296. Amikor a kutyának fáj a mozgás: a csont artritisz tünetei és kezelése
A kutyák csont artritisze lassan terjedő betegség, melynek következtében a porcok elgyengülnek, a mozgás nehézkessé, fájdalmassá válik.
A kutyák csont artritisze lassan terjedő betegség, melynek következtében a porcok elgyengülnek, a mozgás nehézkessé, fájdalmassá válik.
Az utóbbi 2 évben az állattartók száma exponenciálisan megnövekedett. Míg egyesek teljes lelküket beleadják az állatok gondozásába, mások szép kis pénzösszegekhez jutnak az illegális állatkereskedelemmel.
Az állatorvosi gyakorlatban napi rendszerességgel kell a betegeket altatni. Míg az emberek esetében sok beavatkozást el lehet végezni ébren is, helyi érzéstelenítés mellett (például: fogászati beavatkozások), az állatok esetében gyakran altatásban kell ezeket megtenni. Időről időre felmerül a gazdikban, hogy "biztonságos dolog-e az altatás?"
A nem fertőző betegségek nem megfelelő környezeti tényezők hatására alakulnak ki. Az akváriumi halak számára ez tényező elsősorban maga a víz.
A legfontosabb és legnehezebb az akváriumi halak tenyésztésben az optimális életkörülmények megteremtése az akváriumban található összes vízi szervezet számára. Az optimális környezeti feltétel sok tényezőn alapul: a víz gáz-és só tartalma, hőmérséklete, a növények mennyisége és fajösszetétele, világítás, a tápanyag mennyisége, minősége és típusa, a halak száma, stb.
Ékszerteknősök esetében (gondolom arról van szó) több minden is okozhat szemgyulladást. Valóban az egyik leggyakoribb ok az A-vitamin hiánya, de ezen kívül sérülés, idegentestek, különféle bakteriális és vírusos betegségek is előidézhetik (pl. "megfázás"). Amennyiben a szemhéjak jelentősen duzzadtak, úgy nagyon nehéz a szem vizsgálata. Ezen az altatás sem biztos, hogy segíteni fog. Az altatásban / bódításban történő betegvizsgálat, kezelés egyébként teknősök esetében is lehetséges. Hasonlóan más állatokhoz ennek is megvannak a megfelelő, biztonságos módszerei és mint mindig, néha kockázata is. Amennyiben most is váladék van a szemhéjak alatt úgy azt el kell távolítani, és utána a kiváltó oknak megfelelően a teknőst tovább kezelni. Legjobb ezt a feladatott hozzáértő állatorvosra bízni.
Cicájának valószínűleg macskanáthája van. A betegség nem gyógyítható, azonban kölyökkorban két oltás beadásával megelőzhető. A tünetek az immunrendszer gyengülésével felerősödnek. A betegség idővel az állat halálát okozza. Célszerű lenne megmutatni egy állatorvosnak, aki elmondja a lehetőségeit és azt követően eldönthetik, hogy kezeltetik -e.
Őszintén szólva nem foglalnék állást a cica ügyében, mert nem láttam, nem kezeltem, de valószínűsíthető, hogy immunrendszeri probléma volt az alapbetegség, és ahogy olvasom, a kolléga is megpróbált mindent, hogy megmentse... Ha megbízható helyről veszi a másik cicát, akkor nem hiszem, hogy megismétlődnek újra a dolgok. Csak azt tegye meg, hogy az előző macska helyét, dolgait cserélje le, takarítsa ki. Így biztos lehet abban, hogy ha esetleg ürített kórokozót, azzal ne fertőzze az új jövevényt.
A dobermann életkorára és állapotára tekintettel valószínűleg javulás nem várható. Ha úgy vélik, hogy már nagyon szenved, euthanasia javasolt. Sajnos így látatlanban pontos diagnózist nem tudok felállítani. A rottweiler esetleg ízület- és porcerősítő tablettát kaphat, de sajnos ettől függetlenül a nagytestű kutyáknál az ilyen típusú betegségek idős korban gyakran előfordulnak.
Mindenekelőtt fontos tisztázni, hogy a hörcsög valójában hány éves. Tehát 1,5 éve került Önhöz vagy ténylegesen 1,5 éves, azaz Önnél született. A hörcsögök átlagéletkora 2-3 év. Ha már két éves elmúlt akkor egy igazán öreg hörcsögnek számít. A kezelésnél ezt mindenféleképp figyelembe kell venni. Amint azt írta is, a tünetekből cukorbetegség gyanítható, azonban a többi tünet okának kiderítéséhez további vizsgálatokra lenne szükség. Ha hörcsöge idős és úgy véli, hogy nagyon szenved, abban az esetben a végleges elaltatást javaslom.