26. Gömbhal
A gömbhal, japánul fugu, az ázsiai országokban méregdrága ínyencfalatnak számít, bátorságát és elszántságát bizonyítja annak, aki el meri fogyasztani. Sokkal izgalmasabb, mint az orosz rulett.
A gömbhal, japánul fugu, az ázsiai országokban méregdrága ínyencfalatnak számít, bátorságát és elszántságát bizonyítja annak, aki el meri fogyasztani. Sokkal izgalmasabb, mint az orosz rulett.
Akinek akváriuma van, annak algája is van... Az algák elcsúfíthatják, sőt tönkretehetik az akváriumot. Szerencsére nem kell mindig vegyszereznünk, van néhány trükk, amelyet bevethetünk ellenük.
A felelőtlen szaporításnak is "köszönhetően" egyre több epilepsziás kutya születik. De nem minden roham utal epilepsziára! A mérgezéses esetek kapcsán is jelentkeznek rohamok! Milyen tünetekre, jelekre figyeljünk? Dr. Kiss Gabriella állatorvos megosztotta velünk tapasztalatait.
Az ormányos medve nem szereti a ketrecet, általában pórázon tartják, mint a kutyákat. Igénytelen, mindenevő, egyedül a hálóhelyére kényes. Alapvetően nyugis állat, a baromfiudvart sem kell tőle félteni.
Hüllőtartók, irány a kert! Hobbiállatunk változatos étrendje érdekében mindenféle érdekes (és ízletes) rovart és puhatestűt összefogdoshatunk.
Feltétlenül vidd el állatorvoshoz! A leírtak alapján ékszerteknősödnek A-vitamin hiánybetegsége van, ez okozza a szemhéjak állandó zárva tartását. A teknős, ha nem látja a táplálékot, akkor nem indul be nála a táplálékfelvételi refelex, ennek következménye a hetekig tartó éhezés, legyengülés, ami akár a teknős pusztulásához vezet. Az állatorvos A-vitamin injekció adásával visszafordítja a hiánybetegeség miatti szemhéjelváltozást kiváltó folyamatot, a teknős újra láni és táplálkozni fog (feltéve, hogy még nem gyengült túlságosan le). Az ékszerteknős ragadozó állat, szükséges lenne bizonyos időközönként élő csigákkal, kishalakkal táplálni őt, így megfelelő mennyiségű vitaminokhoz, ásványi anyaghoz jutna és nem alakulnának ki nála a különböző hiánybetegségek. A páncélerősítő és a szárított kukac kizárólagos etetése kiváltó oka lehet a fent említett bántalomnak.
Lehet, hogy kezdődő A-hypovitaminózis idézi elő a szemvakarást teknősödnél. A görögteknős növényevő, de bizonyos vitaminok és aminosavak felvétele miatt táplálékának 1-5%-ban tartalmaznia kell állati eredetű eledelt (csiga, rovarok, főtt tojás stb.) is. Ennek hiányában alakulhat ki pl. az A-hypovitaminózis nevű betegség, ami a szem mirigyeinek elfajulását eredményezheti és eleinte a szem dörzsölésével később a szemhéjak állandó zárva tartásával jár. Vidd el állatorvoshoz teknősödet, aki szakszerű vizsgálat után meg tudja mondani, hogy tényleg a fent említett betegségről van-e szó vagy esetleg más áll a háttérben. Az A-hypovitaminózis a kezdeti szakaszban jól gyógyítható.
Lehet, hogy valamilyen hiánybetegség áll a háttérben. A görögteknős növényevő, táplálékának 1:3 arányban kell zöldségféléket és gyümölcsöket tartalmaznia, viszont bizonyos vitaminokat és aminosavakat csak állati eredetű táplálékból (csiga, rovarok, stb.) tud megszerezni. Fontos számára a természetes napfény is a D3-vitaminszükséglet miatt. Ha a fent felsoroltakat mind megkapja teknősöd, akkor más probléma okozhatja az elváltozást, ebben az esetben vidd el állatorvoshoz. Az állatorvos alapos vizsgálattal kideríti a probléma okát és ha lehetséges, orvosolja is. Gyakran előfordul, hogy jó tartás mellett, bármilyen betegség nélkül a teknős páncélja kifakul, elveszti fényét. Ha biztos benne, hogy megfelelőek a tartási és takarmányozási feltételek, érdemes kipróbálni a páncélápoló szereket (pl. Sera Repticlean).
