2411. Sütőtök a kutyának
Ha megmaradt a sütőtök a tökfaragás után, akkor nyugodtan kínáljuk meg vele kedvencünket! Általában nagyon szeretik és szívesen fogyasztják.
Ha megmaradt a sütőtök a tökfaragás után, akkor nyugodtan kínáljuk meg vele kedvencünket! Általában nagyon szeretik és szívesen fogyasztják.
4000-10000 Ft között ivartalaníthatják most kutyáikat, macskáikat a Szentendrén és környékén lakó állattartók az Árvácska Állatvédő Egyesület jóvoltából.
Novembertől nem szerepelhetnek vadállatok a szlovákiai cirkuszokban és más szórakoztató nyilvános rendezvényeken - jelentették szlovákiai hírportálok. Sok más országban már korábban meghozták ezt a döntést, hiszen a cirkuszi állatok sok esetben nagyon rossz körülmények között élnek, szűkös helyeken, kevés és rossz minőségű élelmet kapnak, ráadásul fenyítéssel, veréssel, más erőszakos módokon kényszerítik őket a feladatok végrehajtására.
Megszületett a vakvezető kutyusok legifjabb és legcukibb generációja. 8 hét múlva kölyöknevelőkre lesz szüksége a 11 labradornak, akiktől már most kiakad a cukiságmérő. Ha minden jól megy, akkor további kiskutyákra is számítanak a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskolánál, így most önkénteseket keresnek a kölyköknek. A kölyöknevelő feladat, hogy 1 évig gondozza a kutyust, segítséggel megtanítson neki pár alap dolgot, ami a képzés során fontos lesz majd. Ha te is érzel magadban erőt, akkor jelentkezz erre a nemes feladatra!
Mi az a babézia? Hogyan ismerhető fel? Forduljunk-e orvoshoz vele? Hogyan előzzük meg - ezekre a kérdésekre kerestük a választ cikkünkben.
A Von Willebrand-kór egy gyakori örökletes vérzési rendellenesség embereknél és kutyáknál egyaránt. A véralvadás egy bonyolult mechanizmus; a vérlemezkék mellett a vérrögképződés egy hosszú kémiai láncreakció eredménye, melyet egyes molekulák, úgynevezett "alvadási faktorok" végeznek el. A Von Willebrand-kórképében a kutya szervezetéből hiányzik az az anyag, amely segítségével a vérlemezkékből vérrög képződik, és stabilizálja a VIII. faktort a véralvadás folyamatában. Ez az anyag az úgynevezett von Willebrand-faktor. A vér hiányos alvadása miatt a Von Willebrand-betegségben szenvedő kutyák sérülés után túlzottan véreznek; ez hasonló az emberi hemofíliához (vérzékenység). A fő tünet a jelentős vérzés, mely sebesülés, vagy műtét során fordul elő. Ezekben az esetekben a véralvadás egyszerűen nem a normális idő alatt zajlik le, és a vérzés kiterjedt. A Von Willebrand-kórban szenvedő kutyánál kialakulhat orrvérzés, vagy fogínyvérzés is, illetve előfordulhat még a gyomorban, vagy a belekben, ilyen esetekben a széklet lehet véres, vagy fekete és kátrányos. A kutyák vizeletében is megjelenhet vér. Ízületi vérzések is előfordulhatnak, az ízületi gyulladáshoz hasonló tüneteket okozva. A Von Willebrand-kór diagnózisa során a Von Willebrand faktort előfordulását vizsgálják a vérben. A betegségben szenvedő kutyák kezelés nélkül elvéreznek a műtét után, vagy akár olyan sérülé során is, amit normál esetben kevésbé életveszélyes sérüléseknek tekintünk. A normális (nem beteg) kutyáktól vett vér transzfúziója az egyetlen bizonyított mód a Von Willebrand-kór kezelésére. Egyes Von Willebrand-kóros kutyának hypothyroidja is van - vagyis a pajzsmirigy hormonszintje alacsonyabb a normálisnál (szubakut pajzsmirigygyulladás, pajzsmirigy alulműködéssel). Ezek a kutyák pajzsmirigy hormonpótló kezelésben részesülnek.
