321. Miló Viki új szerelme egy bullterrier
Miló Viki szerelembe esett. No nem úgy, ahogy sokaknak az eszébe juthatna, hiszen Vikit egy kis apró élőlény bűvölte el, aki nem más, mint a Belfi névre hallgató bullterrier kölyök.
Miló Viki szerelembe esett. No nem úgy, ahogy sokaknak az eszébe juthatna, hiszen Vikit egy kis apró élőlény bűvölte el, aki nem más, mint a Belfi névre hallgató bullterrier kölyök.
Mivel a madarak közelebb állnak a vadvilági életmódhoz, mint egyéb kisállatok, és sokszor más állatok prédáivá válnak, ezért nagyon jól álcázzák, ha betegek. Sajnos ez legtöbbször kétségeket okozhat a gondok észrevételében, ezért állapotuk megfigyelése kreativitást igényel gazdáiktól.
Mik a vírusok, baktériumok és gombák? Ezek olyan mikroorganizmusok, amelyek betegségeket okozhatnak. Mi is a különbség közöttük? Melyik milyen betegséget okoz és mi ezeknek a kezelési módja? Mivel a vírusok, baktériumok és gombák jól ismert betegségeket okoznak, mégis könnyen összetéveszthetjük az ezeket okozó mikroorganizmusokkal, pedig annyira különbözőek, mint az egér és az elefánt.
Természetesen az egészséges fogakat! Az emberekhez, kutyákhoz és macskákhoz hasonlóan a vadászgörények is fogainak is rendszeres ápolásra van szüksége. Nem árt időnként fogászati ellenőrzésre vinni kedvencünket.
A fogászati megbetegedés gyakori betegség a vadászgörényeknél. Ezt okozhatja a rossz szájhigiénia, fertőzések, trauma, és a fogak rossz elhelyezkedése. A megfelelő fogápolás segíthet megelőzni a bajt.
Ékszerteknősök esetében (gondolom arról van szó) több minden is okozhat szemgyulladást. Valóban az egyik leggyakoribb ok az A-vitamin hiánya, de ezen kívül sérülés, idegentestek, különféle bakteriális és vírusos betegségek is előidézhetik (pl. "megfázás"). Amennyiben a szemhéjak jelentősen duzzadtak, úgy nagyon nehéz a szem vizsgálata. Ezen az altatás sem biztos, hogy segíteni fog. Az altatásban / bódításban történő betegvizsgálat, kezelés egyébként teknősök esetében is lehetséges. Hasonlóan más állatokhoz ennek is megvannak a megfelelő, biztonságos módszerei és mint mindig, néha kockázata is. Amennyiben most is váladék van a szemhéjak alatt úgy azt el kell távolítani, és utána a kiváltó oknak megfelelően a teknőst tovább kezelni. Legjobb ezt a feladatott hozzáértő állatorvosra bízni.
Cicájának valószínűleg macskanáthája van. A betegség nem gyógyítható, azonban kölyökkorban két oltás beadásával megelőzhető. A tünetek az immunrendszer gyengülésével felerősödnek. A betegség idővel az állat halálát okozza. Célszerű lenne megmutatni egy állatorvosnak, aki elmondja a lehetőségeit és azt követően eldönthetik, hogy kezeltetik -e.
Őszintén szólva nem foglalnék állást a cica ügyében, mert nem láttam, nem kezeltem, de valószínűsíthető, hogy immunrendszeri probléma volt az alapbetegség, és ahogy olvasom, a kolléga is megpróbált mindent, hogy megmentse... Ha megbízható helyről veszi a másik cicát, akkor nem hiszem, hogy megismétlődnek újra a dolgok. Csak azt tegye meg, hogy az előző macska helyét, dolgait cserélje le, takarítsa ki. Így biztos lehet abban, hogy ha esetleg ürített kórokozót, azzal ne fertőzze az új jövevényt.
A dobermann életkorára és állapotára tekintettel valószínűleg javulás nem várható. Ha úgy vélik, hogy már nagyon szenved, euthanasia javasolt. Sajnos így látatlanban pontos diagnózist nem tudok felállítani. A rottweiler esetleg ízület- és porcerősítő tablettát kaphat, de sajnos ettől függetlenül a nagytestű kutyáknál az ilyen típusú betegségek idős korban gyakran előfordulnak.
Mindenekelőtt fontos tisztázni, hogy a hörcsög valójában hány éves. Tehát 1,5 éve került Önhöz vagy ténylegesen 1,5 éves, azaz Önnél született. A hörcsögök átlagéletkora 2-3 év. Ha már két éves elmúlt akkor egy igazán öreg hörcsögnek számít. A kezelésnél ezt mindenféleképp figyelembe kell venni. Amint azt írta is, a tünetekből cukorbetegség gyanítható, azonban a többi tünet okának kiderítéséhez további vizsgálatokra lenne szükség. Ha hörcsöge idős és úgy véli, hogy nagyon szenved, abban az esetben a végleges elaltatást javaslom.