1151. Mit kell tudni a diómérgezésről és hogyan óvjuk meg a kutyánkat tőle?
Egyre több kutya kerül állatorvoshoz diómérgezés miatt. Miről ismerjük fel és mit tehetünk ellene?
Egyre több kutya kerül állatorvoshoz diómérgezés miatt. Miről ismerjük fel és mit tehetünk ellene?
A perzsaleopárd-kölyök született a Miskolci Állatkertben, szerdán tartották az első állatorvosi vizsgálatát.
A házi kedvencek ma már számtalan háztartásban igazi családtagok. Egyre inkább elköteleződünk a kis kedvencek mellett, és számos előnye van annak, hogy egy kutya, macska vagy egyéb állat az otthonunk részévé válik. Azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy az állattartás során számos kihívással is szembe kell nézni. A háziállatoknak ugyanúgy szükségleteik vannak, valamint nem árt felkészülni rá, hogy időnként bizony a gazdák életét is megnehezíthetik.
A szívférgesség súlyos betegség, ami súlyos tüdőbetegséget, szívelégtelenséget és egyéb szervi károsodást okozhat, végső esetben a kutya életébe is kerülhet a fertőzés. De mit lehet tenni, hogyan lehet megelőzni?
Itt a tavasz, többet lehetünk kint a kedvenceinkkel a szabad levegőn, azonban a különböző betegségek, fertőzések esélye is ilyenkor nő meg. Segítünk, hogy mire kell figyelni azért, hogy a négylábú családtagjaid egészségesen élvezhessék a tavaszi és a nyári hónapokat.
A tüzelés kb. 21 napig tart, de az első tüzelés lehet rövidebb, majd 1-2 hónap múlva újra indulhat és akkor tart 21 napig. Nincs összefüggés a vízivás és a tüzelés között, szerintem csak a véletlen műve lehet. A kutyák átlagosan 6 havonta tüzelnek, de 4-12 hónapos intervallum is előfordul. Ajánlom ez ügyben a honlapunkat elolvasni: www.androvet.axelero.net. Számos fogamzásgátló szer van, mindegyik lényege, hogy megakadályozza a tüzelést, illetve egyesek a korai időszakban a tüzelés elnyomására is alkalmasak. Forduljon állatorvoshoz, csak a szakember adagolása alapján lehet ezeket alkalmazni. Vannak tabletták és injekciók is. Kb. 6 hónapra függesztik fel a tüzelést és a várható tüzelés előtt 1 hónappal kell beadni az injekciót. A tablettákat folyamatosan hosszabb időtartamig kell adagolni. A mellékhatások esetleg elhízás, méhgyulladás, cukorbetegségre való hajlam lehet, de igen kicsi az esély ezek kialakulására, mert ezek többsége már nagyon modern szer. A szem váladékosságot interneten keresztül nem lehet kezelni, számos oka lehet, vigye a kutyát orvoshoz, a látás nem játék! A német dog viszonylag rövid életkort ér meg általában. Nyolc éves kutya már kifejezetten öregnek számít. Fontos a jó táplálás ilyenkor fiatalon, a szuper premium tápok, csonterősítők és a porcerősítők adagolása. Remélem kielégítően válaszoltam.
Levelét elolvasva a következőket tanácsolnám: 1. Mivel a kutya húsevő állat, így szüksége van a szervezetének az állati eredetű tápanyagokra. Tehát húst és/vagy húskészítményeket is kell adnunk. 2. Annak ellenére, hogy vitaminokkal ellátjuk alaposan, többféle hiánybetegség (esszenciális aminosavak, zsírszegény táplálás miatt zsírban oldódó vitaminok hiánya) fejlődhet ki olyan kutyák esetében, amelyek csak rizs- gyümölcs diétán élnek. 3. Egy idő után a "diétás" étrend miatt a hasznos bélflora megváltozik, így ha másmilyen táplálékhoz jut az állat, rögtön különböző emésztési zavarok (hasmenés, hányás, gyomorégés tünetei) jelentkeznek. 4. Egészséges és nem diétán élő kutyáknál is tapasztalni elég sokszor a fűrágást. Ez nem betegség jele, hanem nekik is szükségük van bizonyos mennyiségű növényi rostra. Ezek után a tanácsiam: 1. A diétás étrendhez apránként kellene főtt, zsírszegény fehérhúst keverni úgy, hogy fokozatosan emelve a hús mennyiségét 2-3 hét alatt kb. fele-fele arányban hús és rizs-zöldség legyen a napi adagja. Ez idő alatt folyamatosan adni a tejsav baktériumos készítményeket és kivárni a bélflóra normalizálódását. 2. Egy másik lehetőség: Manapság szinte minden állatorvosnál vagy az állatpatikákban beszerezhető könnyen emészthető, komplett diétás tápok etetése is megoldást jelenthet a probléma megszüntetéséhez. (Eukanuba EVD, Hill´s, Royal Canine Diet) 3. Ha az általam javasolt otthoni " barkácsolás" nem segít, akkor már arra kell gondolnunk, hogy valamelyik emésztőenzim hiányosságával állunk szemben, amit laboratóriumi vizsgálatokkal ki lehet deríteni és gyógykezelni. Ezeket a vizsgálatokat (széklet- és vérvizsgálat) az ön állatorvosa is elvégezteti a speciális laborban.
Lehet, hogy a kutyájának láza van, de az idegrendszeri tünetekkel nem jár. Valószínűleg az altatás viselte meg, mindenféleképpen ajánlatos egy vérvizsgálatot végeztetni, (máj-, vesefunkció) és átmenetileg antiepileptiform gyógyszereket adni neki, ha egyébként a lelet negatív.
Nehéz döntenem, hiszen én nem látom a beteg állapotának súlyosságát. Sajnos ez a veleszületett hiba a kor előrehaladtával súlyosbodik, illetve a fizikális megterhelések során halálos kimenetelű légszomjhoz is vezethet. Javaslom, hogy fogadják el a kollégám tanácsát, kiváló szakember és személy szerint én maximálisan megbízom az ő döntésében. A szavatossági kérdésben az az álláspontom, hogy ha van adásvételi szerződésük, akkor érdemes visszakövetelni a pénzt vagy új kiskutyát kérni. A peren kívüli megegyezést javaslom, mert a perek nagyon elhúzódnak és sokára van pozitív eredményük.
Azt tanácsolom, hogy ne vesztegessék az időt, HALADÉKTALANUL vigyék el állatorvoshoz!