1101. A megfelelő alvás óriási hatással van az egészségünkre
Napjainkban óriási fókusz került a környezetvédelemre és a fenntarthatóságra - ezzel nincs semmi probléma, sőt nagyon is fontos téma, mellyel foglalkozni kell.
Napjainkban óriási fókusz került a környezetvédelemre és a fenntarthatóságra - ezzel nincs semmi probléma, sőt nagyon is fontos téma, mellyel foglalkozni kell.
Október 5-től indul a repülőgépes rókavakcinázás az ország keleti és déli vármegyéiben, ezzel párhuzamosan ebzárlat és legeltetési tilalom lesz érvényben az érintett térségekben.
A zöldfalak egyre népszerűbbek a beltéri terekben, hiszen nem csak esztétikusak, hanem javítják a levegő minőségét és növelik a komfortérzetet. De felmerül a kérdés: mennyire biztonságosak ezek a növények a háziállataink számára?
Ha a kutyád folyamatosan hány, az komoly probléma jele lehet, és azonnal cselekedni kell. A hányás okai nagyon változatosak lehetnek, az egyszerű gyomorrontástól a súlyosabb egészségügyi problémákig.
Számos betegség, nehézség esetén nagy segítség lehet egy jól képzett segítő kutya. De melyek ezek a betegségek? Összegyűjtöttük!
A hüllők a többi háziállathoz képest sokkal "igénytelenebbek", kevesebb törődést igényelnek. Egy megfelelő kondícióban levő leopárdgekkó minden gond nélkül elvisel 2 hét koplalást, megfelelő vízellátás és tartási körülmények mellet (hőmérséklet, stb.). Ennek ellenére nem ez a legideálisabb megoldás. Nincs semmi biztosíték ugyanis, hogy nem alakul ki a távollét alatt semmilyen váratlan esemény (pl. áramszünet, különféle terráriumtechnikai meghibásodás, betegség). Ilyen esetben a két hét alatt bármi megtörténhet. Mindenképp érdemes pár naponta valakinek ránézni, ha ez megoldható.
Számtalan oka lehet az étvágytalanságnak, amit látatlanban nem lehet egyértelműen megmondani. Különféle tartástechnológiai hiányosságok, mint a nem megfelelő hőmérséklet, páratartalom, megvilágítás, etetési elégtelenségek, ugyanúgy okozhatják mint szinte bármelyik betegség. Sokszor egyszerűen ún. szezonális étvágytalanság is előfordul, ami teljesen természetes jelenség (bár néha a tartási környezet megváltoztatásával ez is befolyásolható).
Az ivartalanítást 4 különböző életkorban lehet a kutyákon elvégezni: • korai ivartalanítás - 6 - 12 hetes kor között • ivarérés előtti ivartalanítás - 4 - 6 hónapos kor között • ivarérés utáni ivartalanítás - 9 - 12 hónapos kor után • idős kori ivartalanítás - betegség okán A különböző korban elvégzett ivartalanítások fő különbségei: szukák esetén • minél korábban van ivartalanítva, annál kisebb az emlődaganat képződésének kockázata • ha az első tüzelést megelőzően van ivartalanítva, akkor az emlődaganat képződés kockázata 0,5% • ha a második tüzelést követően van ivartalanítva, akkor a kockázat az emlődaganat képződésének kockázata ugyanakkora, mint a nem ivartalanított szukák esetében (26 %) • ha az első tüzelést megelőzően van ivartalanítva, akkor a ciszta, hyperplázia, és daganatos megbetegedések kockázata minimálisra csökken kanok esetén • ha az ivarérettség előtt van ivartalanítva, jelentősen csökken a prosztata- és heregyulladások és betegségek kockázata • ha az ivarérettség előtt van ivartalanítva, akkor ez negatív hatással lehet a testfejlődésre A ´hamisság´ nem csak az ivartalanítás függvénye, ha nem sok más tényező is befolyásolja. Az ivartalanítás - különösen kanok esetén - valóban jelentősen csökkentheti az általános, de különösen a szexuális domináns megnyilvánulásokat. A mai Magyarországon azért fontos az ivartalanítás, mert a jelenlegi populáció egy része már nem tartható a fajnak megfelelő tartási körülmények között, az utódok elhelyezésére alig-alig van lehetőség és az ország lakosságához arányított kutyák darabszáma gyakorlatilag értéktelenné minősítette ezt az állatfajt !
A véres széklet bélen belüli és -kívüli betegségnek lehet tünete, a lefogyás és az étvágytalanság pedig csak annyit jeleznek, hogy valami nincs rendben. Ezért azt javaslom, hogy bélsármintával felszerelkezve keresse fel állatorvosát. A cicának alapos kivizsgálásra van szüksége. Üdvözlettel: Zsömböly Miklós
Macskák esetében a szájon keresztül adott nyugtatószerek gyakran hatástalanok, vagy ellenkező hatást váltanak ki, azaz még nyugtalanabb lesz az állat. Macska esetén a 12 éves kor (önmagában) nem indokolja a bódítással kapcsolatos félelmeket. Ma már egyébként is vannak olyan "jóindulatú" altató ill. bódító szerek, melyek alkalmazása minimális veszéllyel jár, ráadásul a szükséges beavatkozás után az állat felébreszthető. Vannak olyan macskák,melyek nagyon rosszul tűrik a fésülést, nyírást. Ilyen esetekben elkerülhetetlen a bódítás alatti beavatkozás. A szőrhullás okának kiderítése érdekében (is) állatorvoshoz kell fordulniuk. Az elváltozás hátterében lehet pl. bőrgyulladás, vagy gombásodás is.