296. Amikor a kutyának fáj a mozgás: a csont artritisz tünetei és kezelése
A kutyák csont artritisze lassan terjedő betegség, melynek következtében a porcok elgyengülnek, a mozgás nehézkessé, fájdalmassá válik.
A kutyák csont artritisze lassan terjedő betegség, melynek következtében a porcok elgyengülnek, a mozgás nehézkessé, fájdalmassá válik.
Az utóbbi 2 évben az állattartók száma exponenciálisan megnövekedett. Míg egyesek teljes lelküket beleadják az állatok gondozásába, mások szép kis pénzösszegekhez jutnak az illegális állatkereskedelemmel.
Az állatorvosi gyakorlatban napi rendszerességgel kell a betegeket altatni. Míg az emberek esetében sok beavatkozást el lehet végezni ébren is, helyi érzéstelenítés mellett (például: fogászati beavatkozások), az állatok esetében gyakran altatásban kell ezeket megtenni. Időről időre felmerül a gazdikban, hogy "biztonságos dolog-e az altatás?"
A nem fertőző betegségek nem megfelelő környezeti tényezők hatására alakulnak ki. Az akváriumi halak számára ez tényező elsősorban maga a víz.
A legfontosabb és legnehezebb az akváriumi halak tenyésztésben az optimális életkörülmények megteremtése az akváriumban található összes vízi szervezet számára. Az optimális környezeti feltétel sok tényezőn alapul: a víz gáz-és só tartalma, hőmérséklete, a növények mennyisége és fajösszetétele, világítás, a tápanyag mennyisége, minősége és típusa, a halak száma, stb.
A kullancsok macskák esetében nem terjesztenek olyan betegségeket, mint pl. embernél, vagy kutyában. Káros hatásuk elsősorban a vérszívásban mutatkozik. A cicájának étvágy problémáját feltehetőleg más valami okozza, meg kellene mutatni állatorvosnak!
Egyszerű házimacskák testtömege átlagos esetben 4 kg körül szokott lenni. Tehát ehhez képest az ön cicája még nem mutat elmaradást, de a 6,5-7 kg-hoz képest azért számottevő a súlycsökkenés. Úgy gondolom, ha a súlycsökkenés folytatódik, akkor mindenképpen indokolt egy állatorvosi vizit. Ilyenkor a vizsgálaton túl esetleg vérvétellel és eredményének figyelembe vételével dönthető el, hogy van e valamilyen betegség a háttérben.
A két kutya között teljesen természetes lehet, hogy eltérés van a szobatisztaság kérdésében. A kan kutyust alaposan ki kellene vizsgáltatni, nincs-e valami szervi baja, betegsége, ami miatt nem tudja tartani a vizeletét, ürülékét. Ha minden negatív, akkor valószínű, hogy lelki okai vannak a problémának. Ezen segíteni nehéz, bár nem lehetetlen. Esetleg kutya viselkedés terápiával foglalkozó szakember segítségét kell igénybe venni.
Valószínűleg az új nagy hely miatt van "zavarban". Mivel sokkal nagyobb akváriumot kapott hirtelen, neki ezt meg kell szokni, "fel kell térképeznie". A hüllők általában, az új helyen néhány napig nem esznek, nem nagyon mozognak, elbújnak. Ez nekik hatalmas stressz, de meg fogja szokni. Ha az áthelyezés előtt nem mutatott semmilyen betegségre utaló jelet, akkor szerintem csak a stressznek tudható be a viselkedés. Ha 1-2 hétig is ezt csinálja, akkor ajánlatos specialista állatorvoshoz vinni, a haziallat.hu-n talál is ilyet.
A glükózamin valóban porcédő hatású, am az öreg nagy testű kutyák mozgásszervi betegségeinek kezelésében, fájdalmaik enyhítésében önmagában semmit nem fog segíteni, mert ez csak egy kiegészítő kezelési eljárás. Ráadásul humán vonalon is drága. Ha az idős kutyák fájdalmait enyhíteni akarja, akkor ún. nem szteroid gyulladás csökkentőket kell használnia, ezek valók erre a problémára. Sajnos ezek sem olcsók, főleg nagyobb testűeknél, de legalább van választási lehetőség ár szerint, mert itt legalább 6-8 különböző szer kapható.