Ha a kutyád folyamatosan hány, az komoly probléma jele lehet, és azonnal cselekedni kell. A hányás okai nagyon változatosak lehetnek, az egyszerű gyomorrontástól a súlyosabb egészségügyi problémákig. Itt van néhány lépés, amit tehetsz: 1. Vedd figyelembe a hányás gyakoriságát és megjelenését Egyszeri vagy alkalmi hányás: Előfordulhat, hogy a kutya valamit rosszat evett (pl. gyorsan evett, romlott ételt fogyasztott). Ha csak egyszer vagy kétszer fordul elő, és a kutya állapota stabil, nem feltétlenül kell aggódni. Folyamatos vagy ismétlődő hányás: Ha a kutya többször hány egy nap alatt, vagy ez több napig is fennáll, az komolyabb problémára utalhat, és állatorvosi vizsgálat szükséges. 2. Nézd meg, mi van a hányadékban Ételmaradékok vagy fű: Ha a kutya nemrég evett valamit (pl. fű, amelyet gyakran fogyasztanak, ha gyomorproblémájuk van), lehet, hogy csak gyomorirritációja van. Vér vagy sötét szín: Ha a hányadékban vér van, vagy az sötét, fekete (ami vérzésre utalhat), ez sürgős orvosi ellátást igényel. Habos, sárgás váladék: Ez gyakran az üres gyomorból származik, és lehet, hogy az epével van összefüggésben. 3. Egyéb tünetek figyelése Látszik rajta, hogy fájdalmai vannak: Fájdalom, levertség, vagy étvágytalanság súlyosabb problémára utalhat. Hasmenés, levertség, láz: Ha a hányás mellett ezek a tünetek is jelen vannak, fertőzés, mérgezés vagy komolyabb betegség jele lehet. Letargia vagy kiszáradás: Ha a kutya bágyadt, és nem iszik elég vizet, fennáll a kiszáradás veszélye, ami különösen veszélyes. 4. A víz és az étel elhagyása egy időre Ne adj enni pár órán keresztül: Ha a kutya folyamatosan hány, tarts néhány órás éhgyomri időszakot (6-12 órát), hogy a gyomrának ideje legyen megnyugodni. Vízhez való hozzáférés: Friss víz mindig legyen elérhető, de ha a kutya nem tudja megemészteni a vizet sem, és azt is kihányja, vedd el tőle egy rövid időre, és kis mennyiségekben adj neki vizet később. 5. Orvosi ellátás szükségessége Állatorvos felkeresése: Ha a kutya állapota nem javul 24 órán belül, ha kiszáradás tüneteit mutatja (pl. száraz íny, bágyadtság), vagy ha további tünetek jelentkeznek (pl. vér a hányadékban, hasmenés, levertség), mindenképp fordulj állatorvoshoz. Mérgezés lehetősége: Ha fennáll a gyanú, hogy a kutya mérgező anyagot evett (pl. mérgezett növények, vegyszerek), azonnal keresd fel az állatorvost. 6. Diéta és fokozatos visszatérés a normál étrendhez Ha a hányás megállt, fokozatosan visszaállíthatod az étkezését könnyen emészthető ételekkel (pl. főtt csirke, rizs), majd lassan visszatérhetsz a normál étrendhez, ha az állapota javul. Potenciális okok, amelyeket figyelembe kell venni: Gyomorrontás Ételallergia Fertőzések (pl. parvovírus) Bélrendszeri blokkok (pl. lenyelt tárgyak) Mérgezés (pl. vegyszerek, mérgező növények) Hasnyálmirigy-gyulladás Vesebetegség Ha a hányás folytatódik vagy romlik a kutya állapota, haladéktalanul fordulj állatorvoshoz.