1101. A megfelelő alvás óriási hatással van az egészségünkre
Napjainkban óriási fókusz került a környezetvédelemre és a fenntarthatóságra - ezzel nincs semmi probléma, sőt nagyon is fontos téma, mellyel foglalkozni kell.
Napjainkban óriási fókusz került a környezetvédelemre és a fenntarthatóságra - ezzel nincs semmi probléma, sőt nagyon is fontos téma, mellyel foglalkozni kell.
Október 5-től indul a repülőgépes rókavakcinázás az ország keleti és déli vármegyéiben, ezzel párhuzamosan ebzárlat és legeltetési tilalom lesz érvényben az érintett térségekben.
A zöldfalak egyre népszerűbbek a beltéri terekben, hiszen nem csak esztétikusak, hanem javítják a levegő minőségét és növelik a komfortérzetet. De felmerül a kérdés: mennyire biztonságosak ezek a növények a háziállataink számára?
Ha a kutyád folyamatosan hány, az komoly probléma jele lehet, és azonnal cselekedni kell. A hányás okai nagyon változatosak lehetnek, az egyszerű gyomorrontástól a súlyosabb egészségügyi problémákig.
Számos betegség, nehézség esetén nagy segítség lehet egy jól képzett segítő kutya. De melyek ezek a betegségek? Összegyűjtöttük!
Vannak olyan kutyák, fajtától függetlenül, akik folyamatosan dobják a szőrüket egész évben. Mióta az évszakváltások ennyire elmosódtak, és a normál tavaszi, őszi vedlés sem kifejezett, egyre több tulajdonos jelzi, hogy az állatkáik folyamatosan dobják a szőrt. Természetesen lehet betegség tünet is - akár belgyógyászati, akár pszichés (a szorongásos habitusú kutyákra jellemző a folyamatos szőrhullás. Ha a szőrhullás valóban kóros méreteket ölt, én vért szoktam venni a kutyától, és egy teljes belgyógyászati rutint kérek le a labortól ilyen esetekben (Lyme-tesztet is). Természetesen lehet először próbálkozni vitaminokkal, megszámlálhatatlan mennyiségű készítmény van forgalomban. Nekem a legjobb tapasztalatom a VMP és a PetPhos 2 tablettákkal van. Ha egyéb betegségtünet nincs, és a vérvizsgálati eredmények is negatívak, abban az esetben kizárásos alapon marad a vitaminhiány.
Ha kétségei vannak az állatorvosuk diagnózisával kapcsolatban, akkor javaslom egy fogászati szakrendelés felkeresését. Ha ilyen nincs a környéken, akkor egy másik állatorvosnak is megmutathatja, kikérve az ő véleményét is.
Az "agresszió", és a "félénkség" sokszor együtt fellépő jelenségek problémás lovaknál, ugyanarról a "tőről fakadhatnak". Az ilyen lovak hol félénkséggel, hol agresszióval reagálnak a külvilág általuk negatívnak tartott behatásaira. Egy példa: ha bemegyünk a boxba, a ló elöszőr hátrál, elforog, "menekül", nem bízik bennünk, majd -főként, ha beszorítva érzi magát- ránkfarol, esetleg rúg, vagy más agresszív módon reagál. Személyes tapasztalataim szerint -tehát az általam ismert "mintában"- a gidrán fajtában valamiért az átlagosnál magasabb az ilyen egyedek aránya. Kérdésére válaszolva tehát az egyik lehetőség, hogy a korábban is fenállt probléma módosult ebben az irányban (negatív élmény úgy is érhette, hogy Ön nem tud róla), tehát tipikus viselkedésbeli eltérés van, konkrét egészségügyi probléma nélkül. A másik lehetőség, hogy egészségügyi probléma áll a háttérben, ez többféle is lehet, néhány tipikus példa: látási problémák, idegrendszeri betegség, mozgás közben jelentkező fájdalom, stb. Javaslatom egy alapos, részletes állatorvosi vizsgálat, az előbb leírt elváltozások feltárására, illetve kizárására. Ha nincs fellelhető egészségügyi probléma, akkor a megfelelő bánásmód, türelmes edzésmunka, és bizonyos -erre a célra kifejlesztett, tehát ilyen problémás lovak részére kifejlesztett- takarmánykiegészítők adagolása segíthet.
Normál körülmények között a mirigyek (mindkét ivarú állat esetében) könnyen ürülnek, gyulladás esetén azonban a mirigykivezető cső elzáródik, ami megakadályozza az ürülést, és a váladék további termelődése következtében a betegség csak súlyosbodik. Nem ritkán tályog alakul ki, ami ki is fakadhat. Enyhébb esetben a mirigyváladék manuális kiürítésével, antibiotikumokkal, gyulladáscsökkentővel a gyulladás megszüntethető. Szükség esetén a mirigytasakok fertőtlenítőszeres öblítése, gyógyszeres feltöltése is jó hatású lehet. Súlyos (krónikus) esetben szóba jöhet a végleges (műtéti) megoldás. De minden esetben ajánlatos megmutatni az állatot a kezelő állatorvosnak, aki a betegség súlyosságának megfelelően fogja kezelni az állatot. Aki mélyebben belemerülne a bűzmirigy-témába, annak összefoglaltuk a tudnivalókat, az alábbi kapcsolt cikkben olvashatja a részleteket.
Sajnos túl kevés az információ a kutyusról, hogy korrekt segítséget tudjak nyújtani. Az indokolatlan agressziónak számtalan oka lehet, fájdalomtünet, neurózis, hipertónia, kóros személyiségzavar, latens epilepszia. A pontos diagnózis felállításhoz első lépésben a belgyógyászati betegségeket kell kizárni , valamint a személyiség szerkezet pontos meghatározását, kóros vagy normál. Fokozódnak az agresszív megnyilvánulások vagy stagnálnak.,a kóros magatartás provokáló körülményeit. Ezen ismeretek hiányában, csak azt látom hogy nagyon rossz irányba mennek a dolgok, hiszen egy 1,5 éves kutyának még érésben van az idegrendszere, gyorsan kéne közbelépni gyógyszeresen.