26. Kistestű kutyák gyakori problémája a térdficam
Az udvarban egy kistestű kutya szaladgál labdát kergetve. Egyszer csak fájdalmasan csaholni kezd és kicsiket lépve, maga után húzva bal hátsó lábát. Másodpercek múlva három lábon kezd el bicegni.
Az udvarban egy kistestű kutya szaladgál labdát kergetve. Egyszer csak fájdalmasan csaholni kezd és kicsiket lépve, maga után húzva bal hátsó lábát. Másodpercek múlva három lábon kezd el bicegni.
A következő állatoknak tényleg az oldalán állt az ír szerencse. Szent Patrik napjának tiszteletére olvasd el ezeket a hihetetlen állati történeteket!
Egy olvasó a közelmúltban küldte nekem a következő viccet és megkért, hogy osszam meg önökkel. Fogalmam sincs, hogy honnan származik. Nem az a célom vele, hogy valakit is megbántsak, csupán mosolyt szeretnék csalni az arcukra. Remélem tetszeni fog.
Ha észrevetted, hogy kutyád görnyedten jár, csahol, amikor felemeled (ölbe veszed), és láthatóan fájlalja a hátát, bizony előfordulhat, hogy porckorongsérve van. A tacskók és más, hasonló felépítésű kutyák sajnos gyakran szenvednek hát-, illetve gerincproblémáktól. Ismerd meg a porckorongsérv tüneteit, kezelését!
Számos szívbetegség létezik, mely a kutyákat érintheti. Ezek közül a leggyakoribb a krónikus szívbillentyű elégtelenség. Betegség más ismert nevei az endokardiózis, szívbillentyű elégtelenég, billentyű elégtelenség, billentyű visszaáramlás.
Jellemző fiatal, ivarérés felé közeledő viselkedési tünet, hogy a kutya próbálgatja a vele közös élettérben / falkában élő társaknál erejét, ügyességét, rátermettségét és igyekszik a rangsorban egy magasabb szintre kerülni. Valószínűleg a testvérénél erre a kutya jelenleg jó esélyt lát ezért játékos harccal, próbálja ezt kifejezésre juttatni. Nem gondolom, hogy ez valóban agresszió lehet. Nagyon sok függ attól, hogy hogyan reagál a testvére. Csak a testvére etesse a kutyát úgy, hogy elősször imitálja mint, ha enne a tányérjából és csak akkor tegye le a kutya elé az ételt, ha az nyugodt állapotban vár. Csak a testvére játszon a kutyával és mindig ő nyerjen a játékban, majd zárja el a játékokat Lehetőleg a testvére vigye a kutyát sétálni. 2-3 hét alatt bizonyára megváltozik a testvére és a kutya viszonya.
A két kutya között teljesen természetes lehet, hogy eltérés van a szobatisztaság kérdésében. A kan kutyust alaposan ki kellene vizsgáltatni, nincs-e valami szervi baja, betegsége, ami miatt nem tudja tartani a vizeletét, ürülékét. Ha minden negatív, akkor valószínű, hogy lelki okai vannak a problémának. Ezen segíteni nehéz, bár nem lehetetlen. Esetleg kutya viselkedés terápiával foglalkozó szakember segítségét kell igénybe venni.
Igen, megtermékenyítheti, de nagyon nem ajánlatos rokon egyedeket egymással szaporítani, könnyen születhetnek beteg kölykök. A szuka tüzelésekor gondosan zárd külön a két kutyát, de még jobb, ha legalább az egyiküket ivartalaníttatod. Erről bővebben itt olvashatsz: www.ivartalanitas.hu
A tüzelés végétől kel elkezdeni számolni 6. hetet, kb úgy mintha a vemhesség 6. hetében lenne.
Ebben az életkorban és fajtában valóban nem lenne meglepő a szívelégtelenség miatti pangás a tüdőben, de azért más okok is szerepet játszhatnak az állapotának alakulásában. Ezt azonban csak alapos vizsgálatokkal lehet kideríteni (pl. mellkasröntgen, szív ultrahang vizsgálat), ezek nélkül sötétben tapogatózás minden kezelés. A megoldás tehát az, hogy keressenek egy olyan rendelőt, ahol ezeket a vizsgálatokat el tudják végezni, és a leletek birtokában pontosabb gyógykezelési tervet tudnak előírni. (A kutyának minden bizonnyal élete végéig folyamataosan gyógyszert kell szednie!)