121. Csincsilla: ezeket gondold végig, mielőtt magadhoz vennéd!
A csincsilla (Chinchilla lanigera) ugyanolyan háziállat mint a kutya vagy a macska, ugyanolyan törődést igényel. Sőt!
A csincsilla (Chinchilla lanigera) ugyanolyan háziállat mint a kutya vagy a macska, ugyanolyan törődést igényel. Sőt!
Az időjárásváltozás nemcsak minket, embereket, hanem a háziállatainkat is megviselheti. Mutatjuk, honnan tudhatod, ha a kedvenced érzékeny a frontokra!
Ha hüllőbeszerzésen gondolkodunk, akkor meg kell ismerkednünk a CITES-al is. A CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora).
A törpenyúl ideális kisállat, mert tartható szabadban és lakásban egyaránt. A tenyésztők számtalan változatot hoztak létre, így mindenki megtalálhatja a neki tetszőt.
Általában nagyobb testű fajtákban jelentkezik (pl. német juhászkutya, labrador, rottweiler, masztiff), de gyakran találkozunk kisebb fajtáknál is ezzel a betegséggel (vizsla, pumi).
Azt, hogy mitől vannak a sebek és hogy mivel célszerű kezelni, csak egy vizsgálat után lehet megmondani. A szem körüli területek érzékeny részei az állatnak, vigyázni kell, hogy mivel kezelünk. Egyébként természetesen macskakarmolás is szóba jöhet, mint ahogy bármi más is. Azt javaslom, hogy mutassa meg állatorvosának a kutyust, főleg, hogy az egyik seb vérzett is.
A hirtelen tápváltáskor felborulhat az állat bélflórája és ilyenkor nem biztos, hogy az eredeti tápra visszatérve rendeződik a helyzet. Tápváltást mindig csak fokozatosan! Mindenképp vigyék a kutyust állatorvoshoz, hogy megvizsgálja, nehogy más fertőző betegsége legyen, ami szintén hasmenést okozhat. Itt kaphatnak a bélflóra stabilizálására szolgáló készítményeket is.
Első olvasatra szívprobléma jutott eszembe. Ez gyakori kis testű és idősödő kutyákban és ilyenkor tartós gyógyszerszedésre van szükség. Persze más probléma is lehet a háttérben, ezért mindenképpen elvinném állatorvoshoz a kutyust.
Mennyi idős korában és honnan került Önökhöz a cica? Lehet, hogy túl korán (8 hetes kora előtt) választották el és ezért szopja és dagasztja pl. a szőnyeget. E viselkedészavar feloldására viselkedészavarok megoldásával is foglalkozó homeopata állatorvosra lesz szükségük. A cicák maguk szeretnek kezdeményezni, ne erőltessék az ölbe vételt.
A leírás alapján az anyatacskónak emlőgyulladása van. Az életben maradt négy kiskutya nem tudja az anya emlőiben termelődött összes tejet kiszopni, így jelentős mennyiségű tej pang a tejutakban, ami kedvez az emlőgyulladás kialakulásának. Azt tanácsolom, hogy mérd meg az anya testhőmérsékletét (végbélbe helyezett gyorshőmérő), ha lázas (39°C fölötti végbélben mért testhőmérséklet), a kölyköket vedd el tőle és mesterségesen tápláld őket, az anyát pedig mielőbb vidd el az állatorvosodhoz, mert a gyulladásos emlőben termelődő tejtől a kiskutyák megbetegedhetnek. Ha nincs az anyának láza, akkor a szoptatásnál figyelj oda, hogy a kölykök minden emlőt egyformán szopjanak ki. Az anya hőmérsékletét naponta kétszer mérd.