1106. Ezek a vitaminok, ásványi anyagok a legfontosabbak a cicádnak
Te tudod, milyen tápanyagokra, vitaminokra van szüksége a cicádnak? Utánajártunk, hogyan biztosíthatod a számára a legkönnyebben őket!
Te tudod, milyen tápanyagokra, vitaminokra van szüksége a cicádnak? Utánajártunk, hogyan biztosíthatod a számára a legkönnyebben őket!
Miről lehet felismerni az igazán jó macskatápot? Hányszor kell etetni a cicát egy nap, és milyen vitaminokra van szüksége? Mutatjuk, mikre figyelj!
Kedvenceink esetében az egészség fenntartásához nemcsak a kiváló táplálás fontos, hanem hogy a külvilágban leselkedő „láthatatlan” veszélyektől is megóvjuk házi kedvencünket. A bolhák és kullancsok rendkívül veszélyesek háziállatainkra nézve, hiszen számos betegséget hordoznak. Emellett kiemelten fontos a folyamatos védelem megléte a belső élősködők ellen is.
A mindennapos fogtisztítás mindenkinek ajánlott, ez a kutyák esetében sincs másként. A napi fogápolási rutin biztosítja az egészséges szájüreget és ezáltal hozzájárulhat, hogy kedvence hosszú és aktív életet éljen. A dr. Márton Kinga, állatorvos által javasolt egyszerű lépések napi rutinba való beillesztésével nagy lépést tehet kutyája fogainak épségéért és az általános jó közérzetéért.
Ha egy négylábú is a család tagja, akkor gondoskodnunk kell a rendszeres mozgásáról, mely számunkra segítség és ösztönző fogyókúránk során. Sokan nehezen veszik rá magukat a mozgásra, az étrend megváltoztatása pedig önmagában nem elég. A legegyszerűbb és legpraktikusabb, ha társra találunk hozzá, és egy kutya tökéletes társ!
Ha leszakadt és nem vérzik, akkor nincs semmi teendő. Majd kinő. Egyébként ha mindig hosszúak a körmei, akkor rendszeresen le kell vágatni állatorvosnál, így megelőzhető a letörés, leszakadás.
Nagyon dicsérendő, hogy nem akar kiskutyákat csak úgy. A felelőtlen emberek által tartott, nem ivartalanított kutyák évente kétszer "lerakják" az almot természetes ösztöneiknek engedve. Nagyon sok keverék kutya aztán az utcán vagy menhelyeken végzi. A tanácsom az lenne, hogy mielőbb vigyék el a szuka kutyát állatorvoshoz és adassanak be egy olyan injekciót (Depo promone), ami a tüzelést elhalasztja. Ezzel szinte meg is oldódik a probléma és ráér akkor ivartalaníttatni, amikor a kutya már megszokta a gazdit és az új helyét.
Lehet gyógyszert adni, Ovarid a neve, állatorvos írja fel. Hormon, annak minden mellékhatásával. Megszünteti a tüzelést és folyamatosan adva nem is tüzel a cica. Éveken át nem célszerű adni! Legjobb az ivartalanítás, feltéve, hogy nem szeretnének kicsiket. Elvileg lehet oltani tüzeléskor, de jobb, ha nem tüzel.
Legvalószínűbb, hogy télvégi vitaminhiány a világosodás oka. Szőr-, bőrtápláló vitamin hatására visszatér az eredeti sötét szín, de a sok tavaszi, nyári napsütés is nagy segítség lesz. (Ha nem javul a dolog, irány az állatorvos, nehogy gombásodás legyen a dolog mögött...)
Lehet, hogy valamilyen hiánybetegség áll a háttérben. A görögteknős növényevő, táplálékának 1:3 arányban kell zöldségféléket és gyümölcsöket tartalmaznia, viszont bizonyos vitaminokat és aminosavakat csak állati eredetű táplálékból (csiga, rovarok, stb.) tud megszerezni. Fontos számára a természetes napfény is a D3-vitaminszükséglet miatt. Ha a fent felsoroltakat mind megkapja teknősöd, akkor más probléma okozhatja az elváltozást, ebben az esetben vidd el állatorvoshoz. Az állatorvos alapos vizsgálattal kideríti a probléma okát és ha lehetséges, orvosolja is. Gyakran előfordul, hogy jó tartás mellett, bármilyen betegség nélkül a teknős páncélja kifakul, elveszti fényét. Ha biztos benne, hogy megfelelőek a tartási és takarmányozási feltételek, érdemes kipróbálni a páncélápoló szereket (pl. Sera Repticlean).