276. Vega piranha: a gyümölcsgyilkos
A fekete paku néven is ismert hal ijesztő külsejű, nagy termetű, villogó fogú piranha - csak éppen nem vért, hanem rostos baracklevet kíván. Amíg nem ismertük ki az ízlését, addig ne nyúlkáljunk az akváriumba!
A fekete paku néven is ismert hal ijesztő külsejű, nagy termetű, villogó fogú piranha - csak éppen nem vért, hanem rostos baracklevet kíván. Amíg nem ismertük ki az ízlését, addig ne nyúlkáljunk az akváriumba!
Ha kisrágcsálónk naphosszat tölt vakaródzással, hullik a szőre, bőre korpásodik és kedvetlen, akkor minél előbb vigyük állatorvoshoz!
Fehéret, feketét, tarkát? Szebbnél szebb bújós, pusziosztós, labdás, félénkebb és bátrabb, kisebb és nagyobb kutyák várják türelmesen, hogy eljöjjön értük az álomgazdi! Gyere és nézd meg őket! Talán beleszeretsz valamelyikükbe!
A fehér hasú törpesün (Atelerix albiventris) az egyik leggyakrabban tartott háziasított sündisznó. A sünök háziasítása 1980-as években kezdődött. A háziasítás következtében sokféle színes sün alakult ki, köztük az albínó és a pinto egyedek.
A legtöbb állat személyes sértésnek veszi, ha kilakoltatjuk, bedobozoljuk, és többórás utazásnak tesszük ki. És bosszúból jól megbetegszik.
Meg kell mutatni állatorvosnak. Csak vizsgálat után lehet tudni, hogy milyen sérülés történt és mit lehet csinálni.
Mindenekelőtt jó lenne tudni, hogy mi okozza az ismételten jelentkező elváltozást. Ezt pedig úgy lehet a legkönnyebben megtudni, hogy bőrkaparék mintát vesznek az adott területről, és laboratóriumban megvizsgáltatják. Akkor kiderül, hogy demodikózis, gennyes bőrgyulladás, bőrgombásodás vagy egyéb van a háttérben. A kezelést pedig ennek megfelelően kell végezni (rezisztencia vizsgálatot is kérjenek). Mert egyáltalán nem mindegy, mi okozza, és mivel kezeljük! Csak a célzott, a kóroknak megfelelő kezelés vezet eredményre. Mert pl. ha gomba okozza, akkor az antibiotikumos kezelés csak rontani fog a helyzeten. De fordítva is igaz: ha gomba elleni szerrel kezelnek egy baktériummal fertőzött területet, csak ártani fognak vele. De hatástalan lesz a kezelés akkor is, ha pl. baktériumos folyamatot olyan antibiotikummal kezelnek, amellyel szemben az adott baktérium rezisztens (nem reagál rá). Fentiekre tekintettel a tanácsom: vissza az állatorvoshoz!
Az nem "baj" hogy mind a két kutya szuka ! A világon több millió szuka kutyának kell együtt élnie másik szuka kutya szorosabb-tágabb környezetében, ha ez akkora baj lenne, előbb-utóbb kipusztulnának a szuka kutyák, majd az egész faj is. Be kell állítani a két kutya közötti hierarchikus falka rangsort !!! Pld. a magasabb rangú kutyának ad először enni, azt üdvözli elsőnek hazatéréskor, annak biztosítja a komfortosabb pihenőhelyet, vele kezd először játszani, többet kezdeményezi vele a testkontaktust, simogatást, stb. A játékos harcok során mindig a magasabb rangú kutyának ad igazat, annak segít (nem a gyengébbnek !!!) és azt támogatja. A kutyák nem érzik magukat jól a demokratikus egyenlősdiben és távol áll tőlük az emberi érzelem által irányított "a gyengébbet, elesettebbet támogatom" elmélet és gyakorlat. Természetesen ez esetben a kis kutya ivaréretté válása okán a szexuális dominancia is egy jelentős tényező, ezért támogatom az előttem felszólaló állatorvos kolléga véleményét !!! Az ivartalanítással sok később jelentkezhető problémát meg lehet előzni !
A 2, a 10, kerületben van szemspecialista állatorvos, illetve az Állatorvosi Egyetemen. X.kerület Dr. Szakmári Katalin 30/952-5770 ; 06-1/260-31-58 Állatorvosi Egyetem, Szentgáli Zsolt : (1) 478-4196 II. kerület: Dr. Szűcs Zsuzsanna http://www.provet.hu
Vigye el feltétlenül. Én is csak csodálkozni tudok, de biztos hogy nem ette meg.