16. Dzsungáriai törpehörcsög (Phodopus sungorus sungorus)
A dzsungáriai törpehörcsög Szibériából származik, Európában csak az 1980-as években vált népszerűvé. Bár társaságkedvelő állat, csak a különböző neműek férnek meg békésen egymás mellett.
A dzsungáriai törpehörcsög Szibériából származik, Európában csak az 1980-as években vált népszerűvé. Bár társaságkedvelő állat, csak a különböző neműek férnek meg békésen egymás mellett.
A roborovski törpehöcsög eredeti élőhelyén főleg a sztyeppés, félsivatagos részeket lakja. Rendszertanilag a rágcsálók (Rodentia) rendjébe és a hörcsögfélék (Cricetiade) családjába tartozik.
Mostanában egyre többen tartanak kedvtelésből vadászgörényt (Mustela putorius furo) gyors alkalmazkodóképessége miatt. A görény intelligens, sok mindenre megtanítható.
Nem túl félénk de nem is tolakodó, friss salátát eszik és soha nem hangoskodik - azt hiszem, megtaláltam az az ideális lakótársat!
A zöld leguánok fán laknak. Testfelépítésük igen jól megfelel életmódjuknak, nagyon ügyesen mozognak az ágak között, kiváló mászók.
A nyulak 16 foggal születnek. A felső nagy tejmetszőfogak még a méhen belüli korban maradandó foggá cserélődnek. A további fogváltás a születés utáni 18. napon kezdődik és kb. a 30. napra fejeződik be. A fogváltás befejezésekor alakul ki a felnőtt nyúlra jellemző 28 fog. Ebből a felső fogsorban 4 metszőfog úgy foglal helyet, hogy két sorban egymás mögött elöl két, naponta akár fél mm-t is növő metszőfog van, amelyek mögé helyeződik a két kis metszőfog. A felső fogsorban továbbá 6 előzápfog, és 6 valódi zápfog van. Az alsó fogsorban 2, akár napi 0,7 mm-t növő nagy metszőfog, 4 előzápfog és 6 valódi zápfog van. A nyúlnak nincsenek szemfogai. A törpenyúl zápfogai zománcredősek, és az alsó fogsor szűkebb helyeződésű, mint a felső. Tartásának egyik legfontosabb feltétele, hogy a nyuszi előtt folyamatosan sok rost, azaz jó minőségű széna legyen. A másik nagyon fontos dolog, hogy a gyári magkeverékek és a kenyér naponta csak rövid ideig legyenek hozzáférhetőek számára. A friss zöldek (lucerna, fű, saláta), illetve a különböző leves zöldségek és gyümölcsök szintén kis mennyiségben és naponta kétszer kerüljenek a kis kedvenc elé. Rossz hírem az, hogy a fogát sajnos havonta vágatnia kell! Ez nem veszélytelen beavatkozás, ezért javaslom, hogy mindenképpen állatorvoshoz vigye. Az ilyen nyuszik szaporítását nem ajánlom, ha túlzott fognövekedését genetikai hiba okozza.
A nyálcsorgás lehet valóban fogbetegség jele, ha az nem áll fenn akkor a nyálmirigygyulladás vagy nyálkő jöhet szóba, de azt szintén elég könnyen lehet diagnosztizálni. Ha a nyelés akadályozott és azért folyik a nyála, akkor szóbajöhet ideggyulladás a nyelést beidegző idegeknél, esetleg más általános betegség, pl. veseelváltozás, amely kísérő tünete lehet a nyálzás, étvágytalanság. Tovább és alaposabban ki kell vizsgáltatni őt, vérvétel és esetleg garatröntgen is szóba jöhet. Remélem, azért egy antibiotikumos kezelést kapott! Gondolom veszettségoltása rendben van. Ennyit tudok segíteni így a távolból...
Arra figyeljenek, hogy a végbélelőeséssel műtött kutyának csontot nem szabad tenni az étrendjébe.
A cicák esetében is léteznek olyan érzések, amelyet mi féltékenységnek, vagy elutasításnak nevezünk. Előfordulhat náluk a gazdi kizárólagos szeretetére irányuló birtoklási vágy is. Ezen felül, a cicák nagyon is ragaszkodnak megszokott környezetükhöz és napirendjükhöz; nehezen tűrik, ha korlátozza őket azokban valaki, vagy valami. Amikor egy új kiscicát veszünk magunkhoz, sajnos hajlamosak vagyunk arra, hogy az idősebb cica rovására is elsősorban őt kényeztessük. Pedig fordítva kellene tennünk, elsősorban az idősebb cicát kellene biztosítanunk töretlen szeretetünkről. Ami most a cicái között történik, az annak eldöntésére irányul, hogy "Ki a főnök?" A homeopátiában az ilyen esetek megoldására szerencsére számos gyógyszer áll rendelkezésünkre, persze minden esetben figyelembevéve az érintett cicák egyedi sajátságait, viselkedését is. Most itt csak néhány gyógyszer nevét említem (pl. Apis mellifica, Lachesis, Hyoscyamus, Pulsatilla, Natrium muriaticum, Arsenicum album), a kiválasztásukhoz homeopata állatorvos segítségére lesz szüksége. A helyzet megnyugtató megoldása nélkül sajnos mindkét cicáját tartós stressznek teszi ki, amely jelölgetésükhöz, vagy akár megszökésükhöz is vezethet.
Ha a szomszéd megbízható és vállalja az állatok etetését, a kutyák napi háromszori sétáltatását, minimálisan ért az állatokhoz, kitakarítja a macskaalmot, akkor igen. Legfőképpen azért, mert mint írta, nincs más megoldás. Bár az országban működik jó néhány kutya- és macskapanzió, ezeknek utána kellene még érdeklődni!