1151. Mit kell tudni a diómérgezésről és hogyan óvjuk meg a kutyánkat tőle?
Egyre több kutya kerül állatorvoshoz diómérgezés miatt. Miről ismerjük fel és mit tehetünk ellene?
Egyre több kutya kerül állatorvoshoz diómérgezés miatt. Miről ismerjük fel és mit tehetünk ellene?
A perzsaleopárd-kölyök született a Miskolci Állatkertben, szerdán tartották az első állatorvosi vizsgálatát.
A házi kedvencek ma már számtalan háztartásban igazi családtagok. Egyre inkább elköteleződünk a kis kedvencek mellett, és számos előnye van annak, hogy egy kutya, macska vagy egyéb állat az otthonunk részévé válik. Azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy az állattartás során számos kihívással is szembe kell nézni. A háziállatoknak ugyanúgy szükségleteik vannak, valamint nem árt felkészülni rá, hogy időnként bizony a gazdák életét is megnehezíthetik.
A szívférgesség súlyos betegség, ami súlyos tüdőbetegséget, szívelégtelenséget és egyéb szervi károsodást okozhat, végső esetben a kutya életébe is kerülhet a fertőzés. De mit lehet tenni, hogyan lehet megelőzni?
Itt a tavasz, többet lehetünk kint a kedvenceinkkel a szabad levegőn, azonban a különböző betegségek, fertőzések esélye is ilyenkor nő meg. Segítünk, hogy mire kell figyelni azért, hogy a négylábú családtagjaid egészségesen élvezhessék a tavaszi és a nyári hónapokat.
Mondhatom, hogy szinte az összes álatbetegségnek az étvágytalanság az egyik legáltalánosabb tünete. Így nagyon nehéz megmondani, hogy mi baja lehet a cicának. (Esetleg az is előfordulhat, hogy nem ízlik neki az eledel, ezért utasítja vissza?) Mindenképpen javaslom, hogy vigyék el állatorvoshoz!
Nem cérnagilisztáról van szó? Javasolom, hogy vigyen friss bélsármintákat állatorvoshoz. (Külön-külön csomagolva!)
Helyezze a gekkót testmeleg vízbe és engedje úszkálni pár percig, ezt naponta többször is megteheti. Amennyiben egyszerű székletürítési gondja volt, úgy az említett kezelés eredményre fog vezetni (a székletürítés beindul). Ha a haspuffadás továbbra is fennáll, mindenképpen forduljon hüllők gyógyításában jártas állatorvoshoz, aki alapos vizsgálat után megfelelő kezelésben részesíti a gekkót.
A legtöbb emlősállat megfertőződhet toxoplasma gondii-val, de a fertőződésekkel szembeni rezisztencia fajok szerint igen különböző. Fiatal, különösen újszülött macskákban a fertőzés következménye klinikai toxoplasmosis lehet, a későbbi életkorban immunitás alakul ki. Statisztikai adatok szerint Magyarországon minden harmadik ember már átesett toxoplasma fertőzésen, magas a fertőzés előfordulása ott, ahol rosszak a higiéniés körülmények, ahol az emberek szoros kapcsolatban élnek állatokkal (főként macskákkal), ahol elterjedt a nyers húsból készült ételek fogyasztása. A felnőtt ember ép immunrendszere általában könnyen leküzdi a fertőzést, nem alakul ki súlyos betegség. Veszélyes azonban a toxoplasmosis olyan emberekre, akiknek valami ok miatt károsodott az immunrendszere. A fertőzés úgy jön létre, hogy a macska (a betegség közti és végleges gazdája) ürülékével a talajra jutó toxoplasma oocisták a szennyezett talajról a zöldségekre, gyümölcsökre kerülhetnek és ezek elfogyasztásával kerül az emberi szervezetbe. A fertőzött talaj közvetlenül is bekerülhet az emberbe, kisgyermekek homokozás közben gyakran veszik kezüket a szájukba, de a kertészkedő ember keze is szennyeződhet a fertőzött talajjal, a macskák simogatásakor a toxoplasma oocistával szennyezett szőrrel is történhet fertőződés. Másik útja a fertőződésnek, hogy az ember fertőzött állat (sertés, marha, baromfi) nem kellően hőkezelt húsát fogyasztja (nyers hús fogyasztása pl. tatár beefsteak veszélyes lehet). A legveszélyesebb fertőződés, amikor egy várandós kismama friss fertőzésekor a méhlepényen keresztül a toxoplasma eljut a magzatba. A fennáló vagy lezajlott fertőzöttség életben történő megállapítására macskák esetében is immundiagnosztikai eszközöket használnak. A vizsgálathoz vérvétel szükséges, mert a szaklaboratórium a vérsavóból mutatja ki a specifikus ellenanyagot. A vérvételt a cica kezelő állatorvosa elvégzi és ő küldi tovább a vérsavót laboratóriumi vizsgálatra. Mivel a cica lakásban él és nemigen vadászik madarakra vagy egerekre, ezért a friss fertőződésére nagyon csekély az esély, így a cica negatív szerológiai eredménye esetén nem indokolt a két havonta történő szűrővizsgálat, természetesen a gazdi megnyugtatására elvégezhető. Megfelelő óvintézkedések betartásával (nincs egér- és madárfogás, földdel szennyezett lábbelitől távol tartjuk) a friss fertőződés kockázata a minimálisra csökkenthető. A védőnői szolgálattal kapcsolatos kérdésre válaszolva: nem tanácsolnám az egészségügyi szolgálat zaklatását, ők az anya és a kisbaba egészségének védelmében járnak el, ami inkább elismerésre méltó cselekedetnek tekinthető, mint zaklatásnak.
Szinte minden kutyában található kis számú szőrtüszőatka, melyek a szőrtüszőkben élnek. Klinikai tüneteket azonban egészséges kutyákban nem okoznak. Azon kutyusokban, melyek a szervezet ellenállóképességének veleszületett hiányosságában szenvednek, nagymértékben elszaporodnak az atkák, és súlyos bőrtünetekkel járó (sokszor az állat életét is veszélyeztető) betegséget okoznak. Sajnos ezek a kutyák teljesen nem gyógyíthatóak meg, de komplex állatorvosi kezeléssel hosszú ideig tünetmentessé tehetőek. A betegség hátterében álló veleszületett immunhiányos állapot miatt időnként fellángolhatnak a tünetek, ilyenkor újra állatorvosi kezelésekben kell részesíteni a beteg kutyát.