26. Beagle: bátor és kitartó kutya
A beagle-t a legősibb kutyafajták közé sorolhatjuk. Beagle-k már szerepelnek egy XV. századi írásban, melyben leírják, hogy I. Erzsébet királynő is tartott ilyen kutyát.
A beagle-t a legősibb kutyafajták közé sorolhatjuk. Beagle-k már szerepelnek egy XV. századi írásban, melyben leírják, hogy I. Erzsébet királynő is tartott ilyen kutyát.
Ritkaságnak számító, kiveszőben lévő, több figyelemre érdemes magyar kutyafajta az erdélyi kopó. Ez az ősi magyar kopófajta kitűnően hajt és állít, de a gyerekeket is nagyon szereti.
Magyarországon 10-15 éve még szinte teljesen ismeretlen volt ez a kedves, félelmet nem érző és mindenre kíváncsi kis degu. Ismerkedjünk meg vele!
Az isztriai kopó vizslamunkát is ellátó, jellegzetesen keleti típusú kutya. 40-50 cm magas, különböző színekben előforduló balkáni kopófajta.
A tipikus dalmata vidám és barátságos természetű kutya. (Nevetni is tud, ilyenkor felhúzza az ínyét és az összes foga látható.) Nevelése során megkívánja a következetességet.
Arra vonatkozólag, hogy mi a teendő, ha egy kutya embert megharap (vagy sérülést okoz), szigorú rendelkezések vannak. Ebben az esetben a kutyát (főleg akkor, ha veszettség ellen oltatlan) hatósági állatorvosnak kell megfigyelnie 2 hétig. Ez praktikusan azt jelenti, hogy megvizsgálja először, majd 1 hét múlva, és a 2 hét végén. Ha a kutya a 2 hét elteltével is egészséges, akkor a sérültttel (jelen esetben Önnel) nem kell semmit tenni. Ha viszont kiderülne, hogy veszett, akkor Önt fogják sorozatoltásban részesíteni. Nos, ez a szabály. Ettől eltérni csak saját felelősségre lehet. Ha nem kívánják ezt a procedúrát végigcsinálni, akkor ezt csak saját elhatározásból, saját felelősségükre tehetik meg. Még akkor is, ha egy ilyen szituáció mögött semmi betegség nincs, és a harapás csak a játék hevében történt.
Inkább azt javasolnám, hogy mutassa meg állatorvos kollegának...
A kutyájának nincsennek vislkedési gondjai, mert korának megfelelő természetes és ösztönös fizikai- és szellemi igényei szerint viselkedik. Önnek ezek azonban gondot jelentenek, mert ismeretlenek és nem vagy nem megfelelően tudja kezelni és lereagálni. Ajánlom figyelmébe Katharina Schlegl-Kofler: A KÖLYÖKKUTYA című könyvét. Személyes tanácsadás vagy KUTYAtréning ügyében időpontegyeztetést telefonon vagy e-mailben tudok adni.
Nem tudom, időszerű-e még a válaszom (internetes módon ilyen kérdéseket nem igazán célszerű feltenni, mert a válasz megérkezéséig már akár időszerűségét is vesztheti a probléma), de csak azt tudom mondani, hogy ezzel a gonddal ebben az alomban már közel sem biztos, hogy eredményt lehet elérni. A születés utáni napokban történő váratlan kölyökelhullások hátterében legtöbbször olyan okok állnak, ami még a születés előtti időre vezethető vissza. Lehet fejlődési rendelllenesség, vagy például az anyakutya herpeszvírusos fertőzöttsége, stb... Célszerű mindenképen állatorvosi segítséget igénybe venni. A még meglévő kölykök érdekében is, és a későbbi újabb fedeztetés előtt is.
Ezt a problémát okozhatja egyszerű esetben parazitózis (férgesség). Ha féreghajtás után sincs javulás (1- max 2 hét), alapos belgyógyászati kivizsgálás javasolt (fizikális vizsgálat, vérlabor, ultrahang).