26. Milyen oltások kellenek egy kiskutyának?
Rengetegen kérdeznek minket arról, hogy mikor milyen oltás kell egy kiskutyának. Videónk választ ad ezekre a kérdésekre, és egy tündéri labrador kiskutyával is megismerkedhetünk...
Rengetegen kérdeznek minket arról, hogy mikor milyen oltás kell egy kiskutyának. Videónk választ ad ezekre a kérdésekre, és egy tündéri labrador kiskutyával is megismerkedhetünk...
Az Európai Unión belül az állatútlevelet bármely olyan állatorvosnál lehet igényelni, aki jogosult a veszettség elleni védőoltás beadására. Az útlevél formája, kinézete és szövegezése az egész Unión belül egységes.
Az állattartók, főleg ha férfiak, már az ivartalanítás szó hallatán magukhoz kapnak, és közlik, hogy szó sem lehet róla... Ismételten az okozza a legnagyobb problémát, hogy az állatokat sokan emberi képességekkel, tulajdonságokkal ruházzák fel.
Az emlősök és bizonyos erszényesek is álmodnak, mert náluk is megfigyelhető a REM-fázis (gyors szemmozgással járó alvásszint, ekkor álmodunk). A kutatók megállapították, hogy míg az állatok leginkább napi tevékenységükről, apró eseményekről álmodnak, addig mi emberek álomba szőjük minden lelki folyamatunkat is.
A rendszeres otthoni kutyaápolásnak nemcsak higiéniai jelentősége van: az egyben erősíti, meghittebbé teszi a kutya-gazdi kapcsolatot. A külső rendszeres ápolásával "karban tartjuk" a lelket is, a simogatás és gondoskodás terápiás, stresszoldó hatása a folyamat pozitív velejárója.
Tipikusan olyan kérdés, amire egyéb "fogódzók" nélkül nagyon nehéz válaszolni. Nem "megoldást", csak ötleteket adok. A kialakult kórképhez mindenképpen lehet köze annak, hogy az állat nem tüzel! Persze nem zárható ki a táplálék allergia sem. De a bolha allergia is okozhat ilyen tüneteket, csakúgy mint a pajzsmirigy hormon zavar. Úgy gondolom, hogy (ha nem akarják az állatot tenyészteni), akkor ideje lenne ivartalanítani. Nem tenyészcélú tartás esetén ez amúgy is indokolt. A műtét előtt érdemes egy vérvizsgálatot csinálni, melynek során a pajzsmirigy hormon szint meghatározását is kérném! Ha mindezek rendben vannak, akkor a táplálék allergia kizárása lehet a következő lépcső. A Happy Dog tápcsalád (német) Africa tápja strucchúst tartalmaz. Ezzel szembeni allergiának Európában viszonylag kicsi a valószínűsége. (Persze vannak más hypoallergén tápok is. Nálam az említett táp bevált.) A táplálék allergiás állatok legnagyobb része ennek a tápnak (kizárólagos) etetése mellett rendszerint gyógyul. A folyamatos (rendszeres) bolha elleni preventív (megelőző) kezelés (csepp vagy nyakörv formájában) természetesen alapkövetelmény ebben az esetben. Sajnos a bőrgombásodás sem kizárt, de ezt egy egyszerű bőrkaparék mintával diagnosztizálni lehet.
Kedves Érdeklődő! Több készítmény is van a piacon, mindegyik kiszerelésen rajta van, hogy kilónként menniyt kell rakni a kutyára. A spot on a legegyszerűbb. Természetesen úgy is kérheti az állapatikűában, hogy csivavára kéri, és akkor olyat adnak, ami optimális a kutyájának.
Kedves gazdi! Miután a kullancsot kiszedtük (vagy kijött magától), kövessük figyelemmel az érintett testtájat 5-6 hétig. Bár a fertőzést nem könnyű észrevenni, a legalább 5 cm-esre megnövő, leginkább ovális alakú, kokárdaszerű bőrpír a csípés körül már gyanakvásra adhat okot. A Lyme-kór kórokozója az úgynevezett Borrelia burgdorferi baktérium, amely a bőrbe jutás után szaporodni kezd, majd elterjed a testben és célba veszi a vesét, májat, az agyat és az ízületeket, valamint bejut a gerinc-agy folyadékba. Nem írja, hogy beoltatta-e a kutyát kullancsok által terjesztett betegségek ellen... Sajnos ha nme távolítja el a kullancsot, akkor nagyobbb az esély, ha fertőzött volt a kullancs, hogy átmehetett a kutyába. Általában az első 24 órában nem fertőz, ezért kell kirándulások után átvizsgálni a kutyát és azonnal eltválítani a kullancsot.
Kedves Zsolt! Nagyon sajnálatos az eset. A leírásból nem derült ki, hogy kapott-e védőoltásokat, milyet és hányszor. A biztos diagnózist csak boncolással lehetett volna tisztázni. Minden más csak találgatás lenne. Üdvözlettel és együttérzéssel Háziállat.hu
Sokan hiszik azt, hogy a kullancsellenes szerek valamiféle védőburkot képeznek az állat körül, amelybe a kullancsok már bele sem mennek. Pedig ez nem így van! A különféle szerek két nagy csoportba sorolhatók:1. Az egyik az ún. kontaktméreg, ami csak akkor működik, ha a kullancs (és a bolha is) egy rövid ideig érintkezik a szerrel, összekeni magát vele, és így veszi fel a mérget. Így a kullancsnak (bolhának) egy kis ideig benne "kell" lennie a kutyában ahhoz, hogy elpusztuljon. 2. A másik gyógyszercsoportban a szer a vérrel kering a szervezetben. A mérget a vérszívó az első vérszívás alkalmával veszi fel, és ezután pusztul el. Ebből is az következik, hogy ebben az esetben is találhatunk az állatban élősködőt.Olyan készítmény, ami erőteljes illattal elriasztaná a kullancsokat, nem nagyon van, bár egyes kullancsellenes nyakörveknek van ilyen hatása. Ezek azonban nem az olcsó kategóriából kerülnek ki. Ráadásul minden állatnál más és más módszer válik be: ami jó az egyikben, nem biztos, hogy működik a másikban. Ezt minden kedvencnél egyedileg kell kitapasztalni.A kullancs a benne levő fertőzéseket mindig csak vérszívás közben tudja továbbadni. Ha még azelőtt elpusztul, akkor nem fertőz. Ráadásul az állatba belejutott kullancs szeret ide-oda mászkálni a bundában, keresi magának azt a helyet, ahol alkalmas számára a terület a vérszíváshoz. Így legtöbbször eltölt egy kis időt a bőrén, miközben - ha jó szert használunk - van idő összekennie magát a méreggel. Szóval egy szer hatékonyságát nem abból kell lemérni, hogy találunk-e a macskában kullancsokat, vagy sem!