276. Vega piranha: a gyümölcsgyilkos
A fekete paku néven is ismert hal ijesztő külsejű, nagy termetű, villogó fogú piranha - csak éppen nem vért, hanem rostos baracklevet kíván. Amíg nem ismertük ki az ízlését, addig ne nyúlkáljunk az akváriumba!
A fekete paku néven is ismert hal ijesztő külsejű, nagy termetű, villogó fogú piranha - csak éppen nem vért, hanem rostos baracklevet kíván. Amíg nem ismertük ki az ízlését, addig ne nyúlkáljunk az akváriumba!
Ha kisrágcsálónk naphosszat tölt vakaródzással, hullik a szőre, bőre korpásodik és kedvetlen, akkor minél előbb vigyük állatorvoshoz!
Fehéret, feketét, tarkát? Szebbnél szebb bújós, pusziosztós, labdás, félénkebb és bátrabb, kisebb és nagyobb kutyák várják türelmesen, hogy eljöjjön értük az álomgazdi! Gyere és nézd meg őket! Talán beleszeretsz valamelyikükbe!
A fehér hasú törpesün (Atelerix albiventris) az egyik leggyakrabban tartott háziasított sündisznó. A sünök háziasítása 1980-as években kezdődött. A háziasítás következtében sokféle színes sün alakult ki, köztük az albínó és a pinto egyedek.
A legtöbb állat személyes sértésnek veszi, ha kilakoltatjuk, bedobozoljuk, és többórás utazásnak tesszük ki. És bosszúból jól megbetegszik.
Ezek a laborértékek csak a máj nem megfelelő működéséről tájékoztatnak, pontos diagnózis felállítására nem elegendő. Ha a kutya eszik, nem hány,etetésénél a következőket kell szem előtt tartani: Nagy energia-tartalmú, zsírban, szénhidrátban és rostban gazdagabb, fehérjében és sóban szegényebb. B-vitaminban gazdag táplálékra van szükség és ami nagyon jól emészthető, kiváló minőségű fehérjét tartalmaz. Szénhidrát és rost forrásnak gabonapelyhek vízben főzve. Nem ízesített müzlik, hanem natúr pelyhek. A boltok bio részlegein talál ilyeneket pl: zabpehely búzapehely, árpapehely, búzakorpa. Sok B vitamin van pl az élesztőben. Jó és könnyen emészthető fehérjeforrás a csirke, pulyka, nyúl melle, combja. A tehéntúró is kiváló és jutalomfalatnak a natúr túrórudi a csoki bevonat nélkül. Zsiradéknak állati zsírokat használjunk.Legjobb a lazacolaj, esetleg libazsír, kacsazsír. A Glutamax vagy egyéb májvédő gyógyszer is nagyon fontos.Egy hónap után ajánlatos kontroll laborvizsgálatot csináltatni.
Sok kérdés érkezik szerkesztőségünkbe a macska körmének kurtításával kapcsolatban. Vágjam le én, vagy bízzam állatorvosra? Mennyit vághatunk le a körméből? Mit csináljunk, ha túl sokat vágtunk? Íme, a legfontosabb tudnivalók a karom és körömvágásról! A karomélesítésre való hajlam elidegeníthetetlen része a macskalétnek, ezért mindenképp érdemes karomélesítő oszlopot beszereznünk, hogy megóvjuk bútorainkat, mindamellett, hogy a karomápolásban is segít, tekintve, hogy használatával ritkábban lesz szükség a körmök vágására. Ez a felszerelés különösen lakásban tartott macskáknál fontos, ők ugyanis nem élesíthetik karmaikat odakint a fákon, vagy kerítésléceken. Az idősebb macskák gyakran szenvednek túlnőtt karmoktól. Ettől a kényelmetlenségtől rendszeres körömvágással megszabadíthatjuk őket. A túlnőtt köröm jele lehet az ízületi gyulladásnak is, s ha ez így van, akkor legyünk rendkívül tapintatosak körömvágáskor. Hogyan vágjuk le a macska körmét? • Nagyon fontos, hogy a körömvágásról szakszerű ismereteink legyenek, annak érdekében, hogy ne okozzunk az állatnak fájdalmat, vagy sebesülést. Kérjük meg az állatorvost, mutassa meg, hogyan kell a karmokat szakszerűen vágni.• Már kicsi korában szoktassuk kedvencünket a körömvágás gondolatához. Utánozzuk a vágó mozdulatokat, miközben finom nyomás alá helyezzük a körmöket, majd jutalmazzuk az állatot.• Amíg a kölyök körme lágy, vágás helyett reszelhetjük is, ez kevésbé okoz fájdalmat, bár nem biztos, hogy olyan jól tűri majd, mint a csipeszt.• Hetente ellenőrizzük cicánk körmeit, illetve az úgynevezett „fűkörmöket” vagy fattyúkörmöket is. Ha nyugalmi állapotban is kilátszik a karom – normális esetben ilyenkor teljesen eltűnik –, akkor azt le kell vágni.• Ha úgy tűnik, hogy a köröm benőtt a talppárnába, szóljunk azonnal az állatorvosnak, az ilyesmi ugyanis fájdalmas probléma, fájdalomcsillapítóra és antibiotikumra lehet szükség.• A felnőtt macskához használjunk speciális macskaköröm vágó ollót.• Mielőtt belekezdenénk a műveletbe, fogjuk a cica mancsát az ujjaink közé, és finoman nyomjuk meg, hogy előbújjanak a karmok. A körömnek csak az átlátszó végét vágjuk, hogy elkerüljük a karom tövében futó eret és az így okozható vérzést.