1181. Hogyan lehet minél hosszabb élete a kutyánknak?
A szakemberek hosszú ideje vizsgálják mi a hosszú élet titka az embereknél. De vajon hogyan nyújthatunk minél hosszabb életet kutyánknak?
A szakemberek hosszú ideje vizsgálják mi a hosszú élet titka az embereknél. De vajon hogyan nyújthatunk minél hosszabb életet kutyánknak?
A kullancsok, a bolhák és szúnyogok csípése nemcsak kellemetlen, hanem komoly betegségeket is okozhat. Éppen ezért felelős gazdiként mindent meg kell tennünk a kutyánk védelme érdekében.
Cikkünkben összegyűjtöttünk néhány dolgot, melyekre, ha odafigyelünk hosszabb élete lelet macskánknak.
A macskák lenyűgöző lények, akik egyedi módon kommunikálják érzéseiket és szükségleteiket. A személyiségük miatt ráadásul sok ember szereti őket, a népszerűségük pedig olyan nagy, hogy az olyan weboldalak, mint a https://ivibet.com/pl számtalan cicás játékot is biztosítanak. A kutyákkal ellentétben viszont, akiknek a jelzései gyakran egyszerűbbek, a macskák a testbeszéd, a hangadás és a viselkedés kombinációját használják a kifejezésére.
A modern világban egyre szorosabb kapcsolatot ápolunk házi kedvenceinkkel, legyen szó kutyákról, macskákról vagy más kisállatokról. Az életünk részévé váltak, és gyakran osztozunk velük a mindennapjainkban, legyen szó közös sétákról, játékokról vagy akár az otthoni pihenésről. Sok állatbarát számára természetes, hogy kedvenceik az ölükben pihennek, együtt nézik a televíziót, vagy akár az ágyban alszanak. Ezzel a közelséggel azonban olyan problémák is járnak, mint a vedlés és az állati szagok megjelenése a ruházaton és a lakástextíliákon.
Ha a kiskutyája már három napja egyáltalán nem eszik, akkor a javaslatom az volna, hogy állatorvosához vigye és ott a doki alaposan kivizsgálja. Legtöbbször valamilyen betegség tüneteként jelentkezik az étvágytalanság. Ha már járt állatorvosánál és kezelteti a kiskutyát, emellett étvágytalan, akkor a következőket javaslom: 1. Ha nem hány és nincs hasmenése, akkor adhatnak állatpatikákban kapható Calopet pasztát (vitaminos, nyomelemekkel kiegészített tápszer pótlóként is jó). 2. Arra ügyeljen mindenképpen, hogy elegendőt igyon a kutya (tiszta ivóvízzel, elektrolit oldattal, nem túl fűszeres levessel). 3. És olyan ételt próbáljon adni, amit máskor nagyon szeret (lágysajt, konzerv, stb.).
Nagyon nehéz döntés előtt áll. Ugyanis 5 hetes koráig nagy nehézség árán saját kezűleg felnevelt kiskutyája a választás elé állított. Farkastorokkal született kiskutyák általában hamar meghalnak, mivel saját erőből szívni, szopni nem tudnak. Mesterségesen etetett kis ebek is egy idő után sokszori félrenyelés következtében tüdőgyulladás miatt elhullanak. Az Ön esetében, ha már 5 hetes koráig felnevelte, keressen egy olyan kollégát, aki a problémát felismeri és esetleg meg is tudja műteni. Ha a műtéten túl van és meggyógyul, sokáig élhet kedves gazdijával. Viszont ha nagy a szájpadláson az anyaghiányosság, nehezen megoldható vagy egyáltalán nem lehetséges. Hosszú és küzdelmes napok lesznek. Jól gondolja át és döntsön jól. Ha műtét jól sikerül és szép, nagy "kiskutya" lesz belőle, tenyészteni nem szabad vele. Ugyanis örökíti a betegséget a utódainak.
A kutya esetében a szülésnek kb. 6-8 óra alatt le kell játszódnia, ettől a jelentősen magas alomszámok esetében lehet eltérés, ami még normális ellésnek nevezhető. A születendő magzatok külön-külön magzatburokban helyezkednek el és mindegyikhez egy-egy méhlepény is tartozik. Előfordul, hogy a magzatok burka a szülés során nem szakad fel, vagy az anya nem rágja ki, ilyenkor fel kell azt szakítani illetve a méhlepényt ellenőrízni, hogy eltávozott-e az újszülöttel együtt. A kölyköket ellenőrizni kell, nincs-e nyitott szájpadlásuk, megvan-e a végbélnyílásuk, és ajánlatos lefertőtleníteni a köldököt (Betadine oldat). Azonnal engedni kell őket szopni illetve segíteni nekik, hogy megtalálják az emlőt. Fontos: AZ ANYÁT SZÜLÉS UTÁN 24 ÓRÁN BELÜL VIGYÜK EL ÁLLATORVOSHOZ, ODA, AHOL LEHETŐLEG ULTRAHANG IS VAN ÉS ELLENŐRIZTESSÜK, NEM MARADT-E MAGZAT AZ ANYÁBAN! Ennek elmulasztása az állat életébe is kerülhet. A kölykök akkor táplálkoznak rendesen, ha nem sivalkodnak, csak esznek és alszanak, valamint szépen kerekedik a hasuk. Érdemes az anyát hőmérőzni este és reggel kb. 3-4 napig (normál: 38,5-39,2 °C).
A leírt tünetek alapján súlyos, fertőző légzőszervi megbetegedése lehet a hörcsögnek, ami sajnos nagyon gyakori és végzetes következménye is lehet. Remélem azóta sikerült állatorvost találni.
Nem tudok sokat segíteni így levélben, hiszen úgy tűnik, komoly a helyzet. Remélem történt vérvizsgálat is, hiszen ha idősebb cicáról van szó, a hasmenés lehet valamilyen más alapbetegség tünete is. Nagyon fontos része a kezelésnek a diéta és a ún. intestinal dietás állatorvosi tápok adása (HILL´s, Eukanuba, Royal Canine). Ezek csak állatpatikákban és vényre kaphatóak. Kérje orvosától!