1096. Hogyan gondozd a kutyádat? (x)
Rengeteg információt kell befogadnod, amikor először kerül az otthonodba egy kölyökkutya, ahhoz hogy megfelelően biztosítsd testi és lelki egészségét.
Rengeteg információt kell befogadnod, amikor először kerül az otthonodba egy kölyökkutya, ahhoz hogy megfelelően biztosítsd testi és lelki egészségét.
Fontos, hogy előre felkészülj új kölyökkutyád érkezésére. A megfelelő eledel kiválasztása nagy jelentőséggel bír, de ugyanakkor még sok más előkészület is szükséges, például helyet kell találni az etetéshez és itatáshoz, fekvőhelyet kialakítani, és beszerezni a játékokat.
A Netflix sorozatban szereplő tigriseknek sem elegendő élelmet, sem megfelelő orvosi ellátást nem biztosított a tulajdonosuk.
Háziállataink, csak úgy mint mi, temérdek kisebb-nagyobb egészségügyi problémával szembesülhetnek életük során. Hozzánk hasonlóan felléphetnek náluk emésztési és táplálkozási nehézségek, izületi betegségek, ínyproblémák és sok más egyéb súlyos probléma, mint például a daganatos elváltozások. Különböző táplálék-kiegészítőkkel és vitaminokkal azonban sok ilyen jellegű egészségügyi probléma megelőzhető, akár orvosolható is.
Kutyát tartani jó. Talán felesleges is felsorolni, mennyi örömöt hoznak az életünkbe, de azért a rend kedvéért: boldogan üdvözölnek, ha hazaérünk, vidáman sétálnak mellettünk és persze önfeledten játszanak velünk és a családtagjainkkal. Sokaknak ugyanakkor a házőrzés sem utolsó szempont, hiszen négylábú barátaink az egyik legjobb biztonsági megoldásnak számítanak.
Hasznos lenne tudni, hogy milyen korú a teknőc illetve, hogy pontosan milyen az elváltozás, ez alapján lehetne eldönteni, hogy csupán pigmenthiány az ok (táplálékváltozás, vitaminhiány, tartásban bekövetkezett változások, stb.) vagy valamiféle bőrgyulladás (esetleg gombás, baktériumos) illetve egyéb szervi megbetegedés. Éppen ezért célszerű megmutatni állatorvosnak is.
Az udvarban, házkörül tartott, főleg gazdasági állatok és istállója körül sok a légy ilyenkor. Jó a meglátása :) Lehet ellene védekezni szabad téren istálló körül is. Többféle készítmény létezik. Butox már nincs régóta és helyette van Tick-Tox. De ezt is kivonták a forgalomból 2004. május 1-től (így tudom). Viszont vannak ugyanolyan repellenes hatású készítmények, pl. Neostomosan, Neocidol, és alomba (az állatok alá alomba) rétegezhető légylárvairtó szerek is vannak. Jó hatásúak, pl. Neporex. Ezek a készítmények mind beszerezhetőek az állatpatikákban. Állatorvosa biztosan tudna ajánlani valami jó hatású légyirtót is.
A leírt tünet tengerimalacoknál leggyakrabban gombás vagy parazitás (atkásság) fertőzés miatt szokott kialakulni. (Ritkán más oka is lehet.) Ezért hasonló esetekben mindkét problémát célszerű kezelni. Paraztikákra ható injekciót (doramectin tartalmút, kétszer, 10 nap különbséggel), emellé A-, D- és E-vitamin tartalmú injekciót szoktunk beadni a malacnak. (Esetleg még B-vitamin komplex injekciót is.) Otthon Nizoral samponnnal kellene fürdetni az állatot (4 naponta, 3 alkalommal) az esetleges gombás fertőzés miatt és a piros vagy sebes részeket betadine oldattal kell kezelni. Tengerimalacnak való vitamint (csepp formájában) is célszerű adni és sok C-vitamint (akár összetört emberi C-vitamin tabletta is jó)! Mihamarabbi gyógyulást kívánunk!
Ha csak néha tüsszent egyet az még nem gond, de ha gyakori és orrfolyása is van, akkor elképzelhető, hogy valamilyen légzőszervi betegsége van (megfázás, egyéb légúti fertőzés, stb.), ebben az esetben az javasolnám, hogy vigyék állatorvoshoz a hörcsit, aki megvizsgálja és megfelelő kezelésben részesíti.
Myxomatosis ellen mindenképpen kell oltatni a nyulakat, mert gyakran előfordul egyedül tartott állatoknál is. Nyulak Vérzéses Betegsége (RHD) ellen is van oltóanyag, érdemes a helyi állatorvosnál érdeklődni oltás ügyében.