131. Hogyan utazhatnak halaink?
Elég biztonságos a nejlonzacskó halszállításhoz? Pár egyszerű szabály betartásával halunk komfortosan utazhat.
Elég biztonságos a nejlonzacskó halszállításhoz? Pár egyszerű szabály betartásával halunk komfortosan utazhat.
Kivetettük a hálónkat a tökéletes halra? Néhány tipp, amely segíthet, ha akváriumlakót szeretnénk vásárolni.
Mit tegyünk, ha madarunk kislisszolt a lakásból? Van egy pár trükk, amellyel elkaphatjuk, esetleg visszacsalogathatjuk otthonába.
Bármivel is eteted madaradat, táplálékát változatossá teheted különféle zöldségekkel és gyümölcsökkel, melyek nem csak ízletesek, de egészségesek is, s madaradnak akár szórakoztató elfoglaltságot is jelenthet ezek elfogyasztása. Lássuk, mik a legfontosabb tudnivalók!
Yoda, a négyfülű macska érdekes mutációjának köszönhetően világsztár lett, képei bejárják a világot. A háziállat.hu postaládájában is landolt egy köteg fénykép.
Első "hallásra" allergiás eredetű bőrgyulladásnak tűnik a dolog. Ez valószínűsíthető az augusztus-szeptemberi időszak miatt is. Persze más (gomba, baktériumos fertőzés, stb.) is okozhat ilyen tüneteket, ezért célszerű lenne elvinni állatorvoshoz, mert kezelés nélkül nehezen fog csökkenni a viszketegség és a bőrbetegség.
Az általad említett "bőrfoszlás" lehet természetes jelenség is, ha az állat vedlik. A teknősök nem egyben vetik le kinőtt bőrük felsőrétegét, mint a kígyók, hanem kisebb darabkákban, "foszlányokban". Ha ez áll a háttérben, akkor teknősöd egészséges, természetesen meg kell figyelned, hogy a lefoszlott felhám alatt a bőr egészséges-e (nincsenek pikkelysérülések, sebek, stb.). Amennyiben a bőrön kóros tüneteket észlelsz, feltétlenül vidd el teknősödet hozzáértő állatorvoshoz.
Hogy mi lehet a cica fülével, azt természetesen csak személyesen megtekintve lehetne eldönteni illetve szükség esetén laborvizsgálatokat is lehet végezni. Az biztos, hogy lehet és kell is segíteni a cica fülén, talán csak a "napégés" okozta fülperemi elváltozás (fehér szőrű cicáknál!) tud olyan makacs lenni, hogy folyamatos "karbantartó" kenőcsözést igényel. De inkább nem nyilatkoznék látatlanban.
A pupilla tágasságát és szimmetriáját a III. agyideg szabályozza. Pszichés izgalmi hatásra tágul, paraszimpatikus hatásra szűkül, a fényerősségtől függetlenül. A pupilla egyenlőtlen tágasságát okozhatja a III. agyideg működésének zavara (perifériás ideg károsodása, agyrázkódás), és a szem belső szerkezetének betegségei is (belső szemgyulladás, fertőző betegségek, pl. FIP, Aujeszky, valamint glaucoma esetén ). Lényeges, hogy a cica szemének pupillája tartósan tág, vagy éppen az ellenkező oldalon nem képes tágulni. Ha ez a probléma többször ismétlődik vagy tartóssá válna, mielőbb vigye el a cicát állatorvoshoz.
A tünetek alapján kutyusodnak nagy valószínűséggel felületes bőrgyulladása (úgynevezett impetigó) van, ez elég gyakori fiatal (3-12 hónapos) kutyáknál. A kórokozó baktériumok az egészséges kutyák bőrén is megtalálhatóak, a betegség kialakulásához hajlamosító körülmények (bőr ellenálló képességének csökkenése, ektoparaziták, nem megfelelő táplálkozás, stb.) szükségesek. A felületes folyamat sokszor spontán gyógyul, elhanyagolt esetben a folyamat mélyre terjedhet ez súlyosbítja a betegséget. A sikeres terápia előfeltétele a hajlamosító tényezők kiküszöbölése. Az általad is említett kezdeti elváltozások jól gyógyulnak Betadine oldatos ecsetelésre. Ha a kórkép súlyosbodik mindenképp fordulj bőrgyógyászatra szakosodott állatorvoshoz.