276. Honnan tudom, hogy beteg a macska?
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Az Aedes albopictus, vagyis ázsiai tigrisszúnyog eredeti élőhelye nevéből fakadóan egyértelmű, mégis Európában okozott riadalmat. A trópusi betegséget terjesztő szúnyog a kereskedőkkel jutott el az öreg kontinensre
A ló oltásrendjének kialakítása olyan, mint az étrend: az egyedi igényekhez és körülményekhez kell szabnunk. A tervezéshez nyújtunk néhány támpontot.
Nem szokatlan jelenség, ha egy görény megsüketül. A süketség legtöbb esetben az ún. Waardenburg szindrómának köszönhető, melyet a belterjes szaporítás következtében kialakuló genetikai elváltozás okoz.
A napallergiának is nevezett fényérzékenység a napfény által kiváltott immunrendszeri reakció. A lovak testén megjelenő gyulladt, váladékozó foltok és a szőrhullás a fotoszenzibilitás tünetei is lehetnek.
Röpképtelenség leggyakoribb oka hullámos papagájoknál az un. franciavedlés, melynek okozója egy vírus. A madarat mindenképp javasolt elkülöníteni, az ő érdekében is. A sebet Betadinnal kellene fertőtleníteni. Azt, hogy a tollazat regenerálódik-e, majd az idő dönti el. A kutyák szinte semmilyen betegséget nem kaphatnak el a papagájtól, ami fordítva is igaz, kivéve az élősködő fertőzéseket. Az egészséges madár zárt, testhez simuló tollazatú, tekintete élénk, orrnyílása váladékmentes, pihenéskor az egyik lábát felhúzva alszik.
Néhány szempontot figyelembe véve elkerülhető, hogy a malacka fertőző betegséget szedjen össze. Ezek közül a leggyakoribb a gomba, ami a tengerimalac lakhelyének rendszeres takarításával kivédhető. Ezen kívül a különböző általában légúti megbetegedést okozó baktériumfertőzések lehetnek veszélyesek az emberre. Ez szintén megelőzhető, ha figyelünk rá, hogy a malacot ne érje huzat, és hogy állandó szobahőmérsékleten legyen. Végül még a szalmonella fertőzést kell megemlíteni, ami nagyon ritka, csak akkor lép fel, ha nem megfelelő minőségű, romlott élelmiszert kap az állat. Emellett, ha bármilyen egyéb betegség tünetét mutatja a malacka, minden vele való érintkezés után alaposan mossunk kezet! A fentiek alapján azt gondolom, hogy kevés figyelemmel minimális a tengerimalactól elkapható betegségek veszélye.
A fül melegsége teljesen normális, de lehetne láz jele is. Az utóbbi esetben azonban bágyadt, étvágytalan lenne a cica. Tehát szerintem sincs gond.
Amíg nem tudja, hogy mi ellen kellene védekezni, nem nagyon lehet használható tanácsokat adni. A nyestfélék valóban gyanúba hozhatók, ellenük azonban nagyon nehéz (szinte lehetetlen) védekezni. Az aprójószág biztonságos bezárása lehet megoldás.
A madaraknál idősebb korukra (is) jellemző, hogy ritkulhat a kültakarójuk. Mindenesetre nem ártana külső élősködők ellen kezelni, pl. Ivermectin light spot on készítménnyel. Folyamatosan legyen előttük ásványi anyag készítmény, hetente kapjanak vitamin kiegészítést. Az olyan készítmények, mint az évtizedekkel ezelőtt favorizált, ivóvízben oldható Jolovit, a díszmadártartásban már idejét múlt, mivel jellegzetes szagát, ízét a madarak többsége nem kedveli és mire annyira megszomjaznának, hogy elfogyasszák, már véget is érhet az egy-két napos kezelés. Inkább a korszerűbb kiegészítők közül válogasson, mint a Hema termékei, vagy a galambászok körében népszerű német gyártmányú készítmények.