201. Mr. Winkle - plüss vagy igazi?
Egy életre kelt plüssmaci? Kishörcsög extra hajjal? Nálunk rekedt miniatűr űrlény? Bármi is legyen, senki nem állja meg, hogy ne bámulja folyamatosan, és ne kommentálja kinézetét.
Egy életre kelt plüssmaci? Kishörcsög extra hajjal? Nálunk rekedt miniatűr űrlény? Bármi is legyen, senki nem állja meg, hogy ne bámulja folyamatosan, és ne kommentálja kinézetét.
A fekete teától az olívaolajig – különböző házi szerekkel gyorsan segíthetünk beteg kedvencünkön, ha nem nagy a baj. Köhögés, torokfájás, láz? A kutyánkkal nem kell azonnal orvoshoz rohannunk, ha fáj valamije. Számára is találhatunk hatásos gyógyszert a természet patikájában.
Szerencsére az állatgyógyászatban is egyre nagyobb teret kapnak az úgynevezett "alternatív gyógymódok". Amikor már nem segítenek az orvos által felírt orvosságok, a rengeteg szeretet és a nevelés is kevés ahhoz, kutyánk, vagy macskánk kiegyensúlyozott, félelemmentes, vagy csak egyszerűen újra boldog legyen, akkor nagyon fontos szerepet kapnak a Bach-cseppek, hogy kedvencünk - bármi is történt vele - újra a "régi" lehessen. Összeírtunk néhány szert és alkalmazási területeit a leggyakoribb problémákra. Kutyatermészet szerint...
E hárombetűs rövidítések (HBR-ek) az embereknek fejtörést, a macskáknak viszont komoly betegségeket okoznak. Állatorvosunk elmagyarázza jelentésüket.
Mit tehetünk azért, hogy kis kedvencünk télen is jól érezze magát? Hogyan lehet már most felkészülni?
A leírás alapján a tartás körültekintő és alapos. Az állatorvosnál jobbat látatlanban aligha tudnék mondani :), feltételezem, hogy ha semmit nem talált, akkor valószínűleg ő is a gümőkór kezdeti stádiumát tette valószínűvé, ez esetben pedig a legjobb dolog, amit tehet, az elkülönítés (de a hal korától függően akár egyszerű öregedés is lehet). Sajnos jó tartási körülmények között is előfordul, hogy egy-egy gyengébb immunrendszerű egyed elkap valamilyen betegséget, azonban ez esetben ajánlatos megvizsgálni a további tartási körülmények helyességét (vízparaméterek, szűrés, zsúfoltság stb).
Vízben élő teknősökön időnként előfordulhatnak különféle foltok. Tarajos teknősök esetében ez legtöbbször vízkő szokott lenni. Ilyenkor a teknős páncéljának alapos tisztítása a megfelelő megoldás. Mindenképp javasolt azonban a teknőst megmutatni egy hozzáértő szakembernek, mert fehér foltot egyéb gond is okozhat (pl. bakteriális vagy gombás fertőzés). Az étvágytalanság hátterében számtalan tényező állhat. Ilyenkor télen leggyakoribb a teknős számára nem megfelelő környezet. Sajnos a levélből nem sok minden derül ki a teknős tartására vonatkozólag, így szinte bármi okozhatja az étvágytalanságot (betegség, tartási hibák, stb.) Alapos vizsgálat szükséges a probléma kiderítése érdekében.
Miért nem viszi állatát állatorvoshoz, vizsgálat nélkül nem lehet választ adni kérésére. Ezért vannak az állatorvosok.
A leírt tünetek hátterében többféle ok is lehet. A torokgyulladás és a magas kor mellett (szív- érrendszeri problémák, emésztési zavarok, máj- és vesebetegségek) szóba jöhet pl. a gyógyszermellékhatás is. A Karsivan ritkán, de okozhat hányást. Talán érdemes lenne néhány napig felfüggeszteni az adagolását, és később - amennyiben szükséges - tört adagban (1/4 tabletta naponta) folytatni. A naponta többszöri, kis adagokban történő etetés, a könnyen emészthető, nedves takarmányok adása is jó hatású lehet.
A szőrhullás (nem betegség, hanem tünet) hátterében többféle ok is lehet. Meg kéne próbálni kideríteni (vizsgálatokkal), hogy mi ez az ok. Amennyiben a vélt ok kezelésére adott szer nem hat, tovább kell vizsgálni az esetet. A foltokban történő szőrhullás hátterében pl. akár gombás megbetegedés is lehet. Mindenképpen ajánlott ilyenkor egy bőrkaparék- és szőr vizsgálat, de vérvizsgálatra is szükség lehet.