11. A paradicsomhal (Macropodus opercularis)
A paradicsomhalat (Macropodus opercularis) lehetőleg csak hasonló méretű halakkal tartsuk együtt. Sokat eszik. Ikráját a víz felszínén készített habfészekbe helyezi. 24 °C hőmérsékleten szaporodik.
A paradicsomhalat (Macropodus opercularis) lehetőleg csak hasonló méretű halakkal tartsuk együtt. Sokat eszik. Ikráját a víz felszínén készített habfészekbe helyezi. 24 °C hőmérsékleten szaporodik.
Sokan kezdik akvarisztikai pályafutásukat a szivárványos guppival. A választás érthető, hiszen ez a díszhal nagyon könnyen tartható és szaporítható, ugyanakkor rendkívül mutatós.
Szumátra, Indonézia és Borneó folyóvizeiben elterjedt. Világosbarna testét négy, sötét, függőleges sáv keresztezi, fekete hátúszójának szegélye vörös.
A vitorláshal (Pterophyllum scalare) az Amazonas középső szakaszán őshonos. Az egyik legkedveltebb és legtetszetősebb akváriumi hal, gyakran nevezik az akvárium királyának.
Ajánlatos a vizet tőzegen szűrni vagy tőzegkivonatot önteni bele, hogy a neonhalak jól érezzék magukat. A legjobban csapatban mutatnak.
Ahhoz, hogy pontosan meg lehessen mondani, mi lehet a duzzanat, személyesen kellene megvizsgálni a tekit. Előfordulhat tályog (vérömleny), daganat, zsírcsomó, bőrgyulladás, amit lát a nyakán. Szerintem érdemes lenne megmutatni állatorvosnak, így könnyebb eldönteni, hogy csak ártalmatlan dologról van szó, vagy szükséges valamiféle kezelést alkalmazni.
Előfordul, hogy sohasem húzódik vissza a szoptatás után a szuka emlője az eredeti állapotra. Természetesen ez függ a felnevelt alom nagyságától és az egyedi hajlamosságtól. Nincs mit tenni, ezért plasztikázni nem érdemes őt.
Fiatal korban gyakran előfordul kutyáknál, hogy hánynak az autózás közben. Ezt sokszor még kinőhetik, illetve megszokják az autózást. Érdemes néha egy-egy kellemes programot is az autózáshoz kötni. Sajnos azonban az is előfordul, hogy egy kutya nagyobb korában is hány az autózáskor, úgynevezett "utazási betegségben" szenved. Ebben az esetben állatpatikákban kaphatók különböző tablettás készítmények, amiktől azt várjuk, hogy ne hányjanak és nyugodtabbak legyenek utazáskor. Sajnos ez sem mindig segít.
Az akváriumban valószínűleg van egy olyan dekorációs anyag, melyből méreg ázik ki, és ettől a halak rövid időn belül elpusztulnak. Próbálja meg, hogy minden lehető dekorációs anyagot kivesz az akváriumból. Ha így sincs rohamos javulás, akkor érdemes az egész akváriumot áttakarítani (a dekorációkat pedig kihagyni az újonan telepített akváriumból egyenlőre!), és újratelepíteni. Egyelőre csak ezt az egy lehetséges okot tudom gyanítani, ugyanis az Ön által tartott halak nem tartoznak a "kényes fajok" közé. Az akváriumban a vizet érdemes hetente egyszer cserélni. A forralás sokkal jobb megoldás, mint a víztisztító tabletták adagolása a csapvízhez (mint pl. a kristályvíz tabletta). A gombás és más megbetegedések ki vannak zárva, én mérgezésre gyanakszom!
Azt javasolnám, ha megint előfordul a jelenség, mutassa meg egy állatorvosnak. Ebben az esetben biztosan meg fogja tudni mondani, miről is lehet szó, és hogy tényleg "van-e ilyen" :). Esetleg egy jól sikerült fénykép elküldése is segíthet a megoldásban.