136. Örökbefogadó nap az Illatos úton - 2009. május 16.
Az Örökbefogadó nap nem titkolt célja a figyelem felkeltése. 2009 május 16-án a támogatók segítségével a kultúrált, felelős állattartás "igéjének" hirdetése a szándék.
Az Örökbefogadó nap nem titkolt célja a figyelem felkeltése. 2009 május 16-án a támogatók segítségével a kultúrált, felelős állattartás "igéjének" hirdetése a szándék.
A macskánál vagy cicánál az étvágytalanság, ingerlékenység vagy fokozott visszahúzódás, az abnormálisan nagy pihenésigény, a túlzott szomjúság vagy épp ellenkezőleg a szomjúság teljes elmaradása, hasmenés, székrekedés, nehéz, fájdalmas vizelés mind-mind vészjelek.
A tavaly útjára indított egyedülálló fővárosi kezdeményezés kiugró sikere alapján az M´art kulturális programsorozat keretében május 22-23-24-én négylábú barátaink ismét lehetőséget kapnak arra, hogy gazdájukkal együtt egy teljes hétvégén keresztül végigjárják a Mammut Bevásárló- és Szórakoztató Központ emeleteit.
Újra itt a nyár és újra itt a hőség. A vadászgörényeink jobban tűrik a hideget, mint a meleget, ezért ilyenkor fokozottabban kell rájuk odafigyelni.
Az alapítvány célja elsősorban védett madarak állatorvosi gyógykezelése, állatkórházi ellátása, gyógyulásuk után a szabad természetbe való visszahelyezése.
Az általad leírt elváltozások a viszonylag ritka bőrbetegségek közé tartoznak. Fiatal kutyák mély, gennyes bőrgyulladása (juvenilis acne) a neve. Előfordulhat azonban, hogy szőrtüszőatkák elszaporodása okozza ezeket a göböket. A fentebb említett kórkép hátterében a fokozott faggyútermelés miatt a szőrtüszők nyílásainak eltömődése áll. Ez jó körülményt teremt a gennyes folyamatok kialakulásához. Ezeket gennykeltő baktériumok okozzák. Az állatorvos által felírt gyógyszerek megfelelőek, talán visszatérő jellegéből adódóan esetleg szükséges lehet antibiotikum szedése szájon át. Ha sikerül esetleg valamelyik göb tartalmát kinyomni, érdemes lenne ezt a tartalmat mikroszkóp és persze az állatorvosod segítségével megvizsgálni a fent említett esetleges szzőrtüszőatkásság kizárása végett.
Kölyökkorában mindenképpen kell még legalább kétszer, háromszor féreghajtani, aztán negyedévente. Otthon is végezhetik, állatorvostól vásárolható vagy receptre állatpatikában kiváltható készítménnyel. Súlytól és kortól függően szoktuk eldönteni, hogy pasztával vagy tablettával "féreghajtunk". Sajnos menhelyekről kihozott álltnál nagyon gyakori pl. a szopornyica, de a parvovírusos bélgyulladás is. Ezért menhelyi kutyust csak 1-2 hét elteltével szoktunk oltani (amikorra kiderül, hogy biztosan nem lappang semmiféle fertőző betegség az állatban!!) illetve esetleg szérumot szoktunk adni neki. Ha tényleg bágyadt, nem eszik/nem iszik, csak fekszik és hasmenése is van, akkor azonnal álaltorvoshoz kellene vinni, mert ha valamelyik súlyos vírusos fertőző betegsége van, akkor órákon is múlhat az élete. Ha nem erről van szó, legfeljebb megtettek egy "potya" utat, de nyugodtan alszanak éjszaka!
Igen, mindenképpen meg kellene mutatni állatorvosnak, hiszen itt kb. 10-20 oldalt tudnék írni a cicasántaság okairól, a teljesség igénye nélkül. Egy alapos és szakszerű vizsgálattal viszont valószínűleg hamar megállapítható a sántaság oka (trauma? fertőzés? egyéb szervi baj? stb.).
Gratulálok, Ön egy igazi jóérzésű ember!
Ha jól értem Önt, akkor a fájdalom csak a lábvégre lokalizálódik. Mindkét végtagot alaposan meg kell vizsgálnunk ahhoz, hogy valamilyen diagnózist állíthassunk fel. A csonterősítőt csak abban az esetben javasolnám, ha a végtagról röntgenfelvétel készülne és ezen olyan elváltozást tapasztalnánk, ami indokolná a készítmény használatát. Ezzel egyidőben vérvizsgálat is indokolt, a vér kálcium-foszfor aránya is nagyban hozzájárul a diagnózis pontosabbá tételéhez. Gyakori probléma a toklász, és talán 1 hónapja még aktuális is lehetett ez a probléma. A toklász akár hónapokig is képes eltokolódva esetleg tünetek nélkül, főleg a lábvégen az ujjak között megbújni, majd hirtelen fellángolva fájdalmasságot válthat ki. Az is előfordulhat, hogy a pihentetés alatt - mivel a kutya azért nem kényszeríthető pl. "ágynyugalomra" - az éppen fájdalmas végtagot kímélte a kutyus, míg a másikat jobban terhelve azt megerőltethette. Összességében sántaságvizsgálat, vérvizsgálat és esetleges röntgenfelvétel készítése nélkül csak találgatni lehet, főleg számítógép előtt ülve. Mindenképpen rendelőben kellene ezt a problémát megvizsgálni és orvosolni.