321. Miló Viki új szerelme egy bullterrier
Miló Viki szerelembe esett. No nem úgy, ahogy sokaknak az eszébe juthatna, hiszen Vikit egy kis apró élőlény bűvölte el, aki nem más, mint a Belfi névre hallgató bullterrier kölyök.
Miló Viki szerelembe esett. No nem úgy, ahogy sokaknak az eszébe juthatna, hiszen Vikit egy kis apró élőlény bűvölte el, aki nem más, mint a Belfi névre hallgató bullterrier kölyök.
Mivel a madarak közelebb állnak a vadvilági életmódhoz, mint egyéb kisállatok, és sokszor más állatok prédáivá válnak, ezért nagyon jól álcázzák, ha betegek. Sajnos ez legtöbbször kétségeket okozhat a gondok észrevételében, ezért állapotuk megfigyelése kreativitást igényel gazdáiktól.
Mik a vírusok, baktériumok és gombák? Ezek olyan mikroorganizmusok, amelyek betegségeket okozhatnak. Mi is a különbség közöttük? Melyik milyen betegséget okoz és mi ezeknek a kezelési módja? Mivel a vírusok, baktériumok és gombák jól ismert betegségeket okoznak, mégis könnyen összetéveszthetjük az ezeket okozó mikroorganizmusokkal, pedig annyira különbözőek, mint az egér és az elefánt.
Természetesen az egészséges fogakat! Az emberekhez, kutyákhoz és macskákhoz hasonlóan a vadászgörények is fogainak is rendszeres ápolásra van szüksége. Nem árt időnként fogászati ellenőrzésre vinni kedvencünket.
A fogászati megbetegedés gyakori betegség a vadászgörényeknél. Ezt okozhatja a rossz szájhigiénia, fertőzések, trauma, és a fogak rossz elhelyezkedése. A megfelelő fogápolás segíthet megelőzni a bajt.
A vitamincseppek legfeljebb a madár immunrendszerét erősítik, így jobban ellenáll a betegségeknek. A leírtak alapján mechanikai sérülés történhetett, vagy a szarurétegben élősködő atkák okoznak elváltozást. Előbbit antibiotikummal, gyulladáscsökkentőkkel, utóbbit lokális kezeléssel (pl. paraffin borogatás), élősködő irtó készítménnyel (pl. ivermectin spot on), illetve a kettő kombinációjával lehet eredményesen kezelni.
Az ár rendelőnként és kutyaméretenként változó, illetve attól is függ, hogy kan vagy szuka a kutya. Megközelítőleg ilyen árakkal lehet számolni (2009-es adat) Kan kutya ivartalanítás: * Kis termetű: 12.000 Ft * Közepes termetű: 14.000 Ft * Nagy termetű: 16.000 Ft Szuka kutya ivartalanítás: * Kis termetű: 16.000 Ft * Közepes termetű: 18.000 Ft * Nagy termetű: 20.000 Ft 2018-as akciós ár: Nőstény macska: 11.900.- Nőstény (vemhes) macska: 13.600.-Kandúr macska: 8000.-Szuka kutya <15kg: 21.500.-Szuka kutya 15-30kg: 23.500.-Szuka kutya 30-45kg: 26.500.-Kan kutya <15kg: 17.500.-Kan kutya 15-30kg: 19.500.-Kan kutya 30-45kg: 22.500. Ezt olvasd el: Gyakori kérdések az ivartalanítással kapcsolatban A kutya ivartalanítása: mikor, és miért kell túlesni rajta? 10+1 tévhit a kutyák ivartalanításáról Ivartalaníttassuk-e a szuka kutyát? Ez várható a jövőben: Hasfelmetszős ivartalanítás helyett laparoszkópia
Az Ön által leírt kórlefolyásból ítélve úgy gondolom, hogy a kutyusa valamilyen idült, több hete tartó belgyógyászati betegségben szenved. Sajnos léteznek látensen meghúzódó, és csak időnként tüneteket mutató idült betegségek. A levertség, a szomorúság és az étvágytalanság egyértelműen fájdalomtünetekre utal. A leírása alapján 1 hétig tünetmentes volt a kutyusa, de ezt követően már kézzelfogható tünet is jelentkezett (vagyis a hasmenés és az étvágytalanság). A sok vízivás az állatoknál nem minden esetben cukorbetegséget jelez, nagyon sokszor idült máj-, vese- vagy hasnyálmirigy-betegségeknél elsősorban gyulladásos tünetként tartjuk számon. Mivel a fizikális belgyógyászati vizsgálat negatív eredménnyel zárult az első alkalommal, de a betegség kiújult, haladéktalanul javasolnám a teljes belgyógyászati rutin lekéretését az állatorvosuktól, a laboratóriumtól, és a klinikai tünetek, valamint a laboratóriumi eredmények alapján szoktunk javasolni műszeres vizsgálatokat; ultrahang, röntgen vagy mindkettőt. Biztos vagyok benne, hogy az újabb belgyógyászati vizsgálat, valamint a vérvizsgálati eredmények alapján meg fog születni a diagnózis, melynek alapján oki terápiában részesülhet a kutya. Ha nincs Lyme-kór ellen oltva, javasolnám a Lyme-teszt lekérését is a laboratóriumtól, mivel az idült Lyme-baktérium hordozás nagyon legyengíti az immunrendszert, és sok esetben májbetegségeket is indukálhat. Mivel hyperaktív, jóétvágyú kutyusról van szó, nem tudom kizárni azt sem, hogy esetleg valamilyen idegen anyagot lenyelt, de ezt a röntgen vizsgálat egyértelműen ki fogja mutatni.
Sajnos elfelejtette megírni, hogy a kutyusa kan vagy szuka. Ha kan kutya, a szóba jöhető betegségek: prosztata megnagyobbodás, prosztata gyulladás, vérömléses húgyhólyag-gyulladás, esetleg véralvadási zavarok. Ha szuka kutya, húgyhólyag-gyulladás, húgykövesség, véralvadási zavarok. Bármilyen ivarú kutyáról van szó, a vérvizsgálatot elengedhetetlennek tartom, valamin a hasi ultrahang vizsgálatot is annak érdekében, hogy meg tudjuk állapítani a vérvizelés valódi okát. Ahhoz, hogy érdemben tudjak segíteni, sokkal több információ kellene a véres vizeleten kívül a kutya általános állapotáról is. Mindenképpen a fentiekben felsorolt belgyógyászati és laborvizsgálatok elvégeztetését javaslom a kutyusán.
Mindenképpen állatorvosi vizsgálatot igénylő eset. Többféle probléma is lehet, a légcsőhuruttól kezdődően a szívbetegségig, úgyhogy keressen fel feltétlen egy kollégát!