261. Énekes papagáj (Psephotus haematonotus)
A legkisebb papagájok közé tartozó énekes papagáj különlegesen hangzó éneke miatt vált a madártartók kedvencévé.
A legkisebb papagájok közé tartozó énekes papagáj különlegesen hangzó éneke miatt vált a madártartók kedvencévé.
Egyre több embert babonáznak meg a galambok – de ez nem is csoda, hiszen tájékozódó képességük kenterbe veri a legtöbb állatfajt. Ha galambot szeretnénk tartani, gondoskodnunk kell az állatok megfelelő elhelyezéséről. Lássuk, mik a legfontosabb tudnivalók egy galambdúc elkészítésénél!
Amikor kiskutyát készülünk vásárolni, a gondos, leendő gazdi előkapja a kutyás irodalom valamely kiadványát és az abban rögzített információt igyekszik magáévá tenni, vagy ez irányban képzett ismerőséhez fordul.
Gyanús a csend? Nem búgnak, burrognak a díszgalambok? A törpenyúl sem neszel az ólban? A baromfi kárálása sem hallatszik? Horrorfilmet forgattak volna a kertben?
Az első gőte kiválasztása igen fontos feladat. Nem csak arról van szó, hogy besétálunk egy díszállat kereskedésbe, veszünk egy medencét, pár felszerelést hozzá, majd rábökünk egy akváriumra, hogy "abból kérnék négyet". Lássuk, milyen egyéb szempontokat kell még figyelembe vennünk!
A kölyök kutyát ideális esetben 8 hetes korban kell a szüleitől és alomtársaitól elválasztani, az ettől eltérő időpontok szinte kivétel nélkül problémás viselkedésben mutatkoznak meg. 2 hét alatt, - biológiai okoknál fogva! - nem lehet egy kölyök kutyát 7-8 órás egyedüllét problémamentes elviseléséhez szoktatni. A pelenkára szoktatás csak néhány kis testű öleb esetén szokott sikerülni, ami nagyban függ a kutya örökölt szokásrendszerétől, valamint az alomban eltöltött idő alatt a padozat minőségétől és az akkori kialakult szokásrendszertől. A pelenkára szoktatott kutyákat később sokkal több idő és energia leszoktatni a pelenkáról, mint kezdettől fogva szobatisztaságra szoktatni. Őszinte tanácsom: Várjon még egy kis időt, gondolkozzon el ezen, és akkor döntsön a felelős kutya tartás mellett.
1./ A kutyájának un. szeparációs, - egyedül maradási félelme van. 2./ Kutyája örökké az ellenőrzése alatt akarja Önt tartani. Megoldási lehetőségek: • fajnak megfelelő tartási körülmények • szellemi és fizikai igények kielégítése • tanítás, szoktatás • terület leszűkítése • interaktív kutyajáték • étel eldugása • Bach-virág terápia • deszenzibilizáló tréning
Lovanként változó, egyedi tulajdonságoktól függ, hogy milyen a pata növekedésének, kopásának egyensúlya hasonló körülmények között tartott és ugyanazt a takarmányt fogyasztó állatoknál. A kovács feladata, hogy ennek megfelelően egyedre szabott módon szabályozza a pataszarut. A szaru növekedését elő lehet segíteni megfelelő takarmánykiegészítőkkel, a hazai piacon legalább 30-40 ilyen van forgalomban. Alapvető hatóanyaguk a BIOTIN, sokszor a kész terméknek is ezt, vagy ehhez hasonló nevet adnak. A jobbak persze nem csak biotint, hanem más fontos, a szaru növekedését elősegítő anyagokat is tartalmaznak. Fontos tudni, hogy ezek nem azonnal, hanem sokszor csak 3-6 hónap folyamatos etetés után kezdenek el láthatóan hatni. Ezen kívül persze alapvető a kovács megfelelő munkája, és szükség esetén a patkolás, gyógypatkolás.
Az idős korban természetes, hogy változnak a kutya játszási szokásai, - a 10 éves kutya már nem játszik magában, egyedül. Igen, egyet értek Önnel: "egyedül érzi magát" a kutya és ezért produkálja a tüneteket. Bach-virágterápiával és interaktív kutyajátékkal érdemes lenne próbálkozni.
A lokális, szemcseppel való kezelés a legoptimálisabb az állat számára, azonban a kezelhetetlen állatok esetében, meglehet próbálni injekciós kezelést alkalmazni.