1286. A tacskó története
Van egy tacskód és kiváncsi vagy, honnan származik, honnan fejlődött ki? Talán nem is gondoltad, hogy vadászatra is alkalmas...
Van egy tacskód és kiváncsi vagy, honnan származik, honnan fejlődött ki? Talán nem is gondoltad, hogy vadászatra is alkalmas...
Egyetlen alaszkai malamut ugatása elég ahhoz, hogy az őrületbe kergessen. Olvasd tovább, és megtudod hogyan lehet korrigálni ezt a nemkívánt viselkedési formát!
Napjainkban nagyon divatosak a kutyakiállítások és -versenyek. Talán már gondoltál arra, hogy az idomított alaszkai malamut alkalmas-e egy ilyen eseményre. Tovább olvasva kiderül a válasz.
Első hallásra, talán nem is tudod, hogy mi az az "alopekis". Nos, ez egy izmos kutyafajta, rókaszerű arcvonásokkal és értelmes ábrázattal.
Az alpesi tacskókopó egy okos kutyafajta, ugyanakkor kedves, szociális és bátor is. Eredetileg munkakutyaként használták a hegyekben lakó vadászok, ezért ez a kutyafajta erős munkakészséggel rendelkezik és extrém időjárási viszonyokat is elvisel.
A leírás alapján az anyatacskónak emlőgyulladása van. Az életben maradt négy kiskutya nem tudja az anya emlőiben termelődött összes tejet kiszopni, így jelentős mennyiségű tej pang a tejutakban, ami kedvez az emlőgyulladás kialakulásának. Azt tanácsolom, hogy mérd meg az anya testhőmérsékletét (végbélbe helyezett gyorshőmérő), ha lázas (39°C fölötti végbélben mért testhőmérséklet), a kölyköket vedd el tőle és mesterségesen tápláld őket, az anyát pedig mielőbb vidd el az állatorvosodhoz, mert a gyulladásos emlőben termelődő tejtől a kiskutyák megbetegedhetnek. Ha nincs az anyának láza, akkor a szoptatásnál figyelj oda, hogy a kölykök minden emlőt egyformán szopjanak ki. Az anya hőmérsékletét naponta kétszer mérd.
Ha vicces akarnék lenni, azt mondhatnám, hogy előbb-utóbb úgyis elfogynak a békák és akkor el sem kell űzni őket. Békaűző módszert sajnos nem ismerek. Talán egy gólya... bár az is megeszi őket. Egyébként a békaevészet csak akkor jelent problémát, ha esetleg varangyot eszik a kutyus, merthogy ennek bőrében irritáló anyagokat tartalmazó mirigyek találhatók. Nyálzást, esetleg hányást okozhatnak. Szerintem.
A kórkép neve elhúzódó involúció. Ajánlatos orvoshoz fordulni, ultrahangvizsgálat sem árt. Gyógyszeresen kezelhető, de ha elhanyagolják, rámehet esetleg a kutya tenyészérteke is.
Leírásod alapján a kutyusod hőgután esett át. Valószínűleg a fülledt, meleg időben történő erős fizikai igénybevétel (kiképzés) váltotta ki nála. Ilyenkor a hőszabályozó rendszer csődöt mond, és az állat testében hőtorlódás lép föl, a végbélben mért testhőmérséklet elérheti a 43C fokot, ami a hőmérő számára "mérhetetlen" tartományba esik. Sajnos ebben az állapotban az agyban bővérűség (ödéma) alakul ki, és ha ez a magas testhőmérséklet tartósan fenn áll egy visszafordíthatatlan állapot, az ún. polioenchephalomalacia (bizonyos agyvelőterületek lágyulásos elhalása) jön létre. Helyesen jársz el, ha most néhány hétig pihenteted kutyusodat és gyakran viszed kontrollvizsgálatra kezelő állatorvosához. A kutyus kezelőorvosa a kontrollvizsgálati leletek alapján megfelelő kezelésben részesíti az állatot, megpróbálja újra tünetmentessé tenni. A tudatvesztéssel és görcsös rohamokkal járó hőguta esetében sokszor a leggondosabb állatorvosi kezelések ellenére is maradandó idegrendszeri károsodásokat szenved az állat.
A köldöksérv általában veleszületett probléma és sok kutyánál fordul elő. A gyógykezelése kizárólag műtéti úton történik. A műtétet bármikor elvégeztetheti, mert ő már 2 hónapos, így elég nagy ahhoz, hogy gond nélkül átvészeli a műtéttel járó procedúrákat. A védőoltásokat végző állatorvossal vizsgáltassa meg rendesen és beszélje meg a műtétet is. Ma már ez rutinműtétnek számít és szinte minden állatorvosi rendelőben végeznek ilyen és ehhez hasonló műtéteket.