogy mi az állat alap tápláléka. Nem mindegy ugyanis, hogy teljes értékű tápot, vagy házi kosztot, illetve ezek keverékét eszi. Teljes értékű tápok esetében rendszerint nincs szükség kiegészítőkre, illetve azok adagja ilyen esetben lényegesen kisebb kell legyen, mint a terápiás dózis. Manapság (tápetetés mellett) inkább a kiegészítők túladagolása szokott problémát jelenteni, mintsem a hiánya. Idős, és/vagy krónikus beteg macskák esetében a központi idegrendszer bántalma miatt is előfordulhatnak viselkedési rendellenességek. Javaslom, hogy a panasszal keressék fel az állatorvosukat, illetve következő látogatáskor feltétlenül említsék meg az állat szokatlan viselkedését.
Pedig kezelés nélkül nem valószínű, hogy meggyógyul a cica. Nem tudom oltott-e macskanátha vírusai ellen? Étvágytalanságát okozhatja, hogy az orrfolyás miatt nem érzi jól az illatokat.Akár láza is lehet. Nem kizárt a vírus(ha nem is az emberi influenza), de a megfázás miatt baktériumok is elszaporodhattak a fölső légutakban.Ebben az esetben antibiotikumos kezelésre van szükség. Az idős cicát egyébként akkor is érdemes évente kétszer megmutatni állatorvosnak, ha semmilyen panasza nincs. Sok betegség korai stádiumban való felfedezése megelőzheti a nagyobb baj kialakulását, illetve az öregedéssel járó szervi elváltozások folyamata gyakran lassítható a megfelelő diéták táplálékkiegészítők ill. gyógyszerek alkalmazásával
Az oltások ára rendelőnként változik, ezért az Önhöz legközelebbi állatorvosnál érdeklődjön az árakról. Nagyjából ilyen árak vannak (Pesten) Vakcinák macskáknak Kombinált (Calici vírus- Herpes- Parvo) 8000 FtLeukózis (FeLV) 11 000 FtVeszettség ellen 7 000 FtVeszettség+ kombinált 11 000 FtFéreghajtó tabletta 500-1500 Ft A vakcinákrólMég több a macska fertőző betegségeiről>> A kölyök-és felnőtt macskák védőoltásaA kölyökcicákban az anyjuktól a placentán át és a tejjel felvett ellenanyagok szintje a kor előrehaladtával napról-napra csökken. Ezért fontos, hogy 7-8 hetes koruktól kezdve valamennyi fertőző betegség ellen oltást kapjanak. Ezek a védőoltások csak akkor hatékonyak, ha adott időközönként (az előírtak szerint) megismétlésre kerülnek az immunrendszer működésének felfrissítése érdekében. Állatorvosától tájékozódjon a cicája számára szükséges valamennyi oltásról, és arról, hogy meddig nem érintkezhet más macskákkal az így terjedő fertőződések elkerülése érdekében.Az oltással kapcsolatos fontos adatokat (mikor, mi ellen, mivel stb.) az állatorvos az oltási könyvbe jegyzi, és kamarai pecsétjével igazolja annak hitelességét. Ez igen fontos dokumentum. Kiállítások, vásárok, utazások esetén az állat egészségi állapotának igazolására szolgál.Ha a macska kölyökkorában nem kapott oltásokat, vagy az oltás ismétlése elmaradt, kérdezze állatorvosát, mert a fertőző betegségek kórokozói nagyon elterjedtek a környezetben és a gazdátlan, kóbor állatok körében is, és az oltások elhagyása, kihagyása esetén már nem biztosított kedvence egészségének védelme. Kutya-macska védőoltások: a legfontosabb tudnivalók Macskák védőoltási naptára
Vigyék el állatorvoshoz, ha szeretnék, hogy meggyógyuljon, mint ahogy a gyerekeket is el szokás vinni, ha 15 napig hasmenése van, és véres. Fertőző lehet Önökre is, de nyilván ez is csak egy bélsárvizsgálattal deríthető ki.