Kedves Ilonka!
Ne hagyja magát riogatni! Ha a kutyus egyébként minden tekintetben egészségesnek tűnik, nincsenek más kórosnak is mondható egyéb tünetei, akkor feltehetően nincs illetve nem volt agyvérzése. Nézzük meg, általában mikor lóg a kutya nyelve. Jellemzően akkor, amikor liheg. A kutyáknak ez a párologtatás, vagyis a hőleadás legfőbb, szinte egyetlen lehetősége, mert nem tudnak izzadni. Ezen kívül a nyelv lógását idézheti elő a nyelv izmainak vagy idegeinek sérülése – ekkor viszont nem is tudná rendesen visszahúzni, és az evés sem menne simán.
Elvben okozhatná a nyelv lógását az agy valamilyen elváltozása is (agyvérzés, agydaganat, agyvelő- illetve agyhártyagyulladás, vagy elhalás), de akkor az elváltozás helyétől függően egyéb neurológiai (idegi) tünet is jelentkezne, mint a szemhéjak és a pofa lógása, ferde fejtartás, a szemek kóros mozgása, esetleg kényszermozgás. Erősen fokozódhat a légvételek száma oxigénhiányos állapotban, ami felületes szemlélő számára összetéveszthető a lihegéssel. Ebben az esetben viszont az állat fáradékony, rosszkedvű, bágyadt, tehát rögtön észrevehető, hogy az állat nem egészséges.
Okaként számos fertőző betegség, szívbetegség, mérgezés is szóba jöhet, de a fajta jellege miatt a légcsőszűkület lehetőségét is meg kell említeni. Ezek már állatorvosi vizsgálatot igényelnek.
Tisztelettel: dr. Keleti Zoltán – Állategészségház, Vértesszőlős és Bánhida