26. Egészséges ételt a cicának!
Sokat és jót! - nyilatkozná lapunknak a macskapszichológus, ha a macskák etetéssel kapcsolatos elégedettség-felmérését kellene összefoglalnia néhány szóban.
Sokat és jót! - nyilatkozná lapunknak a macskapszichológus, ha a macskák etetéssel kapcsolatos elégedettség-felmérését kellene összefoglalnia néhány szóban.
Talán, ha jól emlékszem, 11 éves koromtól foglakozom "akvarisztikával". Meghatározó élmény volt, amikor először pillantottam meg a nálam születt kishalakat...
A friss fejlemények hallatán (a napokban elérte hazánkat a madárinfluenza) megkérdeztük dr. Horváth László állatorvost, mit kell tennünk.
Jó-jó, a madárinfluenza embert nem fertőz, de azért jobb a békesség, kerüljük a madárhullákat. És jó lenne, ha sétáló kutyánk is ezt tenné!
Röviden: fonálférgeket. Részletesen: szívférget és bőrirritációt okozó parazitákat. A kutyák és macskák szerencsére megvédhetők a bajtól.
Vakarózást, korpás-száraz bőrt, valamint szőrhullást gombás, atkás vagy baktériumos bőr-szőrbetegségek okoznak leggyakrabban, esetleg még vitaminhiány lehet a háttérben. Mindenképpen állatorvoshoz kellene vinni, aki injekcióval kezeli az állatot és szükség szerint otthoni tablettás/samponos kezelést is javasol. A terráriumot pedig érdemes egyszer teljesen kiüríteni, és minden berendezési tárggyal együtt alaposan kitakarítani.
A rágcsálók (így a tengerimalac) metszőfoga folyamatosan nő, ezért, ha letört, akár ha a tövénél is, akkor idővel kinő. (Kivéve, ha valami betegség okozta a fog törését, illetve ha a fog gyökere is sérült.) Addig is pépes eledellel kell őt ellátni, illetve mindenfélével, amit meg tud enni! Általában, ha csak egy foga törik le (a négyből), attól még rendesen tud enni.
A kutyát azonnal állatorvoshoz kell vinni, mert csak így lehet megmenteni!!! Az evésre akkor lehetne rávenni, ha meggyógyulna. Ilyen idős korban nagyon sok betegség szóba jöhet, éppen ezért képtelenség így a távolból megmondani, hogy mi lehet a kutya betegsége. Ehhez mindenképpen el kell végezni a szükséges és indokolt vizsgálatokat.
Ez sajnos olyan kérdés, amit látatlanban nem lehet megválaszolni. Az ilyen esetek tisztázásához kórbonctani, esetleg kiegészítő toxikológiai vizsgálat szükséges, amelyeket pl. az Országos Állategészségügyi Intézetben (Budapest, XIV. ker. Tábornok u. 2.) végeznek.
A koraellést és a magzatok megevését okozhatta a költözéssel járó stressz, de a látászavart nem! Forduljanak állatorvoshoz, alapos kivizsgálás szükséges.