1101. A megfelelő alvás óriási hatással van az egészségünkre
Napjainkban óriási fókusz került a környezetvédelemre és a fenntarthatóságra - ezzel nincs semmi probléma, sőt nagyon is fontos téma, mellyel foglalkozni kell.
Napjainkban óriási fókusz került a környezetvédelemre és a fenntarthatóságra - ezzel nincs semmi probléma, sőt nagyon is fontos téma, mellyel foglalkozni kell.
Október 5-től indul a repülőgépes rókavakcinázás az ország keleti és déli vármegyéiben, ezzel párhuzamosan ebzárlat és legeltetési tilalom lesz érvényben az érintett térségekben.
A zöldfalak egyre népszerűbbek a beltéri terekben, hiszen nem csak esztétikusak, hanem javítják a levegő minőségét és növelik a komfortérzetet. De felmerül a kérdés: mennyire biztonságosak ezek a növények a háziállataink számára?
Ha a kutyád folyamatosan hány, az komoly probléma jele lehet, és azonnal cselekedni kell. A hányás okai nagyon változatosak lehetnek, az egyszerű gyomorrontástól a súlyosabb egészségügyi problémákig.
Számos betegség, nehézség esetén nagy segítség lehet egy jól képzett segítő kutya. De melyek ezek a betegségek? Összegyűjtöttük!
Ha tényleg ez a Kedvencének a baja, és diagnosztizált a betegség (és annak foka), akkor elég az Optimmune-ból 2x/nap, a könnypótló cseppből (mert gondolom azt kapta, a Tears Naturale II-t szoktam javasolni) pedig alkalomszerűen 2-3x naponta, és teljen el idő a két készítmény között, nehogy az egyikkel kimossa a szeméből a másikat. Ha az Optimmune hatékony, és elhagyása kiújuláshoz vezet, akkor élete végéig kapnia kell. A csepp adagolása egyedi, a pótolandó könnymennyiség függvényében történik, amit a kezelések után/közben Ön már lát (ez lehet napi 2-től 6-8 alkalom is),
A teendő egyértelmű: SOS állatorvoshoz fordulni és megvizsgáltatni a cicát!
A gubbasztás önmagában nem feltétlenül jelent betegséget, ugyanakkor szinte minden betegség kísérő tünete a gubbasztás. Előfordulhat hogy ideg a höri környezete és összehúzva magát próbálja hőjét konzerválni.Ha az állat sokszor és sokat gubbaszt, étvágya, mozgékonysága csökken, vigye el állatorvoshoz.
A német juhász kutyusuk epilepsziájával kapcsolatban egy nagyon pontos kórrajzot írt le. Sajnos öröklött, fiatalkori epilepsziával állunk szemben. Az öröklött epilepsziák esetében az első Ön által leírt rohamtípus - fejrázást, nyugtalanságot követő nagyroham - általában 1-5 éves kor között szokott jelentkezni. Sajnos a Ön kutyusának az epilepsziája nem tudott csendben maradni a kutya legalább 1 éves koráig, amely arra utal, hogy nagyon súlyos szervi károsodás van az agyban, melynek a talaján ilyen fiatalon is megindultak a rohamok. A rohamzajlás, amit leírt, nagyon tipikus; kezdetben csak a fejrázást és a nagyfokú nyugtalanságot látták, majd ezt követően jelentkezett a generalizált nagyroham. A rohamtünetek halántéklebenyi epilepsziás gócot jeleznek. A Sertan tabletta nem volt rossz választás, mert az epilepsziás gócot nagyon szépen blokkolja az agyban, de a kutyus esetében egy generalizált szert is be kéne állítani a fokális készítmény mellé. A tapasztalatom az, hogyha már 6 hónapos kor alatt a számtalan rohamtípus közül a legsúlyosabb rohamjelenséget mutatja a kutya, ez a rossz prognózisú epilepsziák közé tartozik. Sajnos az epilepszia az agy idült betegsége, amely csak több évi gyógyszerszedés után gyógyulhat, de ez a halántéklebenyi epilepsziákra egyáltalán nem jellemző. Önmagában a grand mal roham nem jár fájdalommal, hiszen a kutya eszméletlen, de az Ön által leírt rohambevezető tünetek viszont igen, valamint a rohamot követő percek és órák. Sajnos az egész országban hárman foglalkozunk epilepsziával, és sajnos az állatorvos-képzés ezen a területen sem megfelelő, ezért a kollégák néha tanácstalanok az epilepszia betegség prognózisának a meghatározásával kapcsolatban. Természetesen felelőtlenség lenne a részemről az azonnali euthanasiát javasolni, hiszen kivizsgálás (EEG, pszichiátria) nem történt a részemről, csak a 20 éves tapasztalatomra vagyok hagyatkozva. Ha sikeres is lesz a gyógyszerbeállítás, talán a legjobb eredmény, ami elérhető az adott esetben, az egy-két havonta jelentkező roham. Bővebb információkat a www.kutyaepilepszia.hu oldalon talál (elérhetőségeket is). Üdvözlettel: Kiss Gabriella
Lehet, kicsit keménynek fog hangzani, amit írok, de ha a természet oldaláról nézzük a dolgot, azt kell mondjam, hogy azért szülnek a többet szülő állatok több kölyköt, hogy a faj fennmaradása akkor is biztosított legyen, ha a kölykök egy része nem kellően életképes, nem egészséges, esetleg van valamilyen baja, betegsége, ami miatt még szopós kölyökként elpusztul. Ezt a tényt az emberek hajlamosak elfelejteni, és azt gondolják, ha születik 8 kölyök, akkor az a normális, ha mind a 8 életben marad és felnő. Pedig ez nem így van. Ezzel persze nem azt akarom mondani, hogy a megszületett 2 kölyök közül a kisebb, gyengébb is így jár majd, de ha mégis, az nem szabad, hogy meglepetést okozzon. Abból egyébként, amit leírt, én nem gondolnék (még) semmi rosszra, az alomban mindig vannak kisebb kölykök, és vannak erőteljesebbek. Önmagában ez még nem ok az aggodalomra. Figyelje a kölyköket és ha néhány nap után is úgy érzi, hogy a kisebb elmarad a másiktól, nem szopik annyit, nem fejlődik rendesen, akkor forduljon vele állatorvoshoz.