176. A rühös fülű alvó macska
Ezt a helyes kis vörös cicust nem kifejezetten azért kellett elbódítani, mert rühös a füle - más egészségügyi problémái is adódtak. Nézd, hogyan gyógyítják a macskát!
Ezt a helyes kis vörös cicust nem kifejezetten azért kellett elbódítani, mert rühös a füle - más egészségügyi problémái is adódtak. Nézd, hogyan gyógyítják a macskát!
Bonita megmutatja bájait: a szimpatikus kis angol bulldog a kutyakiállításon magabiztosan vonul gazdájával a ringbe, hogy a bírók minden oldalról alaposan szemügyre vehessék.
A sisakos kaméleon ritka vendég a rendelőben. Az egzotikus hüllő harminchárom tojás lerakása után elveszítette addigi élénk, változatos színét, s ezzel együtt étvágyát, életkedvét is.
Fogmosás kutyáknak? Ugyan minek? - tehetnénk fel a kérdést, hiszen a kutyusok a természetben sem mosnának önszántukból fogat. Pedig a mindennapos fogápolás a kutyák számára is elengedhetetlen, mivel az embereknél gyakran előforduló fogbetegségek náluk is kialakulhatnak. A legtöbb gazdi nem is sejti, hogy milyen veszélyt jelent az elhanyagolt fogazat kutyája számára.
A macskatartás az öröm mellett felelősséggel is jár. Bár a macskák természetüktől fogva függetlenek, a gazdájukként felelős vagy komfortérzetükért, és mindazok kényelméért, akik kapcsolatba kerülnek a macskáddal.
Sajnos az alapvető paraméterekről és tartási körülményekről nagyon keveset írt le. Nem tudjuk hány literes az akvárium, mennyi és milyen fajú hal van benne, jelentkeztek-e külső tünetek a halakon, mikor kezdődött nagyjából a megbetegedések sora stb. Amit biztosan helytelenül csinált: teljes vízcsere és gyógyszeres (ráadásul egyszerre 2) kezelés a probléma felismerése nélkül. A malachitzöld túladagolása (de akár normál adagolása is) akár önmagában okozhatta a páncélosharcsák elhullását. Amit jelenleg tehet: - állott csapvízzel részleges (!!) vízcsere a közeljövőben gyakran, ameddig valamennyire a gyógyszerek maradványai elhagyják a vizet - tartási körülmények (etetés, szűrés, stb) megvizsgálása a tartott fajok igényeinek szempontjából, és ahhoz igazítása - a további véletlenszerű gyógyszeres kezelések és teljes takarítások feltétlen elkerülése - a betegségek körülményeinek alaposabb megfigyelése Fontos, hogy a hangsúly a megelőzésen legyen, próbáljon minél jobb körülményeket biztosítani a halaknak, ezáltal elkerülve a megbetegedéseket és gyógyszeres kezelés szükségességét.
Ha jól értem a leveléből, az egyik éjjel egy fával játszott a kiskutya, majd ezt követően - nem tudom, mennyi idővel - nyüszögött és vergődött. A vergődés alatt pontosan nem tudom, mit ért. Ezt követően egész nap nem állt fel, csak feküdt. Ha jól értem, evés után újra vergődik, és habzik a szája. Ez nagy valószínűséggel egy generalizált nagyroham lehet. Ezt pusztán azért gondolom, mert a roham lezajlása után tipikus jelenség a percekig vagy órákig tartó nyugtalan járkálás és izgatott állapot. Mivel a tünetek leírás számomra nem elég informatív, felmerül a gyanú valódi epilepszia betegségre, várható, hogy halmozottan az éjjeli vagy nappali órákban farágás nélkül is spontán fognak jelentkezni a rohamok. Ha a farágás miatt kilyukadt volna a gyomra, már biztosan nem élne, mert a gyomorperforatio pokoli fájdalmakkal és sokkos állapottal jár. Miután az evés és az ivás után jelentkeznek a rosszullétek, lehet, hogy csak alkalmi rohamokkal állunk szemben, ami nem epilepsziás rosszullét. Mindenekelőtt a belgyógyászati kórokokat kéne kizárnunk. Első lépésben egy kontrasztröntgent kéne csináltatni. Ha ez negatív, akkor kéne epilepszia irányában tovább vizsgálni a kutyát, ugyanis valódi epilepszia betegség provokált formában is jelentkezik. A rohamprovokáció lehet az evés és az ivás okozta izgalom is.
Sajnos csak annyit tudok javasolni, hogy ismét meg kell mutatni állatorvosnak a cicát. Ha nem annak, aki korábban kezelte, akkor egy másiknak. A daganatos betegségek sajnos sokszor kiszámíthatatlanok, a daganatok jellemzője, hogy terjednek. A lipoma ugyan általában jóindulatú, de nem mindig, és még az is lehet, hogy amiről az orvos azt gondolta, hogy lipoma, valójában mégsem az, hanem valami rosszabb indulatú daganat.
Ha a Vagothyl-os ecsetelés nem használ, mindenféleképp fel kell keresni egy állatorvost. Daganat lehetne, bár a kora nem indokolja. Szövettani vizsgálatot javasolnék. A tünetek alapján Papillomának (vírus okozta daganatos elváltozás) tűnik, annak ellenére, hogy vírust nem tudtak kimutatni. Mint már írtam szövettani vizsgálatot javaslok.
Ez az állapot a kalcium hiányos táplálás miatt alakult ki. Az ékszerteknősök számára az alábbi étrend a megfelelő: 90%-ban csontos kishal, kevés vízicsiga, felnőtt korban kaphat több vízinövényt is. Ennél a betegségnél a legfontosabb a megelőzés. Most már, hogy megpuhult a teknős páncélja, és nem is eszik, csak kalcium injekció adásával lehet helyrehozni, remélhetőleg még megmenthető. Sürgősen állatorvoshoz kell vinni, a szállításnál ilyen hidegben nagyon kell vigyázni, hogy meg ne fázzon a teknős. Például hűtőtáskában melegített jégakkuk között lehet szállítani.