26. Beagle: bátor és kitartó kutya
A beagle-t a legősibb kutyafajták közé sorolhatjuk. Beagle-k már szerepelnek egy XV. századi írásban, melyben leírják, hogy I. Erzsébet királynő is tartott ilyen kutyát.
A beagle-t a legősibb kutyafajták közé sorolhatjuk. Beagle-k már szerepelnek egy XV. századi írásban, melyben leírják, hogy I. Erzsébet királynő is tartott ilyen kutyát.
Ritkaságnak számító, kiveszőben lévő, több figyelemre érdemes magyar kutyafajta az erdélyi kopó. Ez az ősi magyar kopófajta kitűnően hajt és állít, de a gyerekeket is nagyon szereti.
Magyarországon 10-15 éve még szinte teljesen ismeretlen volt ez a kedves, félelmet nem érző és mindenre kíváncsi kis degu. Ismerkedjünk meg vele!
Az isztriai kopó vizslamunkát is ellátó, jellegzetesen keleti típusú kutya. 40-50 cm magas, különböző színekben előforduló balkáni kopófajta.
A tipikus dalmata vidám és barátságos természetű kutya. (Nevetni is tud, ilyenkor felhúzza az ínyét és az összes foga látható.) Nevelése során megkívánja a következetességet.
Kedves Gazdi! Az ivartalanítással legtöbbször megváltozik a kutyák viselkedése, szerencsére leginkább kedvező irányba. Persze itt is előfordulhatnak kivételek, mikor nem változik a helyzet, de hogy agresszívebb legyen, az meglehetősen ritka. Szerencsére még változhat a helyzet, mert ehhez idő kell, akár több hónap is szükségeltetik. A másik kérdés a fokozott mennyiségű bélsár ürülése, ami valamilyen tipusú emésztetlenségnek lehet a tünete. Legtöbbször a hasnyálmirigy idült gyulladása miatt nem termelődik elég emésztőenzim és ez okozza a problémát. Ez bélsárvizsgálattal és vérvizsgálatattal tisztázható. Tisztelettel Dr. Szaniszló Ferenc.
Elsősorban azt kellene tisztázni, hogy a tünetnek esetleg szervi oka van: vese, húgyhólayg, vizeletrendszer, cukorbetegség. Amennyiben az eredmény negatív, akkor érdemes pszichikai, viselkedési tünetként kezelni. Ebben az esetben egy helyszíni megfigyelés után tudok használható, felelősségteljes tanácsokat adni.
Sajnos ez egy olyan kérdés, amire nem lehet más választ adni, mint azt, hogy látatlanban erről nem lehet nyilatkozni. Egy ilyen folt sokféle ok miatt lehet, sokszor még többszöri vizsgálat után sincs biztos diagnózis. És akkor a kezelésről még nem is beszéltünk. Csak azt tudpom ajánlani, meg kell szervezni, hogy valahogy autóval tudják elvinni a távolabbi rendelőbe.
Az idegen autó ingerhatását nem tudja a kutya valamilyen oknál fogva földolgozni. Ezt un. deszenzibilizáló tréninggel lehet megoldani. A részletes leírásra itt terjedelmi okoknál fogva nincs lehetőség. Tapasztalatom szerint hasonló esetekben 3-4 tréninglakalommal tudunk elfogadható eredményt elérni.
A szőrre rátapadt ragacsot sajnos nagyon nehéz eltávolítani. Vízzel, egyszerűbb oldóüszerekkel nem fog menni, a durvább oldószerek pedig a kutyára is ártalmasak. A legegyszerűbb tehát ollóval lenyírni a szennyezett részeket. A ragacsból lehetetlen nyalni, hiszen szegény állat nyelve is odaragadna, úgyhogy majdnem biztos, semmit nem tudott belőle "benyalni".