1151. Mit kell tudni a diómérgezésről és hogyan óvjuk meg a kutyánkat tőle?
Egyre több kutya kerül állatorvoshoz diómérgezés miatt. Miről ismerjük fel és mit tehetünk ellene?
Egyre több kutya kerül állatorvoshoz diómérgezés miatt. Miről ismerjük fel és mit tehetünk ellene?
A perzsaleopárd-kölyök született a Miskolci Állatkertben, szerdán tartották az első állatorvosi vizsgálatát.
A házi kedvencek ma már számtalan háztartásban igazi családtagok. Egyre inkább elköteleződünk a kis kedvencek mellett, és számos előnye van annak, hogy egy kutya, macska vagy egyéb állat az otthonunk részévé válik. Azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy az állattartás során számos kihívással is szembe kell nézni. A háziállatoknak ugyanúgy szükségleteik vannak, valamint nem árt felkészülni rá, hogy időnként bizony a gazdák életét is megnehezíthetik.
A szívférgesség súlyos betegség, ami súlyos tüdőbetegséget, szívelégtelenséget és egyéb szervi károsodást okozhat, végső esetben a kutya életébe is kerülhet a fertőzés. De mit lehet tenni, hogyan lehet megelőzni?
Itt a tavasz, többet lehetünk kint a kedvenceinkkel a szabad levegőn, azonban a különböző betegségek, fertőzések esélye is ilyenkor nő meg. Segítünk, hogy mire kell figyelni azért, hogy a négylábú családtagjaid egészségesen élvezhessék a tavaszi és a nyári hónapokat.
Én is a Sedalin oral gélt tudom javasolni erre a célra. Adagja: 1/2-1 ml/állat. Javaslom ételbe bekeverve inkább a nagyobb adagot beadni. Kb. 15 perc múlva hat, tehát nem kellene hagyni, hogy elkóboroljon. Húzzanak gumikesztyűt és vigyázzanak nagyon, nehogy megharapja Önöket. Ajánlatos rögtön be is oltatni veszettség ellen. A másik megoldás az altatópuskás ember, szerintem a szegedi állatkertben kell lenni ilyennek. Tessék esetleg felhívni Őket.
Azt, hogy mi a baja, nem tudom megmondani, ugyanis a legtöbb teknőcbetegségnek ehhez hasonló tünetei vannak. Csak alaposabb fizikális illetve (ha szükséges) műszeres vizsgálatokkal lehet pontosabban megítélni, hogy mi is lehet a baj, majd ezek ismeretében lehet elkezdeni a kezelést. Ezért célszerű lenne mihamarabb állatorvoshoz vinni.
A picike ékszerteknősök sajnos nagyon esendőek. Ha nem esznek, annak nagyon sok oka lehet, leggyakoribb a kalcium/D-vitamin hiány. Ezért mindenképpen azonnal állatorvoshoz kellene vinni, ahol megvizsgálják és megfelelő kezelésben részesítik!
Úgy olvasom, hogy a nyúl táplálása rendben van, ezért az elhízás talán inkább a mozgásszegény életmódból adódhat? Ez esetben több "sétát" javasolnék. Nem tudom megítélni így a távolból, hogy a nyuszi tényleg túlsúlyos-e, hiszen sokszor a hatalmas bundázat miatt is annak tűnhet. Néhány betegség is okozhat nyulaknál ritkán elhízást, ezeket egy állatorvosi vizsgálattal, laborvizsgálattal, stb. lehetne megállapítani. A másik kérdéssel kapcsolatban azt javaslom, hogy "állatos" boltokban lehet kapni kifejezetten nyulaknak (rágcsálóknak) szánt vitamincseppeket illetve vitaminos nyúltápokat, amiket szívesen fogyasztanak. De ezek általában alaposan megnövelik az állatok étvágyát!!
A legújabb tudományos álláspont szerint a kutyák táplálására legmegfelelőbbek a kész kutyatápok, amik közül a kutya korától, felnőttkori testméretétől és néha fajtájától függően lehet kiválasztani a megfelelőt. Ezek a tápok mindent (fehérjék, zsírok, szénhidrátok, vitaminok, nyomelemek stb.) a megfelelő mennyiségben és arányban tartalmaznak a kutyák számára és pontos adagolási útmutatások is tartoznak hozzájuk, kizárva ezzel a túletetést! Ha főzni szeretnének a kutyusnak, akkor a főtt (!!) húsok mellé tésztát, rizst lehet adni, esetleg zöldségeket és persze vitaminokat, Ca-kiegészítő tablettákat. Ezeket a kezelő állatorvossal érdemes pontosítani! Szabadba (pontosabban idegen kutyák által látogatott területre) akkor szabad vinni, ha már legalább az első három oltásán (+ 1 hét) túl van. Ezt is érdemes az állatorvossal egyeztetni a helyi járványhelyzetnek megfelelően. Ha a 2 másik kutya rendszeresen oltva van (kombinált oltással is!), akkor a legveszélyesebb kölyökkori fertőző betegségek tekintetében nem kell aggódni.