11. Vadászgörény: intelligens, strapabíró és kedves
Mostanában egyre többen tartanak kedvtelésből vadászgörényt (Mustela putorius furo) gyors alkalmazkodóképessége miatt. A görény intelligens, sok mindenre megtanítható.
Mostanában egyre többen tartanak kedvtelésből vadászgörényt (Mustela putorius furo) gyors alkalmazkodóképessége miatt. A görény intelligens, sok mindenre megtanítható.
Az egész életében lárvaként élő axolotl Szerb Antal fantáziáját is megmozgatta a Pendragon legenda írásakor. Ismerkedjünk meg ezzel a különlegességgel! Kopoltyú kikapcs, tüdő bekapcs.
A vadászgörény ideális étrendjét sokan megmosolyogják: sok fehérje és zsír, viszont SEMMI zöldség.
A hirtelen ébredező tavasz a kullancsok szaporodását is gyorsítja. Mielőtt erdőn-mezőn kirándulnánk, érdemes informálódni a kullancs által okozott betegségekről. Hogyan előzzük meg, és hogyan kezeljük a kutyák és macskák kullancscsípését?
A törpemalacok nagyon okos, engedelmes állatok. Az Egyesült Államokban kedvelt háziállat, de Európában is egyre többen foglalkoznak tenyésztésével, különösen Németországban és Hollandiában. Dél-Ázsiában házi és vad fajként egyaránt előfordul.
Az említett eset tipikus a kandúr macskák között. A párzássál és a territoriális küzdelemmel összefüggésben alakulnak ki a sebesülések. Ezek a leírt tályogok veszélyesek az állat egészségére nézve, de higiéniai szempontból sem előnyös egy állandóan gennyes sebekkel teli állattal együtt élni. Javaslatom a macska kezeltetését, majd a gyógyulás után az ivartalanítását. Ez végérvényesen megoldhatja a problémát. Különben előbb-utóbb súlyos betegséget szed össze az állat.
Ez így látatlanban nagyon nehéz kérdés, de szerintem a harmadik szemhéj húzódhatott a szemükre - ez a belső szemzugból indul - és általános gyengeség, lázas betegség tünete, vagy esetleg súlyos kötőhártya-gyulladás esetén jelentkezik. Ez utóbbi általában a macskanátha egyik jellegzetes tünete. Javaslom, hogy vigye állatorvoshoz őket.
A leírásból gyanítható, hogy a kutyusnak parvóvírusos bélgyulladása van, amely ilyen korban 90%-ban halálos. Nem lehet mást tenni, amit a kolléga is csinált, csak várni és kezelni, infúziókkal megelőzni a kiszáradását. 7-10 nap alatt eldől a kutya sorsa. Szorítunk neki!
A méhgyulladás diagnisztizálása nem nehéz ultrahangvizsgálat segítségével; ha folyadéktartalom van a méhben és az általános tünetek is erre utalnak, akkor száz százalékos méhgyulladás. Hozzáteszem, egy vérkép- (emelkedett fehérvérsejt-szám) vizsgálat egyértelművé teszi a diagnózist. A sok vízivás hátterében cukorbetegség is lehet, ami ilyenkor a tüzelés utáni 2 hónapban jelentezhet, ennek az oka a megváltozott hormonális háttér. Vércukormérés történt-e? Egyébként is a leírásából kitűnik, hogy nem volt biztos a diagnózisban a kolléga, ráadásul az álvemhes állat ivartalanítása nem célszerű, mert csillapíthatatlan álvemhesség alakul ki hosszú időre. Javaslom vizsgáltassa ki egy másik kollégával is.
Az antibiotikumos kezelés ilyen jellegű mellékhatása nem valószínű, az a gyanúm, hogy steroid injekciót is kapott a kutya, esetleg összeszívták a két szert és azért nem tűnt fel Önnek. Sok vízivást és vizeletürítést az antibiotikumik nem okozhatnak mellékhatásként! Ha kiválasztás-, vesemegbetegedésésre van gyanú, az vizelet- és vérvizsgálattal diagnosztizálható!