1181. Hogyan lehet minél hosszabb élete a kutyánknak?
A szakemberek hosszú ideje vizsgálják mi a hosszú élet titka az embereknél. De vajon hogyan nyújthatunk minél hosszabb életet kutyánknak?
A szakemberek hosszú ideje vizsgálják mi a hosszú élet titka az embereknél. De vajon hogyan nyújthatunk minél hosszabb életet kutyánknak?
A kullancsok, a bolhák és szúnyogok csípése nemcsak kellemetlen, hanem komoly betegségeket is okozhat. Éppen ezért felelős gazdiként mindent meg kell tennünk a kutyánk védelme érdekében.
Cikkünkben összegyűjtöttünk néhány dolgot, melyekre, ha odafigyelünk hosszabb élete lelet macskánknak.
A macskák lenyűgöző lények, akik egyedi módon kommunikálják érzéseiket és szükségleteiket. A személyiségük miatt ráadásul sok ember szereti őket, a népszerűségük pedig olyan nagy, hogy az olyan weboldalak, mint a https://ivibet.com/pl számtalan cicás játékot is biztosítanak. A kutyákkal ellentétben viszont, akiknek a jelzései gyakran egyszerűbbek, a macskák a testbeszéd, a hangadás és a viselkedés kombinációját használják a kifejezésére.
A modern világban egyre szorosabb kapcsolatot ápolunk házi kedvenceinkkel, legyen szó kutyákról, macskákról vagy más kisállatokról. Az életünk részévé váltak, és gyakran osztozunk velük a mindennapjainkban, legyen szó közös sétákról, játékokról vagy akár az otthoni pihenésről. Sok állatbarát számára természetes, hogy kedvenceik az ölükben pihennek, együtt nézik a televíziót, vagy akár az ágyban alszanak. Ezzel a közelséggel azonban olyan problémák is járnak, mint a vedlés és az állati szagok megjelenése a ruházaton és a lakástextíliákon.
Ilyen és ehhez hasonló esetekben az állat neurotikus állapotban van és nagyon nehéz használható tanácsot adni. Az állatpatikákban és az állatorvosoknál kapható egy feromontartalmú, konnektorba helyezve párologtatható szer, ami teljesen ártalmatlan és sok esetben jó eredménnyel kecsegtet. Ez az Önök segítségére lehet, ha kellő ideig használják.
Igen, vigye el őt az állatorvosához. A macskáknál a "megfázásos" tünetek mögött sokféle betegség "bújhat" meg. A legtöbb vírusos légzőszervi betegség a szövődményeivel együtt idültté válhat a megfelelő kezelés hiányában és így akár hónapokig tartó problémát is okozhat. Jobb az elején alaposan, megfelelően gyógykezelni őt, mint később sajnálkozni és rendszeresen a váróteremben ücsörögni.
A teknősök igen gyakran küzdenek A-vitaminhiánnyal, aminek fő tünete valóban az, hogy "megduzzad a szemük" és "nem nyitják ki" a következményesen kialakuló hám-metaplasia miatt. A leírtak alapján a megfelelő gyógykezelés megtörtént, amennyiben valóban A-vitaminhiány okozta a problémát. Rendszerint az A-vitamin hiányában mindkét szemen kialakul a probléma. Tekintettel arra, hogy régi folyamatról és egyoldalú szemproblémáról van szó, elképzelhető, hogy más ok áll a szemkárosodás hátterében. Teknősnél meglehetősen nehézkes a szemvizsgálat és szemműtétek, ezért azt tudnám javasolni, hogy vegye fel a kapcsolatot a Szent István Egyetem Állatorvostudományi Karának Sebészeti és Szemészeti Tanszékének és Klinikájának specialistájával, ha valóban pontos diagnózishoz szeretne jutni. Egyébként ha a teknős jól érzi magát, nem étvágytalan, az életével egy ilyen probléma teljesen összeegyeztethető.
A műtét utáni utógondozással kapcsolatos teendőket mindig az illetékes, azaz a műtétet végző állatorvossal vagy a közvetlen közelében dolgozó kollégájával kell megbeszélni. A nőstény cicák, mivel hasüri műtéten esnek át és varratok "ékeskednek" a hasán, valamivel több ódafigyelést igényelnek. A tanácsom inkább a műtét előtti teendőkre terjed ki ez esetben. Ugyanis műtétet csak altatott állaton végeznek, így koplaltatni kell őket kb. 20-24 órán keresztül, mielőtt elviszi őket a műtétre. Ez alatt azt kell érteni hogy a műtét előtti napon egyáltalán nem ehetnek, sőt tejet sem kaphatnak inni, mert a tejivás evésnek számít. A vizet is el kell venni előlük műtét napján korán reggel. Ez azért fontos, mert az altatás alatt hányni szokott az állat, ha a gyomrában valamilyen tartalom van és ettől megfulladhat, meghalhat. Kérem, nagyon figyeljenek a cicákra a műtét előtti napon.
A macskáknál is léteznek allergiás megbetegedések. Ezek leggyakrabban valamilyen bőrtünetben jelentkeznek. A gyógykezelése sok esetben csak tüneti, azaz eredeti okát sok esetben nem lehet és/vagy nem tudjuk kideríteni. Bár az utóbbi időben Magyarországon is lehet vizsgálatokat kérni az állatorvosoknál, az allergiát okozó fehérje kimutatását az állat véréből. Ez a vizsgálat kimutatná azt, hogy allergiás-e vagy nem. A vizsgálat elsőre kissé költségesnek tűnhet, de hosszú távon "megéri" elvégeztetni.