26. A brit macska a legintelligensebb?
A brit rövid szőrű macska az egyik legintelligensebb, legbájosabb cica, amely voltaképpen a házimacskák különösen jól sikerült példányaiból formálódott ki nemzedékek hosszú során át.
A brit rövid szőrű macska az egyik legintelligensebb, legbájosabb cica, amely voltaképpen a házimacskák különösen jól sikerült példányaiból formálódott ki nemzedékek hosszú során át.
A japán csonkafarkú macska ősi, természetes távol-keleti macskafajta. Legfontosabb fajtajegyeit - köztük azt, hogy mellső lábai jóval rövidebbek, mint a hátulsók - ezeréves festményeken is felfedezhetjük.
Az ocicat macskát, ezt az érdekes, pöttyös állatot csak nemrégiben tenyésztették ki egy csokoládészínű sziámi kandúr és egy sziámi-abesszin hibrid nőstény pároztatásával.
Az Atlanti-óceán melléktengerében, az Ír-tengerben található Man-sziget lakói fölöttébb büszkék macskájukra, a manxra, olyannyira, hogy a sziget jelképéül is ezt a fura megjelenésű, különleges cicát választották. Rendkívül ügyes, értelmes, "talpraesett" állat.
A skót lógófülű macska vadonatúj, ám mégis régi keletű fajta. Régebbi természettudományos leírások emlegetnek bizonyos lógófülű cicákat, amelyeket Kínában fedeztek fel.
A cicádnak nem biztos, hogy csak a fogváltással függ össze az étvágytalansága. A hurutos gyomor- és bélgyulladás gyakran jár gázképződéssel a tartalom rendellenes bomlása miatt, amely gázok a végbélnyíláson keresztül gyakran távoznak is. A macskák fertőző gyomor- és bélgyulladása nagy ragályozó képességű, hasmenéssel, lázas általános tünetekkel járó gyakori fertőző betegsége. A vírus a beteg macskákból főként a bélsárral nagy mennyiségben ürül. A fertőzés a macskák közvetlen érintkezésével, de közvetett úton és ragályfogó tárgyak közvetítésével is létrejön. A kijáró macskák ezért nagyobb veszélynek vannak kitéve. Mivel az immunis anyák kölykeinek tartós maternális immunitása van, ezért a kismacskákat először 8 hetes, majd 12 hetes korukban, ezt követően pedig évente célszerű vakcinázni. Célravezető lenne, ha a cicáddal mindenképpen felkeresnéd a kezelő állatorvosod, egyrészt az észlelt tünetek, másrészt az ismétlő oltások miatt.
A "hisztérikus" viselkedés lehet, hogy a rendszeres ivarzással függ össze. Ez meg fog szűnni az ivartalanítás után. Az is lehet, hogy azért hiperaktívabb a cica a korábbi időszakhoz képest, mert akkor lefoglalták egymás energiáját a testvérével, most viszont máson vezeti le a felesleges "feszültséget". Minél több biztonságos macskajátékot adnék neki! A kajalopásról le lehet és le is érdemes szoktatni és a fogyás szerintem betudható annak, hogy még nincs ivartalanítva, "süldő", sokat mozog, stb. (Feltételezem, hogy férehajtásai és oltásai rendben megtörténnek!)
Nőstény a cica? Nem lehet, hogy "tüzel" éppen? Egyébként sokszor csinálják ezt a macskák. Sok játékkal kell őket ellátni, illetve célszerű kizárni őket a hálóból vagy "le kell őket fárasztani". Ezzel kapcsolatban találtam egy érdekes és hasznos cikket.
Valószínű, hogy a teknősök kinőtték az eddigi terráriumot és most már nincs a két teknősnek elég territóriuma. A hím teknős udvarlásával csak tovább rontja a helyzetet, hiszen folyamatosan a tojó közelében van. Azt javaslom, hogy szerezzenek be egy nagyobb terráriumot, de amíg a hím lábán a sebek nem gyógyulnak meg, addig lehetőleg legyenek külön.
Ha kinti cica, akkor nem valószínű, hogy tüzel télen. Macskáknál amúgy sem szokott feltűnő vérzéssel járni a tüzelés, ezt inkább a viselkedésükből és a péra duzzanatából, nedvességéből lehet észrevenni. Lehet, hogy véres hasmenése van, esetleg férgesség? Ha megint észreveszik, irány az állatdoki!