1191. Szemhályog a kutyáknál
A szemhályog a kutyáknál akkor merül fel, mikor a szemlencse homályossá válik, és elég súlyos lehet ahhoz, hogy vakságot okozzon. Ebben az esetben ahhoz, hogy a kutya visszanyerje látását, műtét szükséges.
A szemhályog a kutyáknál akkor merül fel, mikor a szemlencse homályossá válik, és elég súlyos lehet ahhoz, hogy vakságot okozzon. Ebben az esetben ahhoz, hogy a kutya visszanyerje látását, műtét szükséges.
Ha egyszer már láttál közelről egy újfundlandit, bizonyára nem tudtad elfelejteni azokat a lágy barna szemeket, a kedves arckifejezést és, hát igen, a kutya alatt összegyűlt nyáltócsát.
Az óriásvarangy, mely a világ egyik lepusztítóbb, terjeszkedő fajához tartozik, Ausztrálián kívül is veszélyeztetni kezdte az őshonos, vadon élő állatok életét.
Neve ellenére a törpe pinscher semmiképp nem a jóval termetesebb dobermann pinscher lekicsinyített változata. Valószínűleg mindkét fajta őseként a német pinscher említhető, de a három fajta közti kapcsolat itt véget is ér.
Charles Darwin „a legalkalmasabb túlélésé”-ről szóló evolúciós teóriáját ez a kulcsfontosságú, világszinten ismert idézet jellemzi. A legalkalmasabb lehet az is, akit az evolúció igazán meghökkentő és egyedi védekezéssel ruházott fel.
Hogy egy kutya meddig szülhet még biztonsággal, az elég egyedi elbírálást igényel. Ha volt korábban kölyke, akkor még 6-7 évesen is szülhet. Ha nem volt még kismama, akkor 3-4 éves kora után már ne szüljön. A tüzeléskor megduzzad a péra, vércseppek jelennek meg (néha nem) és laborvizsgálattal is lehet igazolni.
Alapjáraton is hányhatnak a fiatal, habzsoló kutyák. A megfázás és légcsőgyulladás ezt még inkább fokozhatja. Ettől függetlenül nem tudnék nyugodtan lefeküdni este, ha nem javasolnám, hogy mutassák meg állatorvosnak, nehogy másról legyen szó! :)
A büdös száj oka gyakran az ínygyulladás és a fogkövesség. Persze látatlanban nem lehetek biztos semmiben. A fogkőleszedés ára változó, az állatorvosukat kell megkérdezni, hogy mennyi és kell-e egyáltalán. Egyébként minden altatással járó beavatkozásnak vannak kockázatai. Mindig mérlegelni kell, hogy ezek felvállalhatók-e. A játszási szokások miatt pedig nem kell aggódni. Ő egyszerűen ilyen!
Nagyon sok dologra kell figyelni. Pár száz oldalas könyvek szólnak a dologról. :) Szóval ezt itt nem részletezném. Csak annyit, hogy oltások, féreghajtások, vizitek a dokinál, és a tanácsait mindig meg kell fogadni. Ivarérett kb. 6-7 hónapos kortól lesz a fiú, de a lánnyal előtte is összejöhet, véletlenül. Talán 2 hónaposan azért még nem... de innentől kezdve külön kell őket zárni tüzeléskor, hacsak nem szeretnének kicsiket.
Szerintem irány az orvos. Valószínűleg csúnya, idült, gennyes külső hallójárat-gyulladása van a kutyusnak! Alaposan és szakszerűen ki kell tisztogatni és kezelni megfelelő fülcseppekkel! Otthon ilyen súlyos állapotban már nemigen lehet mit tenni.