A görögteknősök növényevő állatok, elsősorban fűféléket és gyümölcsöket fogyasztanak szívesen, néha azonban állati eredetű táplálékot is fogyasztanak. Mivel az élő eleség összetételét nem ismerjük és fertőzések forrásai lehetnek, inkább a teknőstápokat javaslom kiegészítésként. Fontos, hogy a táp szárazföldi teknősöknek készüljön. Az adagolást pontosan be kell tartani, a túladagolás legalább olyan veszélyes, mint a hiánybetegség. Sokféle táp van forgalomban, én a Sera (Sera Raffy I) és a Tetra (Tetra Reptolife, Tetra Reptosol) termékeket javaslom.
A fogságban tartott állatoknál nagyon fontos szerepe van annak, hogy mit adunk nekik enni, hiszen ez nagyban befolyásolja az életüket. A mocsári teknős egyáltalán nem igényes állat. Mivel a magyar időjárást is kibírja, így akár kint is tarthatjuk (akár télen is, ha minimum 1 méter mély a vize). De ha lakásban tartjuk, akkor sem igényel nagyon vízfűtést, mivel 15°C-on is nagyon jól érzi magát. Számára a legideálisabb hőmérséklet 18-25°C között van, de a fiatalabbakat 20-25°C között érdemes tartani. Elsősorban állati eredetű táplálékot eszik, de néha azért a növényeket is megcsipegeti. A legfontosabb kérdés, hogy mit adjunk nekik enni. Íme egy lista a szóba jöhető ételekről: Állati eredetű ételek: - piros vagy fekete szúnyoglárva - vízibolha - tubifex - lisztkukac - szöcske - tücsök - pók - kisebb halak (lehet élő - pl. guppi -, fagyasztott, szárított vagy liofilizált) - ez talán a legfontosabb, mivel tele van a teknősök számára fontos vitaminnal és alig van benne zsír - csiga, vízicsiga ("tálalás" előtt jól mossuk meg, a keményebb héjúakat pedig törjük fel) - garnéla - marhaszív-darabok - csirkemáj Az állatkereskedésekben lehet kapni mindenféle szárított halat, garnélát, rákokat, sőt hangyatojást is. A szárított halat ajánlani tudom akár főfogásként is (de azért adjunk előtte valamilyen vitamint is!), amikor nem akarunk a teknősöknek "igazi" halat adni (mert pl. aznap nem akarjuk kitisztítani a terráriumot). Azonban a többivel nagyon vigyázni kell, mert sok tartalom nincs bennük. Adhatunk nekik, de csak valami laktatóbb kiegészítéseként, a változatosság kedvéért. A teknősök szívesen esznek még lisztkukacot is, bár ennél is vigyázni kell - akár a szárított kajáknál -, mivel nem tartalmaz minden, a teknős számára fontos vitamint. Így ezt is csak kiegészítésként adjuk nekik vagy valamilyen vitaminkészítménnyel együtt. Viszont a lisztkukacnak nagyon magas a fehérjetartalma, ezért nagyon tápláló a teknősök számára és értékes anyagokat lehet nyerni belőle. Növényi eredetű ételek: - spenót - saláta - banán (héjától azért válasszuk el) - kivi - narancs - földiszeder - alma (csak a húsos termést adjuk a teknőseinknek, mivel a héját nagyon nem tudják megenni) - barack - ananász - ribizli - szőlő - paradicsom - káposztalevél - sárgarépa - mindenféle vízinövény (ha telepítünk a medencéjükbe, mindenképpen számolnunk kell a növényállomány megfogyatkozásával)