16. Dzsungáriai törpehörcsög (Phodopus sungorus sungorus)
A dzsungáriai törpehörcsög Szibériából származik, Európában csak az 1980-as években vált népszerűvé. Bár társaságkedvelő állat, csak a különböző neműek férnek meg békésen egymás mellett.
A dzsungáriai törpehörcsög Szibériából származik, Európában csak az 1980-as években vált népszerűvé. Bár társaságkedvelő állat, csak a különböző neműek férnek meg békésen egymás mellett.
A roborovski törpehöcsög eredeti élőhelyén főleg a sztyeppés, félsivatagos részeket lakja. Rendszertanilag a rágcsálók (Rodentia) rendjébe és a hörcsögfélék (Cricetiade) családjába tartozik.
Mostanában egyre többen tartanak kedvtelésből vadászgörényt (Mustela putorius furo) gyors alkalmazkodóképessége miatt. A görény intelligens, sok mindenre megtanítható.
Nem túl félénk de nem is tolakodó, friss salátát eszik és soha nem hangoskodik - azt hiszem, megtaláltam az az ideális lakótársat!
A zöld leguánok fán laknak. Testfelépítésük igen jól megfelel életmódjuknak, nagyon ügyesen mozognak az ágak között, kiváló mászók.
Szerintem aggodalomra semmi ok, hisz a teknőc jól van, élénk, eszik, stb. Ahogy írta, az elhelyezése és táplálása is tökéletesnek tűnik. Valószínűleg saját szervezete "parancsára" valamiféle hiányt pótol így (például vitaminhiányt, ha mindig fagyasztott halat eszik?).
Az álvemhesség nem betegség, a kutyafaj háziasítása (domesztikációja) előtti életéből - amikor még falkában, vadon éltek -, maradt vissza ez az élettani jelenség. Hátterében hormonális tényezők állnak és azért alakult ez ki, hogy a falkarangsorban a domináns szuka kölykeit azok a szukák is tudják szoptatni, akik nem vemhesültek vagy be sem fedeződtek esetleg. A háziasítás után is megmaradt ez a tüzeléssel és petesejtleválással összefüggő jelenség, hormonálisan ugyanis nincs különbség a vemhes vagy a nem-vemhes szuka szervezetében végbemenő változások között. Az említett cseppek (Galastop oldat) kiváló készítmény, de előfordul, hogy még egy 4-6 napos kúrát kell csinálni, hogy megszünjenek a tünetek. Fontos ezenkívül a szuka vizének és táplálékának a felére csökkentése, a gyakori intenzív mozgatás, és nincs babusgatás, cirógatás, mert ez pszichés alapon serkenti a tejtermelést. Lehet borogatni is az emlőket.
Valamilyen szinten biztos észrevehető lesz, hogy kutyát tartanak a lakásban, ez szerintem elkerülhetetlen. De gondolom, egy pár hónapos kiskutyát még egy külföldi kislány is könnyen tolerál majd. Egyébként kapható állatpatikákban Deofil nevű "szagtalanító" tabletta és különféle samponokkal és spray-kel is lehet ápolni a kutyust, persze ezeket azért módjával szabad csak alkalmazni. Kíméletes kefélést nyugodtan lehet rendszeresíteni, ettől baja nem lehet. A szőrének megfelelő samponokat (balzsamokat, hintőporokat, stb.) viszont a legjobb lenne személyesen megkonzultálni egy kutyakozmetikussal, akihez járni fognak.
A pontos diagnózishoz természetesen látni kellene a kutyát, sőt sokszor laboratóriumi vizsgálatra is szükség lehet annak eldöntésére, hogy mi okozza az elváltozást. Lehetséges, hogy bőrgyulladás (gombás, baktériumos?) miatt hullott ki a szőre vagy egy korábbi sérülés következménye a folt. Allergiás bőrproblémák (ekcéma) esetén is előfordulhat ilyen, ekkor nyalni/rágni is szokták a farkukat. Otthon meg lehet próbálni Neogranormon kenőccsel kezelni a területet, de ha nem múlik a folt, esetleg még nő is, akkor állatorvosnak kellene megmutatni.
A petefészek felelős az ösztrogén termelésért, hiszen az ösztrogén magyar neve: tüszőhormon, tehát a petefészek tüszői termelik. Így értelemszerűen a petefészek-eltávolítás elegendő, nem fog többé bagzani a cicus.