1151. Mit kell tudni a diómérgezésről és hogyan óvjuk meg a kutyánkat tőle?
Egyre több kutya kerül állatorvoshoz diómérgezés miatt. Miről ismerjük fel és mit tehetünk ellene?
Egyre több kutya kerül állatorvoshoz diómérgezés miatt. Miről ismerjük fel és mit tehetünk ellene?
A perzsaleopárd-kölyök született a Miskolci Állatkertben, szerdán tartották az első állatorvosi vizsgálatát.
A házi kedvencek ma már számtalan háztartásban igazi családtagok. Egyre inkább elköteleződünk a kis kedvencek mellett, és számos előnye van annak, hogy egy kutya, macska vagy egyéb állat az otthonunk részévé válik. Azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy az állattartás során számos kihívással is szembe kell nézni. A háziállatoknak ugyanúgy szükségleteik vannak, valamint nem árt felkészülni rá, hogy időnként bizony a gazdák életét is megnehezíthetik.
A szívférgesség súlyos betegség, ami súlyos tüdőbetegséget, szívelégtelenséget és egyéb szervi károsodást okozhat, végső esetben a kutya életébe is kerülhet a fertőzés. De mit lehet tenni, hogyan lehet megelőzni?
Itt a tavasz, többet lehetünk kint a kedvenceinkkel a szabad levegőn, azonban a különböző betegségek, fertőzések esélye is ilyenkor nő meg. Segítünk, hogy mire kell figyelni azért, hogy a négylábú családtagjaid egészségesen élvezhessék a tavaszi és a nyári hónapokat.
Az újrakezdett "jelölgetés" hátterében szervi megbetegedés (pl. hólyag- vagy vesegyulladás, húgykövesség, stb.) és viselkedészavar egyaránt állhat. Először a szervi megbetegedés kivizsgáltatását javaslom. Annak negatív eredménye után kerülhet sor a jelölésnek, mint "viselkedészavarnak" a megoldására. Tanácsom, hogy a cicájával, és a tőle vett vizeletmintával mihamarabb keressen fel egy állatorvost. Ha nem tud vizeletmintát venni, a rendelőben fogják megkatéterezni a cicát.
A hányás, mint tünet lehet a gyomor, bélcsatorna primer betegségének tünete, vagy esetleg valamilyen súlyosabb belgyógyászati probléma (veseelégtelenség, májelváltozás, stb.) kísérő un. szövődményes károsodásból eredő jelenség. Ez utóbbiak fennállását vér-vizeletvizsgálatok elvégzésével ki lehet zárni. Ha ezek negatívak, akkor gyomorgyulladásra, esetleg idegen testre a gyomor bélcsatornában kell gondolni. Ezt Rtg-vizsgálattal ill. kontrasztos Rtg-vizsgálattal lehet kideríteni. Ha ezek is negatívak, akkor szoba jöhet meg az idült bakteriális gyomorgyulladás (hasonló, mint az embernél a gyomorfekélyt okozó Helikobakter fertőzés. Ez is van kutyánál, csak nehéz kimutatni.), és az esetleges táplálékallergia. Javaslatom az állatorvosi diétás tápok etetése, amelyek ún. intestinalis (gyomor-bélrendszeri) betegségek terápiáját segítik. Valamint a féregtelenítés, és esetleg a gyomorfekélyes emberek kezelésére alkalmas Antagel adása (humán patikában kapható) 2x1/2 ml naponta szájon át. Fontos, hogy az állat csak egyszer kapjon enni naponta, ne traktáljuk jutalomfalatokkal reggel délben este, mert ez stimulálja a gyomorsav termelését és súlyosbítja a folyamatot. Ne legyen előtte egész nap az étel sem, ha nem ette meg, el kell venni és csak a megszokott etetési időpontban kapja újra. Egyelőre ennyit tudok segíteni. A beteg nélkül nehéz kezelni...
A kullancsot sosem szabad olajjal bekenni, mert agonizálva fertőzött gyomortartalmát a gazdaszervezetbe ürítheti. A beszakadt fej önmagában csak gyulladást vált ki, fertőzést nem okoz. Homeopátiás Silicea adagolásával eltávolítható. A megbetegedés megelőzésére javaslom, hogy sürgősen keressen fel állatorvost. Mikor van kullancsszezon? Áprilistól novemberig tart a kullancsszezon, a védekezés pedig kiemelten fotos még az őszi hónapokban is, mert a kullancsok olyan veszélyes betegségeket is terjesztenek, mint a babézia. Éppen ezért ajánlott egész évben minőségi kullancsellenes készítményt használni, amely hosszú távon védelmet biztosít, a tapasztalatok szerint ugyanis gyakran megfeledkezünk a rendszeres havi alkalmazásról. Az egyik védekezési módszer a kullancsirtó nyakörv. 17 többféle hatóanyag-tartalmú, kutyáknak szánt kullancsirtó- és kullancsriasztó nyakörvet tesztelt a NÉBIH.
A petefészek eltávolítás elegendő és nem fog tüzelni többet, hiszen ez a szerv felelős a tüzelés hormonális hátteréért. A műtét után a méh elsorvad, nem lesz funkciója, és így nem is szükséges kivenni, csak ha beteg. Ez most nem áll fenn. Ráadásul csak a petefészkeket eltávolítani kevesebb munka, kisebb műtéti sebet igényel. A nőstény állatok helyes ivartalanítása Gyakori kérdések az ivartalanítással kapcsolatban A kutya ivartalanítása: mikor, és miért kell túlesni rajta? Az ivartalanított kutyák tovább élnek
Kifejezett shar-pei specialista kollegát nem ismerek, de ajánlani tudom a FELICAVET rendelőt (Budapest 1118, Rétköz u. 16.), ahova sok shar-pei jár.