26. Egészséges ételt a cicának!
Sokat és jót! - nyilatkozná lapunknak a macskapszichológus, ha a macskák etetéssel kapcsolatos elégedettség-felmérését kellene összefoglalnia néhány szóban.
Sokat és jót! - nyilatkozná lapunknak a macskapszichológus, ha a macskák etetéssel kapcsolatos elégedettség-felmérését kellene összefoglalnia néhány szóban.
Talán, ha jól emlékszem, 11 éves koromtól foglakozom "akvarisztikával". Meghatározó élmény volt, amikor először pillantottam meg a nálam születt kishalakat...
A friss fejlemények hallatán (a napokban elérte hazánkat a madárinfluenza) megkérdeztük dr. Horváth László állatorvost, mit kell tennünk.
Jó-jó, a madárinfluenza embert nem fertőz, de azért jobb a békesség, kerüljük a madárhullákat. És jó lenne, ha sétáló kutyánk is ezt tenné!
Röviden: fonálférgeket. Részletesen: szívférget és bőrirritációt okozó parazitákat. A kutyák és macskák szerencsére megvédhetők a bajtól.
Ennek sok oka lehet, a leggyakoribbak: parazitás fertőzöttség (pl. tetvesség), gombás bőr-/szőrfertőzés, vitaminhiány illetve egyéb betegségek. Ezek elkülönítése és a szakszerű kezelés érdekében mindenképpen el kell vinni az egeret állatorvoshoz.
Rágcsálók esetében (de mondhatni, az összes állatnál) szinte minden betegség hasonló tünetekkel kezdődik (kedvetlen, étvágytalan, fénytelen a szőre). Ebből az következik, hogy csak akkor lehet közelebbit mondani azzal kapcsolatban, hogy mi baja lehet az állatnak, ha megvizsgálja egy állatorvos. Így kezelésére is sor kerülhet és esélyt kap a gyógyulásra.
1. A nyöszörgés ilyen fiatal korban még teljesen normális, idővel meg fog jönni az ugatós hangja is! Az ijedősség és félénkség is teljesen természetes. 2. Kb. 3-4 hónapos korig tényleg nem szabad sétáltatni, illetve egész pontosan addig, amíg nincsenek meg a megfelelő védőoltásai. Ennek részleteit az állatorvosával kell megbeszélnie. 3. A házi koszt is megfelel, főleg ha változatos az étrend. Kutyatáppal viszont jóval egyszerűbb etetni. 4. Érdemes beszerezni egy, a kutyák tartásáról szóló könyvet, ami nagy segítséget jelent egy kezdő kutyásnak.
Őszi-téli időszakban előfordul az amúgy fekete orrszínű kutyáknál az orr kivilágosodása. Ennek hátterében valószínűleg vitaminhiány állhat, mivel bőr/szőrtápláló vitaminkészítmények (állatpatikákban kaphatók) adagolásával az orr színe ismét elkezd sötétedni. Tavasszal általában önmagától is visszatér az eredetileg fekete orrszín.
Ha a cicájánál egyensúlyzavart észlel, függetlenül attól, hogy kismértékű vagy erőteljes-e az egyensúlyzavar, minél hamarabb vigye el egy kisállatokkal is foglalkozó állatorvoshoz. Az egyensúlyzavar ugyanis mindig valamilyen idegrendszeri eredetű betegség és/vagy a közép- és a belsőfül betegségeinek a tüneteként jelentkezik az állaton, ezt csakis állatorvos tudja vizsgálatok alapján diagnosztizálni és gyógykezelni. Ha arra gondolt a kedves gazdi, hogy a bajuszszőr hiánya okozná ezt a tünetet, meg kell cáfoljam. Nem okoz semmilyen egyensúlyzavart a bajuszszőr részleges vagy teljes hiánya.