• Legyen a kezünk ügyében ezüst-nitrát pálcika (állatorvosnál kapható) és vatta, ha véletlenül megsértenénk az érzékeny részt. Ha vérezni kezd, ne essünk pánikba! Kezeljük ezüst-nitráttal, és szorítsuk oda kis időre a vattát. Ha továbbra sem akar elállni a vérzés, azonnal forduljunk állatorvoshoz.• Az ezüst-nitrát csíp, ha szükségesnek látszik az alkalmazása, nem árt, ha valaki lefogja közben az állatot.• Ha vérzést idéztünk elő, beszéljük meg az állatorvossal, hogyan kerülhető el a jövőben az ilyen komplikáció.• A karmok ellenőrzésekor a talppárnákat is ellenőrizzük, nincs-e rajtuk sérülés, idegen test, stb. Az ujjak közét is ellenőrizzük, nem érzékenyek-e. Ha valami szokatlant tapasztalunk, keressük fel az állatorvost. Cica karmok nékül? Macskakarom plasztika A macskák karomtalanítása
Kedves gazdi, idős már a cica, sok gondja lehet, mutassák meg állatorvosnak, sajnos látatlanban ezen nem lehet segíteni. Milyen betegségei lehetnek az idős cicáknak?A leggyakrabban előforduló betegségek az alábbiak: Vesebetegségek: a vesefunkció romlását számos tényező kiválthatja, azonban a kialakuló tünetek eléggé egységesek, és gyakran nem jellegzetesek. Az étvágytalanság, testsúlyvesztés, fénytelen szőrzet, bágyadtság akár az idős kor számlájára is írható, azonban gyakran a veseelégtelenség tünete. Daganatos betegségek: gyakorlatilag bármely szerv daganatos megbetegedése előfordulhat cicákban is. A testfelületen kialakuló duzzanatok eredetének kivizsgálása minden esetben indokolt, ugyanis a kisméretű daganatok mielőbbi eltávolításával a probléma rendszerint megoldható. A belső szervek daganatos elváltozásainak felismerése és megoldása már nem ennyire egyszerű. A sebészi eltávolítás ebben az esetben is szóba jön, illetve már hazánkban sem elérhetetlen a kemoterápiás kezelés illetve a sugárkezelés sem. Fertőző betegségek: mint már írtuk, a cica immunrendszerének gyengülésével egyre fogékonyabb lesz a különféle fertőző betegségekre. Fogak betegségei: az idős cicák nagy része szenved a fogak megbetegedésétől is. Leggyakoribb probléma a fogkövesség, és az ennek következtében kialakuló fogíny és fogmeder gyulladás. A fogkövességnek akár nagyon súlyos következményei is lehetnek, azonban viszonylag könnyen megszüntethető, egy rövid bódításban végzett ultrahangos fogkő-eltávolítással.Fontos, hogy míg fiatal cicákban rendszerint egyszerre csak egy betegség jelentkezik, idősebb korban gyakori, hogy egymás mellett több idült betegség is jelen van, és együtt alakítják ki a tüneteket. Emiatt rendszerint több kiegészítő vizsgálat is szükséges a cica állapotának felmérésére, és a megfelelő kezelés kiválasztására.A cicákra vonatkoztatva is igaz, hogy az idős kor önmagában nem betegség. Mindemellett szükséges odafigyelni a figyelmeztető jelekre, hogy az időben megkezdett gyógykezeléssel minél tovább boldog életet biztosíthassunk számára.
Kedves gazdi, igen, az első pár nap kritikus. Bízzanak a kiskutyában és az orvosukban. Sajnos Önök nem tenyésztőnél voltak, hanem szaporítónál... oltott, féregtelenített, rendesen gondozott kiskutya nem lett volna parvos. Nehéz ellenük harcolni, de talán ők segíthetnek >> Az igazi tenyésztő...Manapság már itthon is egyre több tenyésztő ad útravalóként egy ún. kölyökcsomagot, amely a következőket tartalmazza: Adásvételi szerződés Mikrocsip beültetést igazoló okmány (EU előírások szerint) Állatútlevél (EU előírások szerint) Származási lap (törzskönyv), ebben leírják a kölyök felmenőinek kiállításokon elért eredményeit, egészségügyi adatait Oltási könyv, amelyben kéthetes koruktól folyamatosan vezetik az oltásokat, féregtelenítéseket Oltási terv, benne a soron következő oltások típusa, dátuma 1 csomag táp abból, amit a kölyök addig evett Etetési útmutató arról, hogy az adott tápból mennyi a napi mennyiség Nyakörv Etető- és itatótál Rongydarab az alom szagával, ami megkönnyíti az új gazdinál töltött első éjszakákat Teljes körű tanácsadás, támogatás, kapcsolattartás a gazdival Rettegett vírusok: parvo és szopornyica >>
Nem megoldás. Ha álvemhes a kutya és ilyen mennyiségű tejet termel, le kell állítani a tejtermelést. Azt javaslom, a következő tüzelésnél fedeztessék be, hogy ne idős korában szüljön ismét. Amint a kölyköket elválasztották, ivartalanítsák őt, mert az álvemhesség minden tüzelés környékén probléma lesz. Hajlamosabb lesz az örökös hormonhatás miatt emlődaganat és gennyes méhgyulladás kialakulására is az ilyen kutya.