16. Szaffy, a bájos mosómaci
Szaffy vagyok, egy mosómaci kölyök. Egy hónapja élek együtt a gazdimmal, aki nagyon rendes velem. Olyannyira, hogy egy asztalnál ebédelünk.
Szaffy vagyok, egy mosómaci kölyök. Egy hónapja élek együtt a gazdimmal, aki nagyon rendes velem. Olyannyira, hogy egy asztalnál ebédelünk.
"Valószínűleg minden állatorvos számára az igen nehéz esetek, a szinte valószínűtlen gyógyítások a legemlékezetesebbek."
Útlevél kutyáknak, macskáknak és vadászgörényeknek - az ezzel kapcsolatos híradások kapcsán sokan felkapták a fejüket a harmadik állat hallatán. Vadászgörényeknek? Hát ide jutottunk az EU-val, hogy most már a görények is útlevéllel utaznak?
Az észak-amerikai réceféle négyszáz éve él Európában, és úgy tűnik, jól érzi magát, megbecsülik, maradna.
A szupertechnika a kisrágcsálók világába is megérkezett! Immár átlátszó plasztik csodakuckót is vásárolhatunk kedvencünknek.
Ezek az elevenszülő fogaspontyok tipikus szezonhalak, ezalatt azt kell érteni, hogy az élettartamuk a megszokottnál sokkal kevesebb, átlagosan 2-3 évig élnek. A betegséget több ok is kiválthatja: esetleg valami nem oda illő dekorációs anyag, a víz fontosabb értékei (gH, pH, stb.) nem a megfelelőek az állat igényeinek! Ezeket az adatokat a kereskedelemben kapható vegyszeres, vagy műszeres "tesztekkel" lehet rendszeresen ellenőrizni! Javaslom a halak kezelését, és az akvárium rendszeres ellenőrzését! Nagy a valószínűsége, hogy a kártevő egy ostoros élősködő, amely a fátyolbetegséget okozza!
Először is szeretném megjegyezni, hogy a kérdést nagyon érthetően és a problémát szakszerűen írta le. Remélem a megoldás ilyen jól fog menni. A kutyánál a nyakörv és a póráz jelenléte, valószínű rossz emlékekkel párosult. 1. Hosszú ideig volt megkötve? 2. Esetleg ott, sokat megverték? 3. Vagy pórázon rángatták értelmetlenül, és meg is verték? Ezek csak feltételezések, a kutya előéletét nem ismerem, de ha a hozzájuk füződő emlékeket társította a kutya, nekünk ezt meg kell fordítani. Először csak tegye rá a nyakörvet, de ha már ez is probléma, csak vegye elő, csörgesse egy kicsit a csattot, majd tegye egy jól látható helyre. Majd játszon a kutyával az udvaron, labdázzon, vagy amit szeret. Utána etesse meg, és rakja el a nyakörvet. Ha a szerszám megjelenése, már nem vált ki szorongást, akkor tegye rá, és játszanak így, és hagyja rajta még etetés közben is. A pórázzal hasonló képpen kell kezdeni, de lehet csak egy vékony zsinórt is rátenni. Hagy húzza maga után, játék közben néha megfogni, vezetgetni rajta, a játék részeként. Közben sokat bátorítani, dícsérni. A zsinór végén, ne legyen csomó, vagy hurok, hogy ne tudjon belelépni. Hossza bármekkora lehet, az elején célszerű hosszabbal kezdeni. Ha az udvaron már jól megy a séta, a jétákot és a mozgást, lassan át kell helyezni az utcára, természetessen, csakis porázon vagy zsinóron. Az átalakulás ideje, lehet pár hét, vagy akár hónap. Sok türelem, és szeretet kell hozzá.
A legfontosabb a változatos, sokrétű táplálás, ebből a höri ki tudja válogatni, amire szüksége van és így nem is lehet probléma. Az sem baj, ha sok magot eszik, hiszen rágcsáló. A zöldségek mellé még gyümölcsöket (pl. almát), háztartási kekszet, diót, sajtot is lehet adni neki, de az édességből csak mértékkel, mert könnyen elhízhat tőle!
Elhízás esetén ajánlatos az olajos magvak (pl. napraforgó, mogyoró, pisztácia, stb.) arányát csökkenteni a magkeverékben. A sajt és tejföl adagolását is csökkenteni kell (vagy zsírszegény típusokra kell cserélni), esetleg elhagyni! Mindemellett a friss gyümölcs- és zöldségkínálat legyen bőségesebb és a "sétáltatást" is fokozni lehet egy elkerített futtató segítségével a terráriumon kívül. A fenti tanácsok mellett azt is javasolnám, hogy mutassa meg állatorvosnak a hörit, mert kóros elhízás hátterében esetleg betegség is lehet.
A hormonális rendszer egyedfejlődése során "serdülőkorú" kutyákban is gyakran figyelhetünk meg fokozott szomjúságot. A vér glükózszintjének ellenőrzését és homeopata állatorvos felkeresését javaslom.